دستکم ۳ تجمع اعتراضی برگزار شد

روز گذشته، گروهی از کارگران دو کارخانه «فولاد قزوین» و «آرمان شفق» در استان قزوین، صدها نفر از کارگران اهوازی شاغل در کارخانه‌های «گروه ملی صنعتی فولاد ایران» و ۴۰۰ کارگر پالایشگاه گاز ایلام در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۰۶، گروهی از کارگران دو کارخانه «فولاد قزوین» و «آرمان شفق» در استان قزوین، صبح امروز در اعتراض به چند ماه از معوقات مزدی خود دست از کار کشیده و در مقابل ساختمان فرمانداری تاکستان تجمع کردند.

کارگران دو کارخانه «فولاد قزوین» و «آرمان شفق» که تحت مسئولیت کارفرمای واحد مشغول کارند. در اعتراض به عدم دریافت حقوق و مزایای خود مقابل فرمانداری تاکستان دست به تجمع زدند. این کارگران مهمترین مطالبه خود را دریافت حقوق سه ماه اخیر و عیدی و پاداش پایان سال عنوان کردند.

یکی از معترضان به خبرنگارایلنا گفت: “شرکت راه ابریشم بهره‌بردار رسمی شرکت‌های فولاد قزوین و پارس آرمان شفق چندین ماه است که مسئولیت این دو واحد تولیدکننده انواع فولاد را برعهده گرفته است”.

به گفته وی، با احتساب اسفند ماه، ما نزدیک چهار ماه است دستمزد دریافت نکرده‌ایم. از طرف دیگر هر یک از کارگران ارقامی بین ۲ تا ۳ میلیون تومان از کارفرمای سابق بابت عیدی و حق سنوات سالهای گذشته و همچنین اضافه‌کاری طلبکاریم.

این کارگر «فولاد قزوین» و «آرمان شفق» در خاتمه از پرداخت نشدن حق بیمه کارگران خبر داد و افزود: “از آبان ماه حق بیمه کارگران این دو کارخانه به تامین اجتماعی پرداخت نشده است”.
راهپیمایی صدها کارگر گروه ملی فولاد در شهر اهواز

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۰۶، صدها نفر از کارگران اهوازی شاغل در کارخانه‌های «گروه ملی صنعتی فولاد ایران» صبح امروز در انتقاد به بی‌توجهی مدیران کارخانه به پرداخت مطالبات معوقه خود به نشانه اعتراض از فلکه کیانپارس اهواز تا ساختمان استانداری خوزستان راهپیمایی کردند.

گروه ملی صنعتی فولاد ایران شامل کارخانه فولادسازی، نورد کوثر، نورد تیرآهن، کارخانه لوله‌سازی و ماشین‌سازی است و حدود ۴ هزار کارگر شاغل دارد که طی چند ماه گذشته دستمزد آنها به تاخیر افتاده است. به همین دلیل کارگران این کارخانه‌ها که با ادامه بی‌توجهی مسئولان کارخانه و استانی مواجه شده‌اند؛ به نشانه اعتراض صبح امروز یکشنبه (ششم اسفند ماه) محدوده فلکه کیانپارس اهواز را پیاده‌روی کرده و درنهایت مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.

به گفته کارگران، گروه ملی فولاد اهواز شرکت‌های احداث شده توسط گروه سرمایه‌گذاری امیر منصورآریا در اهواز است. بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده، این واحد صنعتی که در گذشته با نظارت دستگاه قضایی اداره می‌شد، هم‌اکنون به بخش خصوص محول شده است.

طبق اظهارات کارگران این کارخانه، کارفرمای جدید توانایی مالی لازم را برای پرداخت دستمزد کارگران ندارد و طی این مدت به دلیل بی‌توجهی مسئولان هر روز شاهد افزایش مشکلات این کارخانه بوده‌ایم و قول‌های داده شده ازسوی مسئولان هم راه به جایی نبرده است.

