نماینده مجلس از «پرونده‌سازی» برای وکیل معترض جان‌باخته اراکی خبر داد/ کانون وکلای مرکزی: پیگیر پرونده محمد نجفی هستیم

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، مراجع امنیتی را به «پرونده‌سازی» برای وکیلی متهم کرد که بنا به اعلام آقای صادقی «ثابت» کرده است که وحید حیدری، نوجوان جان‌باخته در بازداشتگاه کلانتری اراک، «موادفروش» نبوده است. در خبری دیگر رییس کانون وکلای استان مرکزی از پیگیری پرونده محمد نجفی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رادیو فردا، این نماینده مجلس، روز پنج‌شنبه (پنجم بهمن)، این موضوع را در صفحه شخصی خود در توئیتر منتشر کرده‌است.

وحید حیدری، جوانی بود که بدنبال اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف ایران، در اراک بازداشت شد و پس از مدتی جنازه وی به خانواده‌اش تحویل داده شد.

مقام‌های جمهوری اسلامی مرگ وی و دو جوان دیگر در زندان را تأیید، اما علت آن را «خودکشی»اعلام کرده‌اند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، بدون نام بردن از حیدری، گفته بود: «این فرد، معتاد بود و مقداری هم موادمخدر به همراه داشت و پرونده‌ای در حوزه قضایی اراک برای او تشکیل شد که در حال پیگیری است».

این در حالی است که محمود صادقی، نماینده مجلس روز پنج‌شنبه توئیت کرده است که «یکی از وکلای شریف دادگستری با تحقیقات محلی در روستای محل سکونت نوجوانی که در کلانتری اراک فوت کرد، ثابت کرده هیچ‌کس او را موادفروش نمی‌شناسد.»

به نوشته این نماینده، به همین دلیل، «مراجع امنیتی برایش پرونده‌سازی کرده و می‌خواهند با فشار از او اقرار بگیرند که در تشکیل گروه‌های اعتراضی نقش داشته‌است.»

صادقی، نامی از این وکیل دادگستری نبرده، اما ۲۵ دی‌ماه سال جاری، کمپین حقوق بشر در ایران اعلام کرده بود که محمد نجفی، وکیل دادگستری در شازند اراک که پیگیر پرونده وحید حیدری، از کشته‌شدگان در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ اراک بود، به‌دست نیروهای امنیتی در مقابل منزل شخصی‌اش بازداشت شد.

بر اساس این گزارش، آقای نجفی به دلیل فعالیت‌های خود سابقه چندین احضار و بازداشت را دارد، از آن جمله در ۱۷ آبان ماه با اتهام تبلیغ علیه نظام مواجه شد.

علاوه بر حیدری، جوان دیگری به نام سینا قنبری نیز در بازداشتگاه اوین جان باخت که غلامحسین محسنی اژه‌ای دربارهٔ مرگ او نیز گفته‌است: «فردی هم در زندان اوین از بازداشتی‌های اخیر، با توجه به فیلمی که هست و تصویری که برداشته شده، در دستشویی اقدام به خودکشی کرد. این فرد معتاد و حدوداً ۲۱ ساله بوده و دانشجو هم نبوده‌است».

اظهارات این مقام قضایی در شرایطی مطرح شده که بیش از ۴۰ تن از نمایندگان در نامه‌ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس، خواستار تحقیقات دربارهٔ ادعای «خودکشی» این دو تن شده‌اند.

در نامه نمایندگان مجلس که نسخه‌ای از آن توسط محمود صادقی منتشر شده، آمده که ادعای خودکشی این افراد از سوی خانواده و شاهدان عینی زیر سؤال رفته‌است.
رییس کانون وکلای استان مرکزی: پیگیر پرونده محمد نجفی هستیم

همزمان با اظهار نظر صادقی، خبرگزاری ایلنا گزارش کرد، رییس کانون وکلای استان مرکزی بر پیگیری پرونده محمد نجفی تاکید کرده است.

عبدالوهاب شهبازی در رابطه با آخرین وضعیت پرونده محمد نجفی، گفت: برای پیگیری پرونده ایشان به همراه اعضای هیات مدیره کانون وکلای استان مرکزی با رییس کل دادگستری استان که عالی‌ترین مقام قضایی است دیدار کردیم و ایشان هم به حفظ و رعایت حقوق قانونی ایشان اصرار داشتند.

رییس کانون وکلای استان مرکزی خاطرنشان کرد: همچنین این مقام قضایی با مسئول رسیدگی به این پرونده صحبت کرد و جویای آخرین اقدامات صورت گرفته شد.

وی افزود: دونفر از همکاران وکیل در این پرونده اعلام وکالت کردند تا در جریان رسیدگی وکالت ایشان را به عهده داشته باشند.