اخبار

مرگ و مصدومیت ۲۱ کارگر در سایه فقدان ایمنی محیط کار

طی روز گذشته و امروز،، در سایه فقدان ایمنی محیط کار، ۱ کارگر کشته و ۲۰ کارگر مصدوم شدند. ایران درزمینه‌ی رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، مورخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، یک راننده لودر معدن در اصفهان بر اثر سقوط تخته سنگ ۳ تنی جان خود را از دست داد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان گفت: “ساعت ۱۴:۱۵ دقیقه روز گذشته ۲۱ مرداد ماه، یک راننده لودر معدن بر اثر گیر کردن زیر سنگی ۳ تنی، جان خود را از دست داد”.

وی افزود: “مصدوم مردی ۳۰ ساله و راننده لودر معدن سنگ بود، این حادثه در معدن سنگ در ۳۰ کیلومتری زفره به سمت سجزی رخ داد”.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان عنوان کرد: “شکم و اندام تحتانی مصدوم به طور کامل زیر سنگ بوده و در زمان رسیدن پرسنل اورژانس کاملاً هوشیار و پاسخگو بوده است، اقدامات درمانی از جمله سرم درمانی و اکسیژن درمانی برای وی آغاز و همچنین سر و گردن مصدوم حفظ شده بود”.

وی ادامه داد: “پس از جا به جا کردن سنگ، مصدوم به علت از دست دادن ناگهانی خون و مایعات بدن، دچار ایست قلبی تنفسی شد، عملیات احیا به مدت ۳۰ دقیقه توسط پرسنل اورژانس انجام گرفت ولی موفقیت‌آمیز نبود و فرد آسیب دیده فوت کرد”.

به گزارش رکنا، مورخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، نشت گاز آمونیاک در شهرک صنعتی توس ۱۷ کارگر را راهی بیمارستان کرد.

شهرام طاهرزاده، رئیس اداره حوادث دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این خصوص گفت: “عصر امروز (۲۲مرداد) با اعلام مسمومیت ۱۷ نفر از کارکنان یک سردخانه در شهرک صنعتی توس چند دستگاه آمبولانس به محل اعزام شدند”.

وی افزود: “کارشناسان اورژانس پس از تایید نشت آمونیاک در فضای این سردخانه کارکنان این مجموعه که دچار مسمومیت شده بودند را به بخش مسمومیت بیمارستان امام رضا( ع) منتقل کردند”.

وی تاکید کرد: “وضعیت مسموم‌ شدگان حاد نبوده و تحت درمان هستند”.

رئیس اداره حوادث دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پایان گفت: “این تنها حادثه نشت آمونیاک در شهرک صنعتی توس نبوده و در سال‌های قبل نیز حوادثی در این خصوص داشته‌ایم که احساس می‌شود نیازمند نظارت و ساماندهی ویژه‌ای می‌باشد”.

مصدومیت سه کارگر بر اثر آتش‌سوزی در کارخانه‌‌ خوراک دام هفت تپه

به گزارش ایلنا، مورخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۷، بر اثر وقوع آتش‌سوزی در کارخانه «خوراک دام» مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، سه کارگر مصدوم شدند.

منابع خبری در مجتمع نیشکر هفت تپه با اعلام این خبر گفتند: “در این حادثه که روز گذشته ۲۱ مرداد ماه به وقوع پیوست، سه کارگر به دلیل دودگرفتگی به مراکز درمانی اعزام شدند”.

به گفته وی؛ این آتش‌سوزی از قسمت کاندیشنر برج خوراک دام شروع شد که خوشبختانه با حضور به موقع آتش‌نشانان مجتمع و همراهی کارگران؛ به موقع مهار شد.

