امام جمعه زاهدان: مشارکت در مدیریت کشور و آزادی مذهبی مهمترین خواسته اهل سنت از رئیس‌جمهور آینده است

 شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در سخنرانی نماز جمعه زاهدان با اشاره به انتخابات آتی ریاست‌جمهوری، «مشارکت در مدیریت‌های کلان کشور» و «تأمین آزادی‌های مذهبی» را از مهمترین خواسته‌های جامعه اهل سنت از رئیس‌جمهور آینده برشمرد.
به گزارشخبرگزاری هرانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید گفت: “وظیفه همه ما در انتخابات پیش رو بسیار سنگین است. مهمترین خواسته و آرزوی ما آن است که فردی به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شود که سعه‌صدر و دوراندیشی داشته باشد و انتخابش به نفع مملکت و به نفع جهان اسلام باشد. خواسته ما آن است که فردی انتخاب شود که برای ملت ایران، به‌ویژه جامعه اهل سنت که با مشکلات بیشتری مواجه است مفید و مؤثر باشد”.
وی در ادامه افزود: “نزدیک به ۴۰ سال از عمر نظام جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد و ۴۰ سال عمر طولانی و بابرکتی است. لذا وقت آن رسیده است که بزرگان نظام دغدغه‌های جامعه اهل سنت را برطرف کنند. مهمترین دغدغه طبقات مختلف جامعه اهل سنت کشور آن است که اصل «شایسته‌سالاری» مدنظر قرار گیرد و از توانمندان و شایستگان اقوام، مذاهب و گرایش‌های مختلف به‌صورت مساوی و عادلانه کار گرفته شود”.
خطیب جمعه زاهدان تاکید کرد: “درخواست جامعه اهل سنت آن است که از شایستگان اهل سنت در رده‌های مختلف اعم از وزارتخانه‌ها، معاونین رئیس‌جمهور، معاونین وزیران، سفارتخانه‌ها و مدیریت‌های استانی کار گرفته شود. نباید بین شایستگان اقوام و مذاهب تفاوت وجود داشته باشد؛ این حق ملت ایران و مطابق قانون اساسی کشور است”.
ایشان یادآور شدند: “قانون اساسی کشور به‌جز ریاست‌جمهوری در بقیه موارد بر مساوات و برابری بین اقوام و مذاهب تاکید دارد. البته تقاضای جامعه اهل سنت آن است که در این یک مورد هم تجدیدنظر صورت گرفته و اصلاح شود”.
مولانا عبدالحمید در ادامه بر لزوم اجرای عدالت و رفع تبعیض تاکید افزود: “مساوات و عدالت باید اجرا شود. تبعیض‌های قومی و مذهبی مغایر با قانون و بر خلاف عدالت است. تمام اقوام و مذاهب باید با یک دید نگریسته شوند؛ این به نفع نظام جمهوری اسلامی است و به وحدت ملی و امنیت پایدار کمک می‌کند. مساوات بین اقوام و مذاهب مایه سربلندی نظام جمهوری اسلامی و عزیزان شیعه ما خواهد بود که اکثریت اول جمعیت کشور و اکثریت دوم جهان اسلام را تشکیل می‌دهند. دنیا دنبال الگو است و ما شایسته‌تریم بر اینکه برای حرکت‌های اسلامی و جهان اسلام الگو و نمونه باشیم”.
ایشان «تامین آزادی‌های مذهبی» را دیگر خواسته جامعه اهل سنت عنوان کرد و گفت: “باید آزادی‌های مذهبی اهل سنت در کلان‌شهرها و تمام نقاط کشور تامین شوند. اهل سنت در شهرهایی که در اقلیت قرار دارند باید بتوانند نمازشان را آزادانه برگزار کنند و کسی به‌عنوان پلیس امنیت یا نهاد و ارگان دیگری مزاحم‌شان نشود. نباید نماز و مراسم مذهبی ما امنیتی تلقی شوند”.

شورای شهر زاهدان باید شورایی تخصصی، قوی و توانمند متشکل از اقوام و مذاهب باشد

مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان‌شان در موضوع انتخابات شوراها نیز خاطرنشان کردند: “در انتخابات شورای شهر در زاهدان خواسته ما آن است که همه اقوام و مذاهب در این شورا کنار یکدیگر باشند. البته مراد ما از اقوام، بلوچ و سیستانی و شهرستانی‌ هستند که در زاهدان زندگی می‌کنند. بلوچ‌ها و سیستانی‌ها در بین خودشان چندین قوم و طایفه دارند که در مورد انتخاب شورای شهر نباید طوایفی که بین خودِ بلوچ‌ها و سیستانی‌ها وجود دارند معیار قرار گیرند. ما تمام اقوام موجود در شهر زاهدان را به نام «بلوچ»، «سیستانی» و «شهرستانی» می‌شناسیم و در این شهر کنار یکدیگر زندگی می‌کنیم.”
امام‌جمعه زاهدان افزود: “بنده از تمام افرادی که احساس مسئولیت کردند و در این دوره از شوراها ثبت‌نام کردند تشکر می‌کنم، اما گنجاندن ۳۰۰ الی ۴۰۰ نفر ثبت‌نام‌کننده در یک شورای ۱۱نفره امکان‌پذیر نیست. لذا انتظار داریم از افرادی که در صحنه آمدند حمایت کنید و برای‌شان دعای خیر نمایید. درخواست بنده از افرادی که در این ائتلاف حضور ندارند نیز آن است که به آنچه فیصله شده راضی باشند و گلایه نکنند.”