«افزایش» تلاش دولت آمریکا برای آزادی زندانیان دوتابعیتی در ایران

در این تصویر جرد گنسر، و بابک نمازی، وکیل و برادر سیامک نمازی، در آوریل ۲۰۱۷ دیده می‌شوند. تصاویر سیامک و باقر نمازی پدر او، در پشت سر آن‌ها قرار دارد.

در این تصویر جرد گنسر، و بابک نمازی، وکیل و برادر سیامک نمازی، در آوریل ۲۰۱۷ دیده می‌شوند. تصاویر سیامک و باقر نمازی پدر او، در پشت سر آن‌ها قرار دارد.

بنا بر گزارش‌ها از آمریکا تلاش دولت آن کشور برای آزادی زندانیان ایرانی‌آمریکایی در ایران افزایش پیدا کرده‌است. رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام‌های ارشد کاخ سفید می‌گویند دولت ترامپ در حال ارزیابی «مجموعه‌ای از فشارها» بر تهران، برای آزادی دوتابعیتی‌ها است.

آن‌طور که گزارش‌ها از ایالات متحده نشان می‌دهد دولت دونالد ترامپ اقدامات بیشتری را در پیش گرفته‌، که هدف آن‌ها آزادی آن‌دسته از شهروندان ایالات متحده، که در کشورهای دیگر به زندان افتاده‌اند، است.

در این میان نام سیامک نمازی، بازرگان ایرانی‌آمریکایی و و پدرش باقر نمازی نیز مطرح شده‌است.

سیامک نمازی، مدیر پیشین بخش برنامه‌ریزی‌های استراتژیک کمپانی نفتی کرسنت، در سال ۱۳۹۴ سال و در جریان سفر به ایران بازداشت شد.

در زمانی که دولت باراک اوباما، در پی گفت‌وگوهایی به موازات مذاکرات اتمی با دولت تهران، موفق به آزادسازی شماری از شهروندان دوتابعیتی شد، آقای نمازی در میان آن‌ها نبود.

چندی پس از آن، مقام‌های قضایی ایران پدر سالخورده و بیمار او، باقر نمازی را هم بازداشت کردند. باقر نمازی از مقام‌های پیشین و دیرپای سازمان ملل، ۸۱ ساله، و همچنان در بند است.

در مهر ماه سال گذشته، آقایان سیامک و باقر نمازی، هر یک، به ۱۰ سال زندان محکوم شدند. خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه ایران به نقل از یک منبع آگاه، گفته بود اتهام آن‌ها «همکاری با دولت آمریکا» است.

روز ۳۰ خرداد یک مقام ارشد دولت آمریکا به روزنامه واشینگتن‌پست گفت آقای ترامپ، رئیس‌جمهوری آن کشور، شخصا و مستقیما خواستار به‌کارگیری تمام تلاش‌ها برای بازگرداندن هر تعداد ممکن از آمریکایی‌های بازداشتی در خارج از آن کشور، شده‌است: «این دقیقا چیزی‌ست که در جریان نمازی نیز وجود دارد و ما می‌خواهیم آن‌را به تمامی موارد مربوط به ایران و فرای آن گسترش دهیم».

همین روزنامه می‌گوید علاوه بر تلاش‌های «پشت صحنه» برای آزادی نمازی‌ها که پیش‌تر نیز جریان داشته، اکنون اعضای ارشد دولت ترامپ، از جمله معاون مشاور امنیت ملی او، با بابک، برادر سیامک نمازی دیداری رو در رو داشته‌اند. بابک نمازی به واشینگتن‌پست گفته است «امیدهای تازه‌ای» در پیوند با دولت ترامپ برای آزادی اعضای خانواده‌اش شکل گرفته‌است.

جزئیات دقیقی از اقدامات موجود یا در دست برنامه‌ریزی دولت آمریکا مشخص نیست، اما دو مقام ارشد دولتی به واشینگتن‌پست گفته‌اند این اقدامات «مجموعه‌ای از فشارها را در برمی‌گیرد… که همگی در حال حاضر محرمانه هستند، اما در میان آن‌ها بیشتر چماق وجود دارد تا هویج».

شبکه خبری سی‌بی‌اس نیز به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا گزارش دیدار بابک نمازی با مقام‌های ارشد دولتی را تائید کرده‌است.

به گزارش سی‌بی‌اس در پی بازگرداندن اوتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی زندانی در کره شمالی، که در اغما بود و اندکی پس از بازگشت به خاک آمریکا درگذشت، تلاش‌ها برای آزادی نمازی‌ها، به‌ویژه به خاطر سالخوردگی و وضعیت سلامت باقر نمازی، بعد تازه‌ای گرفته‌است. این شبکه نیز می‌گوید خانم دینا پاول، معاون مشاور امنیت ملی ترامپ، در اقدامات و تلاش‌های اخیر برای آزادی زندانیان آمریکایی در خارج از آن کشور، نقش کلیدی دارد.