گزارشی از وضعیت کودکان در مراکز تفکیک زباله/ نیمی از درآمدشان را باج می‌دهند

میانگین سنی کودکان زباله گرد ۱۲ سال است و به طور متوسط این کودکان تا ۱۰ و نیم ساعت در روز کار می‌کنند. این کودکان دچار بیماری پوستی شدید، ایدز، هپاتیت، اسهال خونی، به دلیل آنکه ماسک ندارند سل، کزاز، سالک پوستی، انگل روده‌ای، فلج اطفال و خمیدگی ستون فقرات هستند زیرا برخی از آنها بیش از ۷۰ تا ۸۰ کیلو زباله را روزانه بر دوش خود می‌کشند و نمی‌توانند از گاری استفاده کنند زیرا مامور شهرداری گاری‌های آنها را می‌گیرد. برای این کودکان کارت‌های غیرقانونی طراحی شده که شهرداری می‌گوید از جانب ما نیست اما مامورانی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان می‌گیرند که اجازه بدهند این کودکان تفکیک زباله کنند و اگر این باج را ندهند به این کودکان اجازه کار داده نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، هنوز فراموشمان نشده خاطره ۲ کودکی که زنده زنده در یکی از گاراژهای تفکیک زباله سوختند. اسمشان را گذاشته بودند احد و صمد. همراه پدر ضایعات جمع می کردند. در یک روز زمستانی انفجار کپسول گاز در محل زباله ها جان این دو کودک را گرفت.
بعد از روایت تلخ این دو برادر ۷ و ۸ ساله، پژوهشی در خصوص کودکان زباله گرد انجام شد. کودکانی که نیروهای اصلی تفکیک زباله هستند. کنار هر مخزن زباله یکی از آنها تا کمر خم شده، این کودکان به طور میانگین ۱۰ و نیم ساعت در روز کار می کنند. برخی از آنها تا ۲۰ ساعت هم کار می کنند. کمرشان زیر بار زباله خم شده است و جسم کوچک شان پر از بیماری است.

سوسن مازیارفر، عضو جمعیت امام علی و مسئول پژوهشی که این جمعیت مردم نهاد در خصوص پدیده زباله گردی کودکان انجام داده است، درباره نتایج این پژوهش که حاصل پرسشنامه هایی است که از ۶۰۰ تا ۷۰۰ کودک زباله گرد پرسیده شده به مهر می گوید: “استفاده از این کودکان در مراکز تفکیک زباله جرم واضحی است که انجام می شود. بنابراین ورود به این مراکز سخت و دشوار بود اما ما در تهران و چند شهر دیگر حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ پرسشنامه پر کردیم. میانگین سنی این کودکان ۱۲ سال است که در میان آنها کودک ۴ ساله نیز بود”.

او در خصوص این که کودکان چگونه وارد چرخه زباله گردی می شوند مثالی از مناطقی که زباله های ارزشمند تری دارند می زند و می گوید: “در ۲ منطقه که ارزش زباله بالاتر دارند مانند ۲ و ۶؛ شهرداری مزایده ای برای واگذاری تفکیک انجام می دهد و پیمانکاری برنده می شود این پیمانکار یا مستقیم بچه ها را استخدام می کند یا به واسطه به صاحبان گاراژها یی که برای تفکیک زباله است این پروژه را واگذار می کند که صاحبان این گاراژها برای هر بچه ۸۰۰ هزار تومان ماهیانه حقوق می دهند، بدون دستکش و ماسک. ۵۰ تا ۶۰ درصد بچه های زباله گرد در همان محل جمع آوری زباله می خوابند، در همانجا غذا می خورند، مواردی بوده که این کودکان توسط جانوران موذی مانند موش گزیده شده اند”.