طبق اظهارات معترضان درحالی این مشکلات ادامه دارد که کارگران این شرکت بارها در پی عدم تحقق وعده‌های مسئولان در پرداخت حقوق و معوقاتشان مقابل نهادهای مختلف دولتی همانند استانداری استان خوزستان تجمع کرده‌اند که آخرین آن روز گذشته انجام شده بود.

کارگران تصریح کرده‌اند بعد از هر اجتماعی، مسئولان استانی وعده پیگیری پرداخت مطالبات معوقه ما را می‌دهند اما در عمل هیچ اتفاقی نمی‌افتد و کارگران همچنان با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند.
تحصن اعتراضی کارگران پالایشگاه گاز ایلام/کارگران: چرا مطالبات پنج ساله ما پرداخت نمی شود؟ /تبعیض تا کی ؟

به گزارش تابناک مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۰۶، مشاهدات خبرنگار ما از محل این تحصن حاکیست؛ تعداد قابل توجهی کارگر که به گفته حاضرین ،تعداد آنها از ۴۰۰نفر نیز فراتر می رود ،در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات ۵ساله اشان و همچنین نگاه متفاوت مدیرعامل این شرکت که به گفته کارگران ،از سروروی این نگاه ،تبعیض ودوگانگی می بارد ،عاملی شده تا کارگران بخش های مختلف این شرکت در اعتراض به تضییع عملی حقوقشان از سوی هر فرد ،چه شرکتهای پیمانکاری وچه مدیرعامل این پالایشگاه ،از حضور درمحل کارشان امتناع تا به این شیوه صنفی، اعتراضشان رابه گوش مسئولین برسانندبه این امید که راهگشا شود.

“ایلام استان زر خیزییست” “مردم ایلام بر روی دریایی از نفت وگاز نشسته اند” “استان ایلام توسعه نیافته ومحروم است” این ها جملاتیست که بارها وبارها در محاورات مردم وخصوصا مسئولین به گوش تان خورده است . استانی که حقا بر روی دریایی از نفت وگاز نشسته ،خاک وطبیعت آن زر خیز است ،اما مردم آن کماکان در میان انبوهی از محرومیت دست وپا می زنند .

نفت وگازش به نام مردم ایلام، دود سروصدا وتخریب محیط زیست برای ایلام، کارگری و مشاغل پست ،سهم جوانان تحصیل کرده اش ، اما منافع توسعه ای ، مزایای شغلی و حقوق های نامتعارف سهم از ما بهترانیست که حتی هزینه پرواز مدیران پروازی صنعت نفت وگاز ،باید از جیب این مردم همیشه محروم پرداخت شود.از سویی مدیران ارشد استان ونمایندگانش فقط نظاره گرند و مهر سکوت بر لبانشانشان زده اند!

راستی چه شده که محورهای توسعه این استان؛ یعنی شرکتهای حفاری ، استخراج واستحصال نفت وگاز ودو شرکت بهره برداری فعال این حوزه ،یعنی پتروشیمی وگاز ایلام همواره منشاء و مولد اعتراضات کارگری بوده و هستند ؟ چرا باید هراز چند گاهی تجمع وتحصن کارگران این سه محور توسعه استان را به نظاره بنشینیم ؟ واقعا مقصر کیست ؟ شیوه مدیریت ! ضعف مدیریت ، فقدان تدبیریا تضییع تعمدی حقوق کارگران ویا توقع وانتظارات بالای آنان!؟

هنوز برای برون رفت از مشکل تحصن جمعی از کارگران پتروشیمی ایلام چاره اندیشی نشده بود که صبح امروز تحصن بیش از ۴۰۰کارگر پالایشگاه گاز ایلام خبر ساز شد.خبر تحصن کارگران پالایشگاه گاز ایلام موضوع ساده وکم اهمیتی نبود که تا رسانه ای همچون تابناک ایلام به راحتی از کنار آن عبور کند.

