ممنوعیت ملاقات رامین حسین پناهی زندانی محکوم به اعدام

حسین احمدی نیاز وکیل رامین حسین پناهی از ممنوعیت ملاقات این زندانی محکوم به اعدام خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حسین احمدی نیاز وکیل رامین حسین پناهی، در گفت‌وگو با گزارشگر هرانا ممنوعیت ملاقات رامین حسین پناهی را تائید کرد. وی در ادامه به گزارشگر هرانا گفت: “دادگاه بعد اتمام جلسه بدون اعلام دلایل موضوع اعلام کردند که او ممنوع‌الملاقات است، این مسئله نقض حقوق موکل من و مصداق شکنجه‌ی این فعال سیاسی محسوب می‌شود.” وی ادامه داد: “متأسفانه روند رسیدگی به پرونده در دیوان عالی کشور محرمانه است و پس از مراجعه‌ی من به دیوان اعلام کردند به دلیل محرمانه بودن پرونده اجازه دسترسی به محتوای آن وجود ندارد.”

رامین و افشین حسین پناهی به تازگی در تاریخ ۱۶ بهمن‌ماه سال جاری پس از گذشت ده روز از اعتصاب غذا که در اعتراض به صدور حکم اعدام “رامین حسین پناهی” آغاز کرده بودند، با ثبت فرجام‌خواهی به اعتصاب خود پایان داده بودند.
لازم به اشاره است رامین حسین پناهی پس از تحمل بیش از ۲۰۰ روز بازداشت در انفرادی های اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات در تاریخ ۱۹ دی‌ماه سال جاری به زندان سنندج منتقل شد.

هرانا پیش‌تر گزارش کرده بود وی در زمان بازداشت در انفرادی وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه تحت شکنجه‌های حسمی و روحی بوده است.

امجد حسین پناهی برادر رامین جسین پناهی در این رابطه به گزارشگر هرانا گفته بود “یکی از کلیەهای رامین بشدت عفونت کردە و در اثر ضربەای کە در اطلاعات سپاە بسرش وارد شدە، دچار فراموشی شدە. هم‌اکنون از نظر جسمی در وضعیت مناسبی نیست”.

به گفته عضو خانواده حسین پناهی، رامین حسین پناهی در زمان بازجویی مورد بدرفتاری و شکنجه قرار گرفته است، این در حالی است که این زندانی به‌صورت زخمی بازداشت شده بود و نیازمند رسیدگی پزشکی در تمام دوران بازداشت بوده است.
امجد حسین پناهی ارتباط بین عفونت کلیوی و جراحات ناشی از زخمی شدن در زمان بازداشت را رد کرد و تأکید کرد فراموشی و عفونت کلیوی به دلیل بدرفتاری‌های صورت گرفته در زمان بازداشت بروز کرده است.

پیش‌تر در ۹ تیرماه ، سازمان عفو بین‌الملل که مقر آن در لندن است با انتشار بیانیه‌ای، بازداشت رامین حسین پناهی و چهار عضو خانواده‌اش را به مثابه ” ناپدید شدن اجباری” خواند و خواستار آشکارا شدن سرنوشت و محل نگهداری آنان و همچنین شفاف‌سازی در رابطه با وضعیت رامین حسین پناهی شده است شد.

لازم به یادآوری هرانا پیش‌تر گزارش کرده بود روز جمعه مورخ اول تیرماه نیروهای سپاه پاسداران یک فعال سیاسی به نام رامین حسین پناهی را در حوالی سنندج به ضرب گلوله زخمی و دستگیر کردند.

پس از واقعه روز جمعه در سنندج نیروهای امنیتی به بازداشت تعدادی از اقوام رامین حسین پناهی پرداختند از جمله در همان روز واقعه، ۱ تیرماه ۱۳۹۶، زبیر، احمد و افشین حسین پناهی، برادر رامین در منزل شخصی خود بازداشت شدند.

مورخ ۳ آبان ماه آخرین جلسه دادرسی به اتهامات احمد، زبیر و افشین حسین پناهی، سه متهم یک پرونده که نسبت خویشاوندی با یکدیگر دارند در محل شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی برگزار شد.در این جلسه زبیر و احمد حسین پناهی به ترتیب به تحمل ۶ و ۵ سال حبس محکوم شدند. افشین حسین پناهی دیگر متهم این پرونده که هم‌اکنون در زندان مرکزی سنندج به سر می‌برد نیز به تحمل ۸ سال و نیم زندان محکوم شد.

پیش‌تر امجد حسین پناهی به هرانا گفته بود “هر سه این افراد متهم به تبلیغ علیه نظام و همکاری با گروه‌های کرد مخالف نظام از طریق مشارکت در برگزاری مراسم عید نوروز شدند.”