بازداشت چهار تن در شهرهای مختلف همزمان با آزادی یک شهروند دیگر

دو فعال کارگری در شهرستان کرمانشاه بازداشت شدند. انتقال یک شهروند بازداشتی سردشتی به بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات ارومیه هم همزمان شد با آزادی یک شهروند دیگر از اهالی همین شهرستان. همچنین در مریوان یک شهروند توسط ارگانهای امنیتی بازداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶، دو فعال کارگری به نام «امین سیبر» و «قدرت‌الله جلالوند» از سوی ماموران امنیتی در کرمانشاه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند‌.

یک منبع مطلع در این رابطه گفت: «این دو فعال کارگری به اتهام برگزاری تجمعات کارگری و تحریک کارگران شهرداری برای اعتصاب بازداشت شده‌اند.»

در گزارشی از شهرستان مریوان هم اطلاع داده شده، از چند روز پیش یک تن به نام «مظفر لطفی» از اهالی روشتای بیله به اتهام «تلاش برای براندازی نظام» با جزئیات مبهم بازداشت شده و تاکنون اطلاع دقیقی از محل نگه‌داری‌اش کسب نشده است.

در خبری دیگر روز چهارشنبه ۱۸ بهمن‌، یک شهروند سردشتی به نام «هلمت فروغی» از اهالی روستای بیوران سفلی از توابع این شهرستان از سوی نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه این اداره در ارومیه منتقل شده است. اتهام وی «خروج غیرقانونی از مرز» عنوان شده است اما با وجود عدم اطلاع از مصادیق اتهام مطروحه، به علت آن که بازداشت از سوی این ارگان امنیتی صورت گرفته است یحتمل اتهاماتی سیاسی-امنیتی علیه وی مطرح شده‌اند.

همزمان «رشید آذری» ۴٠ ساله فرزند احمد از اهالی همین روستا که روز شنبه ۱۴ بهمن‌ بازداشت و به اداره‌ی اطلاعات ارومیه منتقل شده بود، با تودیع وثیقه‌ی ٢٠٠ میلیون تومانی تا زمان برگزاری جلسه‌ی دادگاه آزاد شده است.