بدلیل باخت تعمدی برای پرهیز از مسابقه با حریف اسرائیلی؛ علیرضا کریمی و مربی‌اش محروم شدند

اتحادیه جهانی کشتی پس از بررسی پرونده شکست عمدی علیرضا کریمی مقابل حریف روس برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی، ضمن رای به عدم تعلیق کشتی ایران، علیرضا کریمی را به مدت ۶ ماه و حمیدرضا جمشیدی، مربی وی را به مدت ۲ سال از حضور در میادین ورزشی محروم کرد. هر چند بر اساس قوانین بین المللی فعالیت های ورزشی بدور از دنیای سیاسی برگزار می شود با اینحال مسئولان ایرانی به دلیل وارد کردن مسایل سیاسی در ورزش بارها موجب ناکامی ورزشکاران ایران و خسارت به ورزش کشور شده اند. یکی از برجسته ترین موارد آن محروم کردن مسعود شجاعی، کاپیتان تیم ملی فوتبال به دلیل حضور در مسابقه ای باشگاهی با یک تیم اسرائیلی بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از آنا، بعد از حواشی مسابقه کشتی علیرضا کریمی با حریف روسی خود در رقابت‌های امیدهای جهان، و با توجه به تاکید و پیگیری‌های مداوم “کمیته بین المللی المپیک” از ” اتحادیه جهانی کشتی”، برای ممانعت از حضور ایران در مسابقات بین المللی، رایزنی‌های گسترده‌ای از سوی تیم دیپلماسی کشتی ایران برای جلوگیری از اعلام رای به تعلیق کشتی ایران با تمام توان و استفاده از تمامی ظرفیت‌هایی که در چند سال گذشته برای توسعه تعاملات دیپلماتیک کشتی ایران با دنیا صورت گرفته بود، آغاز شد.

با نتیجه بخشی اولیه از تلاش‌های مذکور در اواخر سال میلادی گذشته، ضمن گرفتن زمان برای انجام رایزنی‌های لازم با مسئولان مربوطه در دو مرحله، امکان پیگیری موضوع مذکور از طریق تشکیل پرونده‌ای ویژه در کمیسیون اخلاق و امور انضباطی و حقوقی در اتحادیه جهانی کشتی فراهم شد.

اتحادیه جهانی کُشتی علیرضا کریمی، کشتی‌گیر ایرانی را به مدت شش ماه از حضور در رقابت‌های کشتی محروم کرده است.

حمیدرضا جمشیدی، مربی آقای کریمی هم به مدت دو سال از حضور در رقابت‌ها محروم شده‌اند.

مقام‌های ایرانی از علیرضا کریمی به خاطر باخت عمدی به قصد روبرو نشدن با حریف اسرائیلی ستایش کرده‌اند.

باخت او انتقادهای زیادی را درباره سیاست جمهوری اسلامی ایران برای مسابقه ندادن با ورزشکاران اسرائیلی به دنبال داشت.

هر چند بر اساس قوانین بین المللی فعالیت های ورزشی بدور از دنیای سیاسی برگزار می شود با اینحال مسئولان ایرانی به دلیل وارد کردن مسایل سیاسی در ورزش بارها موجب ناکامی ورزشکاران ایران و خسارت به ورزش کشور شده اند. یکی از برجسته ترین موارد آن محروم کردن مسعود شجاعی، کاپیتان تیم ملی فوتبال به دلیل حضور در مسابقه ای باشگاه با یک تیم اسرائیلی بود.