درخواست کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌ های کارگری از حسن روحانی برای آزادی فوری رضا شهابی

دبیر کل کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، در نامه‌ای به حسن روحانی با اشاره به محکومیت و اعتصاب غذای رضا شهابی خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط این فعال کارگری شد.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، شارون بارو، دبیر کل کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری ، در نامه‌ سرگشاده خود به حسن روحانی اشاره کرده که « رضا شهابی در پی عدم تمدید مرخصی درمانی‌ اش وادار به بازگشت به زندان رجایی شهر کرج شده و در آنجا متوجه گشته است که مدت زمانی در مرخصی پزشکی به سر برده بوده ،‌ غیبت محسوب شده است و باید ۹۶۸ روز دیگر در زندان بماند.»
خانم بارو افزوده است که رضا شهابی طی سال‌های اخیر در زندان «شکنجه» شده و از درمان محروم بوده است.
رادیو فردا نوشته است؛ شارون بارو در نامه خود تأکید کرده که «بازداشت فعالان کارگری به دلیل فعالیت‌های شان در دفاع از حقوق بنیادین کارگران، نقض جدی آزادی‌های مدنی در کل،و حقوق اتحادیه‌ای به طور مشخص محسوب می‌شود.»
دبیر کل کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری ضمن اشاره به اعتصاب غذای رضا شهابی در اعتراض به محکومیت اش، از اعتصاب تعداد دیگری از زندانیان رجایی شهر نیز ابراز نگرانی کرده است.
پیش از این نیز پنج سندیکای کارگری فرانسه طی بیانیه‌ای بازداشت رضا شهابی، عضو هیئت‌مدیره سندیکای شرکت واحد را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری این فعال صنفی شدند.
در روزهای گذشته کنفدراسیون جهانی کارگران حمل‌ونقل (ITF) نیز با انتشار بیانیه‌ای زندانی شدن مجدد رضا شهابی، عضو هیئت‌مدیره سندیکای شرکت واحد را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری این فعال کارگری شد.
گفتنی است؛ رضا شهابی، فعال کارگری، از هفته گذشته در زندان رجایی شهر کرج اعتصاب غذای خود را آغاز کرده است.
اعتصاب غذای این فعال کارگری در اعتراض به وضعیت پرونده و محسوب نکردن مرخصی پزشکی او به عنوان دوره محکومیت صورت می‌گیرد.
صبح روز هجدهم مردادماه رضا شهابی برای سپری کرد باقیمانده حبس خود به زندان رجایی شهر مراجعه کرد اما به دلیل «غیبت» و همچنین اجرایی شدن «یک سال حبس در پرونده سال ٩٣ به اتهام تبلیغ علیه نظام»، مدت‌زمان محبوس بودنش از سه ماه به هفده ماه افزایش یافته است.
دادستانی به خانواده این فعال کارگری اعلام داشته که وی باید تا ۱۸ دی‌ماه ۹۷ در زندان باشد.
پنج ماه از این محکومیت به طور غیرقانونی به دلیل «غیبت» برای آقای شهابی اعمال شده در حالی که وی طی این مدت با تأییدیه پزشکی قانونی در مرخصی استعلاجی به سر برده است.
رضا شهابی که در روز ۲۲ خرداد سال ۸۹ بازداشت و به شش سال زندان محکوم شده بود، به دلیل ضرب و شتم مأموران امنیتی در زمان بازداشت و بازجویی، در دوره محکومیت دو بار تحت عمل جراحی (گردن و کمر) قرار گرفت و به دلیل وضعیت جسمی بسیار وخیم، مسئولان قضایی با تأییدیه پزشکی قانونی و اخذ وثیقه سنگین با مرخصی استعلاجی نامبرده برای مدت باقی‌مانده حبس موافقت نموده بودند.