آزادی قدریه قادری پس از پایان دوران محکومیت با ۲۳ روز تأخیر

قدریه قادری ، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی یاسوج که روز ۲۶ اردیبهشت‌ماه دوران محکومیت ۷ ساله‌ اش به پایان رسیده بود، سرانجام روز گذشته پس از ۲۳ روز تأخیر آزاد شد.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، قدریه قادری روز گذشته چهارشنبه ۱۷ خرداد ماه پس از ارسال نامه اداره اطلاعات ارومیه به شعبه ۲ اجرای احکام ارومیه ، آزاد شد.
وی روز پنج شنبه ۴ خردادماه جهت طرد (دیپورت) از کشور، از زندان مرکزی یاسوج (کانون اصلاح و تربیت یاسوج) به بازداشتگاه اتباع خارجه قرارگاه نیروی انتظامی ارومیه منتقل شده بود.
یک منبع مطلع به شبکه حقوق بشر کُردستان گفت: «در طول دو هفته گذشته بعد از استعلام دادگاه از اداره ثبت‌احوال و اداره آگاهی ارومیه (بخش تشخیص هویت)، مشخص شد که وی شهروند ایرانی-ترکیه‌ایی می‌باشد و کلیه اعضای خانواده‌اش در ارومیه سکونت دارند. بعد از لغو حکم طرد (دیپورت) ایشان به ترکیه، یکی از مسئولین اجرای احکام کیفری دادگاه ارومیه به نام” کرمی” به بهانه اینکه پرونده امنیتی می‌باشد، علی‌رغم پایان دوران محکومیت، آزادی ایشان را منوط به موافقت کتبی اداره اطلاعات ارومیه دانسته بود.»
این منبع در ادامه افزود: «در این مدت علی‌رغم پایان حبس در بازداشتگاه اتباع خارجه از سوی ماموران پلیس امنیت ارومیه مورد بازجویی قرار گرفته و روز گذشته نیز از سوی یکی افسر نگهبان‌های این بازداشتگاه به بهانه درگیری اخیر یکی از احزاب کُردی با نیروهای مرزبانی، وی مورد توهین و ضرب و شتم قرار گرفته است. پس از یک هفته از استعلام دادگاه از اداره اطلاعات ارومیه، این نهاد امنیتی آزادی ایشان را بلامانع دانسته و این زندنی سیاسی بعد از ۲۳ روز اضافه حبس، آزاد شد.»
«قدریه قادری»، شهروند کُرد ایرانی-ترکیه‌ایی در ۱۸ خردادماه سال ۸۹ در ارومیه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. او به مدت حدود «سه ماه در بازداشتگاه اطلاعات ارومیه» به اتهام «عضویت در پ ک ک» مورد بازجویی قرار گرفته بود.
بعد از اتمام دورە بازجویی به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود و در سال ۹۰ بدون حق داشتن وکیل از سوی «شعبه یک دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست “قاضی درویشی” به اتهام «عضویت در پ ک ک» به «۱۰ سال حبس تعزیری» محکوم شد.
دادستانی ارومیه به حکم صادره اعتراض کرده و خواستار صدور حکم بر اساس اتهام محاربه شده بود و این‌بار پرونده به شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه ارسال شد.
قاضی شیخلو، ریاست شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه بعد از برگزاری سه جلسه دادگاه این زندانی سیاسی را این‌بار به اتهام محاربه به ۷ سال تبعید به زندان یاسوج محکوم کرد و این حکم نیز عینا در دادگاه تجدید نظر ارومیه تایید شد.
«دادگاه عمومی شهر ارومیه» نیز در پرونده‌ای دیگر به اتهام خروج غیرقانونی از کشور این زندانی سیاسی را به تحمل «یک سال حبس» محکوم کرد. این دادگاه همچنین «بدون بررسی اوراق شناسایی این شهروند کُرد ایرانی-ترکیه‌ایی» و با وجود اطلاع از اینکه اعضای خانواده ایشان بیش از بیست سال است که به عنوان شهروند ایرانی پذیرفته شده و در ارومیه زندگی می‌کنند اما در کمال ناباوری قاضی وی را به« طرد از کشور بعد از اتمام حبس» محکوم کرد.
طی چند سال گذشته بعد از پیگیری خانواده این زندانی سیاسی، بخش اجرای احکام دادگاه انقلاب ارومیه از اعمال ماده ۱۳۴ و توقف حکم طرد، خبر داده بود و اجرای احکام کانون اصلاح و تریبت یاسوج نیز تاریخ آزادی نهایی ایشان را ۲۶ اریبهشت ماه امسال اعلام کرده بود.
این زندانی سیاسی بعد از قطعی شدن مجموعا ۸ سال حبس در ۱۳ مردادماه سال ۹۲ از زندان مرکزی ارومیه به «کانون اصلاح و تریبت مادوان یاسوج» تبعید شد.
وی در مدت چند سال گذشته دچار «عارضه بی‌حسی و درد شدید از ناحیە دست چپ و گوش» شده است و با توجه به محدودیتهای بهداری این زندان، امکان معالجه ایشان در این زندان امکان‌پذیر نبوده است.
در «شهریورماه سال »۹۴ بعد از گذشت ۵ سال حبس با موافقت مسئولین زندان و دادستان یاسوج این زندانی سیاسی به «مدت ۱۵ روز» به «مرخصی استعلاجی» اعزام شد اما بدون اتمام دروه معالجه به زندان بازگرداننده شد و بعدا نیز علی‌رغم فوت پدر ایشان و نیاز به رسیدگی پزشکی به دلیل عدم موافقت دادستانی و اداره اطلاعات ارومیه، مرخصی ایشان متوقف شد.