از اینروخبرنگار وعکاس تابناک ایلام در محل تجمع کارگران حضور یافتند تا ازنزدیک در جریان این تحصن قرار گرفته وبا قرار دادن تصویر این تجمع بزرگ در قاب دوربین و شنیدن مطالبات این جمع تلاشگر صنعت نفت وگاز استان ،ابزاری شده تا صدای اعتراض آنان را به گوش مسئولین مرتبط رسانیده والبته پاسخ مسوولین را نیز جویا شود.

مشاهدات خبرنگار ما از محل این تحصن حاکیست ؛تعداد قابل توجهی کارگر که به گفته حاضرین ،تعداد آنها از ۴۰۰نفر نیز فراتر می رود ،در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات ۵ساله اشان و همچنین نگاه متفاوت مدیرعامل این شرکت که به گفته کارگران ،از سروروی این نگاه ،تبعیض ودوگانگی می بارد ،عاملی شده تا کارگران بخش های مختلف این شرکت در اعتراض به تضییع عملی حقوقشان از سوی هر فرد ،چه شرکتهای پیمانکاری وچه مدیرعامل این پالایشگاه ،از حضور درمحل کارشان امتناع تا به این شیوه صنفی، اعتراضشان رابه گوش مسئولین برسانندبه این امید که راهگشا شود.

کارگران: مدیرعامل فقط مدیر کارگران رسمی است

با پیگیری های میدانی خبرنگار ما ،معاون مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان نیز دراین تجمع حاضر و از نزدیک به خواسته کارگران معترض که عمده آن بر عدم پرداخت سنوات پنج ساله اشان وهمچنین رفتاروبرخورد دوگانه ومتفاوت مدیران این شرکت با کارگران متمرکز شده بود گوش فرا دادند.

نماینده کارگران در پاسخ به درخواست آقای معاون مبنی بر پیگیری این مطالبات از مجاری قانونی گفت : مدیران این شرکت اصلا به حرف کارگران قراردادی گوش نمی کنند . آقای مدیرعامل عنوان داشته اند که من فقط مدیرعامل کارگران رسمی هستم.

این کارگر معترض ادامه داد: اداره کار هم پشتیبان کارفرما ست و هیچ گام عملی در خصوص حل مشکل کارگران این پالایشگاه بر نداشته اند.

همانطور که معاون مدیرکل تعاون،کار ورفاه اجتماعی در گفتگو با کارگران معترض عنوان داشت ،تضییع حق این کارگران ،موضوع قابل انکاری نیست که بتوان براحتی از کنار آن گذشت . مدیران پالایشگاه گاز ایلام هم بهتراست به جای استفاده از ادبیات حساسیت برانگیز و غیر مرسوم ” من مدیرعامل نیروهای رسمی هستم” ضمن احترام به شان وجایگاه کارگران این پالایشگاه وشنیدن صدای آنان ،به صورت عملی وعینی در مسیر رفع مشکلات آنان گام برداشته و مسیر احقاق حقوق این جمع را به هرنحو ممکن هموار نماید.

بدون شک تجمع امروز این حجم از کارگران که چرخ قسمت های مختلف پالایشگاه بر سر پنجه انگشتان آنان می چرخد ،بر بهره وری آن تاثیر منفی گذاشته وتداوم این روند که از بی توجهی مدیران پالایشگاه به این کارگران و نشنیدن خواسته ها ومطالباتشان نشات گرفته است،ضمن تحمیل ضرروزیان به این صنعت ،تبعات امنیتی و اجتماعی خطرناکی را بدنبال خواهد داشت که مسئولیت مستقیم آن متوجه مدیران این پالایشگاه خواهد بود.

بنابراین عقل ومنطق حکم می کند با گوش فرا دادن به صدای آنان ،حذف تبعیض های مورد ادعا ،تغییر نگاه به این قشر زحمتکش وتلاشگر ،تسهیل در پرداخت مطالبات سنواتی آنان ،از شکلگیری چنین تجمعاتی در محیط های کارگری وصنعتی که می تواند آبستن حوادث واتفاقات غیر قابل کنترلی باشد پیشگیری به عمل آید.
Facebook
Twitter
Google+