فرمانده نیروی انتظامی: پرسنل ما سلاح جنگی نداشتند / کسی از نیروی پلیس کشته نشده

فرمانده نیروی انتظامی توضیحاتی در مورد حواشی پیش آمده درباره حوادث اخیر ارائه و اعلام کرد که هیچ یک از ماموران از ما سلاح جنگی نداشتند، همچنین از پرسنل باتجربه استفاده شد و دستگیری‌ها به صورت هدفمند انجام شد. بر اساس اعلام قبلی مسئولان قضایی ایران دست کم ۲۵ تن در اعتراضات اخیر کشته شدند از جمله یک نیروی کادر سپاه پاسداران.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از برنا، سردار حسین اشتری در اولین همایش ملی ناجا و تمدن اسلامی که صبح امروز در محل سالن غدیر دانشگاه علوم انتظامی برگزار شد، گفت:‌ “در اغتشاشات اخیر تعدادی از افراد حاضر توسط پلیس دستگیر شدند که در پی آن پالایش‌هایی انجام شده و افرادی که احتمال دادیم نقشی نداشته باشند آزاد شدند. تعداد دیگر نیز جزو افرادی بودند که باید بررسی بیشتری انجام می شد اما چون نمی‌خواستیم آنها را در بازداشت نگه داریم، آنها را رها کردیم اما از آنها خواستیم تا در روزهای اول و زمانی که تحقیقات کامل نشده به کلانتری آمده و وضعیت خود را مشخص کنند”.

وی درباره تحویل متهمان به دستگاه قضایی گفت: “درهمان روزهای اول افراد دستگیر شده به دستگاه قضایی تحویل داده شد”.

وی تاکید کرد : “در این حوادث ناجا شهید نداشت، اما تعدادی از ماموران ما مصدوم و مجروح شدند”.

فرمانده ناجا در پاسخ به این سوال که آیا ماموران پلیس از سلاح‌های جنگی استفاده کرده بودند یا خیر؟ گفت:‌ “هیچ یک از ماموران ما سلاح جنگی نداشتند”.

علیرغم اعلام قبلی مسئولان قضایی ایران که دست کم ۲۵ تن در اعتراضات اخیر کشته شدند اشتری درباره تعداد کشته شدگان نیز با بیان اینکه در صحنه نیز هیچ مورد کشته شده نداشتیم، گفت: “ماجرای کشته‌سازی‌ها مشکوک است و این موضوع در حال بررسی است”.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره برخی اخبار مطرح شده درباره خودکشی نیز اظهار کرد:‌ “این موضوع نیز در حال بررسی است”.

وی در پاسخ به سوالی درباره آتش گرفتن پاسگاهی در قهدریجان اصفهان گفت: “این پاسگاه درحال مرمت و بازسازی است”.

اشتری با تاکید بر اینکه در وقایع اخیر به تمامی ماموران تاکید شده بود که همراه با خویشتن‌داری رفتار کنند، گفت:‌ “هیچ یک از ماموران از ما سلاح جنگی نداشتند، همچنین از پرسنل باتجربه استفاده شد و دستگیری‌ها به صورت هدفمند انجام شد”.