این عضو جمعیت امام علی ادامه می دهد: “۴۰ درصد این بچه ها بی سواد مطلق هستند. ۳۷ درصد ترک تحصیل کرده اند، ۲۱ درصد یک تا دو کلاس درس خوانده و تنها آنهایی در حال تحصیل بودند که یا ایرانی بودند یا افغان هایی که به همراه خانواده هایشان زندگی می کردند و بیشتر کودکان زباله گرد رویای تحصیل داشتند. ۵۲ درصد در مراکز زباله می خوابیدند، ۴۸ درصد در خانه هایشان که خانه های آنها نیز کوهی از زباله است. ۵۹ درصد این کودکان هنگام جمع آوری زباله همراه دارند، ۴۰ درصد تنها عضو خانواده هایشان هستند که زباله گردی می کنند، برخی از این کودکان تا ۲۰ ساعت کار می کنند، اما میانگین کار این کودکان ۱۰.۵ ساعت است، ۶۲ درصد آنها بدون دستکش کار تفکیک زباله را انجام می دهند و به دلیل اینکه دستکش ها خیلی زود پاره می شود، ترجیح می دهند پول دستکش را صرف گرسنگی خواهر و برادرشان بکنند”.
بر اساس نتایج این تحقیقات، این کودکان دچار بیماری پوستی شدید، ایدز، هپاتیت، اسهال خونی، به دلیل آنکه ماسک ندارند سل، کزاز، سالک پوستی، انگل روده ای، فلج اطفال و خمیدگی ستون فقرات هستند زیرا برخی از آنها بیش از ۷۰ تا ۸۰ کیلو زباله را روزانه بر دوش خود می کشند و نمی توانند از گاری استفاده کنند زیرا مامور شهرداری گاری های آنها را می گیرد. برای این کودکان کارت های غیرقانونی طراحی شده که شهرداری می گوید از جانب ما نیست اما مامورانی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان می گیرند که اجازه بدهند این کودکان تفکیک زباله کنند و اگر این باج را ندهند به این کودکان اجازه کار داده نمی‌شود.

ماجرا آن جا تلخ تر می شود که می فهمی آنها که بزرگترند و سنی نزدیک به ۱۲ سال دارند تا ۸۰ کیلو روزانه زباله جمع می کنند مازیار فر می گوید: “حتی به خاطر اندک درآمدی کودک ۹ ساله روزانه ۶۰ تا ۷۰ کیلو زباله جمع می کند به ذوق آنکه کمی بیشتر درآمد داشته باشد. بیش از یک سال است که نتیجه این تحقیقات را به نهادهای مسئول ارائه داده ایم”.

دراین یک سال از مرحله انکار این حقیقت، به قول هایی برای حل این آسیب رسیده ایم اما هیچ کدام از این قول ها عملیاتی نشده و اتفاقی نیفتاده است. حتی تغییر مدیریت شهری باعث نشده در وضعیت این کودکان تغییری ایجاد شود. شناسایی برای مراکزی که کودکان را به کار می گیرند یا آئین نامه های ساماندهی اجرایی نشده است.

به عنوان مثال تمام مسئولان ذیربط از وزارت رفاه، بهداشت، آموزش و پرورش، ازیکی از کارگاه های تفکیک زباله بازدید کرده اند اما اقدامی تاکنون نشده است. این با کرامت انسانی مغایر است که دست بچه ها در مخازن زباله باشد. در قوانین بین المللی که ایران هم آن را به امضاء رسانده به کارگیری کودکان به عنوان زباله گرد ممنوع است. باید تفکیک زباله در کلان شهرها به خصوص کلان شهری مثل تهران مکانیزه باشد. به خاطر آنکه در آن زباله‌ها همه چیز هست، کودکان هنگام تفکیک دچار مشکل می‌شوند. در میان آرزوهایی که از بچه‌ها جمع کردیم، آرزوی یکی از بچه‌ها این بود که مردم زباله‌های خود را تفکیک کنند که دست آنها با شیشه نبرد. این آرزو تلخ و کشنده است برای ما که می‌دانیم و از نزدیک با این بچه‌ها برخورد کرده‌ایم.

خیابان‌های تهران پر ازتصویر تلخ کودکانی است که در میان زباله‌ها دنبال نان و زندگی می‌گردند. آنها که آرزوی کودکی‌شان این است که وقتی دستشان تا نیمه در زباله است جسم تیزی دستان کوچک‌شان را نبرد.

شیراز؛ ۱۰ مربی عرفان حلقه دستگیر شدند

۱۰ نفر از مربیان عرفان حلقه در شیراز توسط سازمان اطلاعات سپاه فجر فارس دستگیر و روانه زندان شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تابناک، در شیراز ۱۰ نفر از مربیان عرفان حلقه توسط سازمان اطلاعات سپاه فجر استان فارس مورد رصد و شناسایی قرار گرفته و با هماهنگی مقام قضایی بازداشت و روانه زندان شدند.

