تداوم بازداشت فعالان مدنی استان مرکزی؛ ملاقات محمد نجفی و علی باقری با خانواده

از زمان شروع اعتراضات مردمی شماری از فعالین مدنی اهل شازند و آستانه توسط نیرو های امنیتی بازداشت شدند، این بازداشت ها بصورت خاص پس از آن صورت گرفت که این افراد در افشاگری در خصوص نحوه جان باختن یکی از معترضان حوادث اخیر به نام “وحید حیدری” در بازداشتگاه کلانتری شهر اراک ایفای نقش کردند. علی باقری و محمد نجفی که از جمله این بازداشت شدگان هستند امروز از قرنطینه زندان مرکزی اراک به بند تشخیص این زندان منتقل شدند، پس از این انتقال این دو توانستند با خانواده خود ملاقات داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز مورخ ۲۶ بهمن‌ماه محمد نجفی و علی باقری دو تن از فعالان مدنی بازداشت شده در اعتراضات دی‌ماه پس از چندین هفته از قرنطینه زندان مرکزی اراک به بند تشخیص این زندان که محلی با وضعیت بهتر است منتقل شدند.

پس از این انتقال این دو زندانی توانستند بصورت رسمی نخستین ملاقات با خانواده خود را داشته باشند. پیش از این صرفا دیدارهای کوتاه مدتی بین این افراد و خانواده ها صورت گرفته بود که محدود به دیدارهای تصادفی در راهروهای دادگاه بود.
بهزاد علی بخشی دیگر فعال مدنی بازداشت شده در پرونده مشترک با آقایان نجفی و باقری در بند هشت زندان مرکزی اراک نگهداری میشود.

محمد نجفی، وکیل دادگستری در اعتراضات دی‌ماه بدلیل مشارکت در اطلاع رسانی از جان باختن وحید حیدری یکی از معترضان حاضر در این اعتراضات، به همراه چهار تن از فعالین مدنی اهل شازند و آستانه توسط نیرو های امنیتی بازداشت شد.

هویت فعالان مدنی بازداشت شده در استان مرکزی که حول یک پرونده دستگیر شده اند؛ محمد نجفی، کیان صادقی، عباس صفری، علی باقری و بهزاد علی بخشی احراز شده است.
اتهامات این افراد بعنوان ۵ هم پرونده که طی اقدام هماهنگ نیرو های امنیتی بازداشت شده‌اند تا حد زیادی مشترک است، کیان صادقی به شرکت در اعتراضات و تبلیغ علیه نظام از طریق تهیه فیلم و عکس در مراسم ختم مادر محمد نجفی” متهم شده است و باقی افراد به “شرکت در اعتراضات، اخلال در نظم عمومی، تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب (در رابطه با پرونده جان باختن “وحید حیدری”)، راه اندازی و عضویت در گروهای معاند نظام تفهیم شده و برای آقایان نجفی و باقری علاوه بر این اتهامات مصاحبه با رسانه های خارجی هم به پرونده آنان اضافه شده است.”

از میان بازداشت شدگان کیان صادقی اهل شازند با قید کفالت آزاد شده است، همچنین عباس صفری اهل آستانه که در تاریخ ۲۶ دی‌ماه بازداشت شده بود نیز در تاریخ ۱۵ بهمن‌ماه به قید کفالت موقتا آزاد شد.

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، به تازگی مراجع امنیتی را به «پرونده‌سازی» برای وکیلی (محمد نجفی) متهم کرد که بنا به اعلام آقای صادقی «ثابت» کرده است که وحید حیدری، نوجوان جان‌باخته در بازداشتگاه کلانتری اراک، «موادفروش» نبوده است. در خبری دیگر رییس کانون وکلای استان مرکزی نیز از پیگیری پرونده محمد نجفی خبر داده بود.