تشکیل دادگاه تجدید نظر سه فعال تلگرامی ؛ قاضی این متهمان را به « اعدام » تهدید کرد

دادگاه تجدیدنظر محمد مهاجر، علیرضا توکلی و محمدمهدی زمان زاده، سه فعال تلگرامی محبوس در بند هشت اوین، روز گذشته بدون رعایت قوانین آیین دادرسی تشکیل شد.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، محمد مهاجر ، علیرضا توکلی و محمد مهدی زمان‌ زاده ، فعالان تلگرام ، که پیش‌تر در دادگاه بدوی مجموعا به ۳۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند ، در پی اعتراض به حکم‌شان ، روز گذشته ، ۱۱ مردادماه ۱۳۹۶، در دادگاه تجدید نظر استان تهران حاضر شدند.
در این جلسه از دادگاه که فقط ۵ دقیقه به طول انجامید ، به علت عدم حضور قاضی پرونده ، آقای زرگر ، ریاست جلسه را قاضی بابایی «مستشار دادگاه» بر عهده داشت و اجازه دفاع از متهمان پرونده را به وکلا داده نشد.
قاضی بابایی همچنین با پرخاش به این متهمان گفته است: «شما مرتد و ضد انقلاب هستید و باید تا الان ‘اعدام’ می‌شدید.»
وی سپس از سه زندانی و وکلای آنان درخواست کرده است تا متن دفاعیه خود را نوشته و به دادگاه ارسال کنند.
گفتنی است، سه فعال تلگرامی که هم اکنون در بند هشت زندان اوین به سر می‌برند، در دادگاه بدوی، از سوی رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، قاضی صلواتی، به اتهامات «توهین به مقدسات»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «توهین به رهبری» هرکدام به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم گردیدند.
پرونده این سه فعال تلگرامی، در شعبه یک بازپرسی و از سوی بازپرس «علی قرائت کار» تحت بررسی قرار گرفته و جلسه رسیدگی به اتهامات آنان نیز در شعبه پانزده دادگاه انقلاب تهران در تاریخ ۲۱ فروردین‌ماه سال ۹۶ برگزار شده است.
علیرضا توکلی، ۲۳ ساله، مدیر یک کانال تلگرامی، در ۱۲ مردادماه ۹۵ بازداشت و پس از شش ماه بازجویی به بند هشت زندان اوین منتقل شده است.
محمد مهاجر، ۲۳ ساله و محمدمهدی زمان زاده ۲۳ ساله نیز در شهریور سال ۹۵ بازداشت و پس از یک ماه بازجویی، به بند هشت زندان اوین انتقال یافته‌اند.