انتقال ۸ زندانی از بازداشتگاه اطلاعات به زندان مرکزی زاهدان

جلال ایران‌پناه فعال سیاسی پس از ۴۸ روز تحمل انفرادی در بازداشتگاه وزارت اطلاعات به زندان مرکزی زاهدان منتقل شد. همزمان ۶ تن از متهمین به قتل یک بسیجی به نام “سجادی” که در ایرانشهر بازداشت شده بودند پس از ماه ها بازجویی در وزارت اطلاعات به همراه عبدالرشید قنبرزهی که پیش‌تر به اتهام اقدام علیه امنیت از طریق عضویت در گروه انصار الفرقان حدود سه ماه پیش بازداشت شده بود از محل بازداشتگاه این نهاد امنیتی به بند سوم زندان مرکزی زاهدان منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دست‌کم هشت زندانی از جمله جلال ایران‌پناه، عبدالرشید قنبرزهی و شش تن از متهمین پرونده قتل یک جوان بسیجی به بند سوم امنیتی زندان مرکزی زاهدان منتقل شدند.
جلال ایران‌پناه طی دوماه گذشته توسط نیروهای وزارت اطلاعات در روستای باتک شهرستان سرباز به اتهام “محاربه یا بغی” بازداشت شده بود ظهر دیروز به بند سوم زندان مرکزی زاهدان منتقل شد.

جلال ایران‌پناه ۴۵ ساله از زمان بازداشت حدودا ۴۸ روز در انفرادی اداره اطلاعات زاهدان تحت بازجویی بوده و برای چند روزی نیز به اداره اطلاعات چابهار منتقل شده بود. آقای ایران پناه که در زندان چابهار بصورت بازداشت موقت نگهداری می شد ظهر روز گذشته به زندان مرکزی زاهدان منتقل شده است.

هرانا گزارشاتی مبنی بر شکنجه شدن آقای ایران‌پناه در مدت بازجویی وی دریافت کرده است، گفته می‌شود او را به “تخت معجزه” بسته‌اند و آثار شکنجه در صورت وی نمایان است.
آقای ایران‌پناه پیش‌تر سابقه حضور در کمپ اشرف وابسته به سازمان مجاهدین خلق را دارد، وی در سال ۸۴ به ایران بازگشته بود.

همزمان با ایران پناه، ۶ تن از زندانیانی که به اتهام مشارکت در قتل یک مامور بسیجی توسط نیروهای وزارت اطلاعات در شهر ایرانشهر بازداشت شده بودند، به همراه زندانی دیگری به نام عبدالرشید قنبرزهی که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در گروه الفرقان بازداشت شده بود، به بند سوم زندان مرکزی زاهدان منتقل شدند.

اسامی ۶ تن از بازداشت شدگان در خصوص قتل مامور بسیجی که توسط هرانا احراز شده است عبارتند از:

۱ – ادریس جمشیدزهی، ۴۰ ساله

۲ – هاشم زردکوهی، ۲۹ ساله، کارمند بانک در شهرستان ایرانشهر

۳ – محمدصالح شهدادزهی، مدرس

۴ – فاروق انوری، ۲۸ ساله

۵ – عبدالعزیز ستوان، ۳۰ ساله

۶ – محمود ستوان، ۲۸ ساله
این افراد پس از ماه ها تحمل فشار و شکنجه در بازداشتگاه وزارت اطلاعات به زندان مرکزی زاهدان منتقل شدند.

اتهام ۶ زندانی نامبرده “اقدام علیه امنیت کشور” و “محاربه” و قتل یک مامور بسیجی به نام “سجادی” عنوان شده است.

همچنین عبدالرشید قنبرزهی نیز پس از سه ماه بازجویی و شکنجه در بازداشتگاه های اطلاعات سپاه به زندان مرکزی زاهدان منتقل شد.
کمپین فعالین بلوچ که این خبر را گزارش کرده، اشاره کرده است که عبدالرشید قنبرزهی پس از سه ماه شکنجه در اطلاعات سپاه روز سه شنبه ۱۰ بهمن ماه به زندان مرکزی زاهدان منتقل شد.

قنبر زهی سه ماه پیش به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” از طریق عضویت در گروه “الفرقان” توسط اطلاعات سپاه بازداشت شده بود.

وی برای اخذ اعتراف توسط ماموران اطلاعات سپاه “تحت شکنجه” قرار گرفته است.

انصار الفرقان یک گروه مسلح بلوچ است که هدف خود را احقاق حقوق قوم بلوچ و اهل سنت ایران معرفی می کند.