تایید حکم اعدام سه زندانی به اتهام محاربه در دیوان عالی کشور

حکم اعدام سه تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند سه زندان مرکزی زاهدان به اتهام “محاربه” توسط دیوان عالی کشور تائید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دیوان عالی کشور طی هفته‌ی گذشته حکم اعدام سه زندانی سیاسی به نام‌های “اسماعیل شه بخش” ۲۴ ساله، “دور محمد شه بخش” ۲۰ ساله و “حیات الله (عنایت الله)نیک زهی” ۲۶ ساله (تبعه پاکستان) که در یک پرونده هستند را تائید کرد. این سه زندانی پیش‌تر توسط آقای “سرگل زهی” قاضی شعبه دوم دادگاه انقلاب زاهدان به اعدام محکوم شدند.

اسماعیل شه بخش، دور محمد شه بخش و حیات الله (عنایت الله)نیک زهی، سه زندانی محبوس در زندان مرکزی زاهدان به اتهام محاربه و درگیری مسلحانه با نیروی انتظامی توسط دادگاه انقلاب شهر زاهدان به اعدام محکوم شدند.

این زندانیان متهم هستند در یک درگیری مسلحانه با نیروی انتظامی که به قتل یک سرهنگ نیروی انتظامی منجر شد مشارکت داشته‌اند. این زندانیان منکر عاملیت در قتل مامور مورد اشاره هستند؛ اما با این‌حال علاوه بر پرونده‌ای که با اتهامات امنیتی همراه است در پرونده‌ی دیگری نیز این افراد به آمریت در قتل متهم شده‌اند.

این زندانیان از ۲۸ ماه پیش در بازداشت به سر می‌برند. در زمان بازداشت نیز دو تن از آنان به نام‌های اسماعیل شه بخش و حیات الله (عنایت الله)نیک زهی مورد اصابت گلوله قرار گرفته و درحالی‌که زخمی بودند دستگیر شدند.

گفتنی است که پیشتر این افراد با نگارش نامه ای سرگشاده از شکنجه شدن خود در زمان بازداشت به رفتار های غیرانسانی بازجویان اشاره کردند. در آن نامه از عهدشکنی ماموران نسبت به امان نامه، ضرب و شتم و اعمال انواع شکنجه ها از قبیل فلفل به زخم ریختن و سوزن زدن به آلت تناسلی برای گرفتن اعتراف از متهمان اشاره شده بود.