گزارشی از محکومیت و آزادی مسعود سیفی زاده

مسعود سیفی زاده، زندانی سیاسی است که در اسفندماه سال ۹۴ توسط اداره اطلاعات پلدختر از توابع خرم آباد بازداشت و از فروردین ماه سال ۹۵ به بند ۲۰۹ اوین منتقل شد و تا مردادماه همان سال در این بند نگهداری شد، این زندانی سیاسی در آبان ماه سال ۹۵ توسط قاضی مقیسه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب بدون دسترسی به وکیل به اتهامات تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقدسات، مجموعا به تحمل ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شد که پس از جاری شدن ماده ۱۳۴ (تجمیع احکام) حکم صادره به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد. این زندانی پس از تحمل دو سال حبس آزاد شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مسعود سیفی زاده، برای نخستین بار در اسفندماه سال ۹۴ به دلیل فعالیت در شبکه‌های اجتماعی توسط اداره اطلاعات پلدختر از توابع خرم آباد بازداشت شد.

مسعود سیفی زاده، متولد ۱۳۶۷ در خرم آباد، دارای مدرک کاردانی نقشه کشی و معماری است که یک و نیم ماه از از زمان بازداشت خود را در زندان مرکزی خرم آباد، بدون در نظر گرفتن قانون تفکیک جرائم در کنار زندانیان خطرناک نگهداری شده بود.

وی در اواخر فروردین‎ماه ۹۵ به تهران منتقل شد و تا مردادماه همان سال در بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری شد. سرانجام در آبان‎ماه سال ۹۵ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه بدون دسترسی به حق وکیل به اتهامات تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقدسات مجموعا به ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شد.

حکم ۱۳ سال حبس تعزیری این زندانی سیاسی پس از جاری شدن ماده ۱۳۴ (تجمیع احکام) در نهایت به پنج سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد.

بعدها آقای سیفی زاده با اختیار وکیل توانست محکومیت خود را به ۳ سال و نیم تقلیل دهد.

آزادی مشروط سعید سیفی زاده پس از درخواست‌های مکرر مورد تایید قرار گرفت و پس از تحمل ۲ سال حبس تعزیری حدود دو ماه پیش آزاد شده است.

هرانا پیش‌تر در گزارشی تحت عنوان گزارشی از آخرین وضعیت مسعود سیفی زاده، زندانی محبوس در زندان اوین به  مشکلات این زندانی سیاسی پرداخته بود.