بنابر این گزارش این افراد به اتهام “برگزاری کلاس‌های مخرب اعتقادی و همکاری و ترویج فرقه انحرافی عرفان حلقه” تحت پیگیرد قضایی بوده، که به دلیل “برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های غیرقانونی” بازداشت شده‌اند.

محمدعلی طاهری

محمد‌علی طاهری بنیانگذار «عرفان کیهانی» یا حلقه در ایران است که ۱۴ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به‌ اتهام توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس)، ضالّه بودن کتب و آثار، به پنج سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

افساد فی‌الارض از طریق منحرف کردن افراد، دیگر اتهام آقای طاهری بود که در مرتبه نخست، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، بنیانگذار عرفان حلقه را مفسد فی‌الارض شناخت و به اعدام محکوم کرد که این حکم در دیوان عالی کشور نقض شد.

سپس پرونده به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده به عنوان شعبه هم‌عرض ارجاع شد که این شعبه نیز طاهری را به اعدام محکوم کرد اما دیوان عالی کشور، بار دیگر حکم صادره را نقض کرد تا پرونده مجدداً در دادگاه هم‌عرض بررسی شود.

پرونده برای مرتبه سوم در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی مورد بررسی قرار گرفت که این بار دادگاه متهم را به پنج سال حبس محکوم کرد.

جلسه دادگاه حمیدرضا امینی برگزار شد

صبح امروز جلسه دادرسی حمیدرضا امینی مدیر یک کانال‌ تلگرامی با حضور محمدحسین آقاسی وکیل وی در شعبه ۹ دادگاه کیفری ۱ استان تهران به ریاست قاضی کشکولی برای رسیدگی به اتهامات سب‌النبی و توهین به مقدسات برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جلسه دادگاه حمیدرضا امینی مدیر یک کانال تلگرامی که پیشتر از تاریخ ۱۱ آذرماه سال گذشته در بازداشت به سر می‌برد صبح امروز یکشنبه ۲۱ مرداد ماه ۹۷ در شعبه ۹ دادگاه کیفری ۱ به ریاست قاضی کشکولی در حضور محمدحسین آقاسی وکیل ایشان برگزار شد و در این دادگاه حمیدرضا امینی به اتهام “سب النبی” و “توهین به مقدسات” محاکمه شد.

محمدحسین آقاسی وکیل آقای امینی ضمن تائید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “صبح امروز مورخ ۲۱ مردادماه جلسه دادگاه حمیدرضا امینی در شعبه ۹ دادگاه کیفری شماره ۱ برگزار شد و با توجه به روند دادگاه انتظار می‌رود توانسته باشیم اتهام «سب النبی» را از اتهامات ایشان برداریم و منتظر اعلام نتیجه دادگاه طی چند روز آینده هستیم.”

هرانا پیشتر در گزارش ۲۱ خردادماه از به تعویق افتادن جلسه دادرسی حمیدرضا امینی برای رسیدگی به اتهام “توهین به رهبری و مسئولان نظام” در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به دلیل اعمال “تبصره ماده ۴۸” و گزینشی کردن حضور وکیل این متهم سیاسی خبر داده بود.

برگزاری این جلسه اساسا بدون هماهنگی و اطلاع رسانی قبلی به محمد حسین آقاسی وکیل این زندانی، صورت گرفته بود.

یک منبع مطلع در این خصوص پیش‌تر به گزارشگر هرانا گفت: “حمیدرضا امینی در این جلسه اظهار داشت که بدون حضور وکیلش (محمد حسین آقاسی) پاسخگو نخواهد بود و قاضی صلواتی در جواب به او گفت که نام وکیل شما جزو ۲۰ وکیل مورد تائید قوه قضاییه نیست به همین علت آقای آقاسی نمی‌تواند در این جلسه حضور داشته باشد؛ بنابراین حمیدرضا امینی به دلیل عدم بضاعت مالی باید درخواست استخدام وکیل تسخیری که نهایتا از میان لیست وکلای مورد اعتماد رئیس قوه قضاییه انتخاب خواهد شد به دادگاه ارائه بدهد. با این صحبت جلسه دادگاه تا مشخص شدن وکیل به تعویق افتاد”.

قابل ذکر است که این مدیر تلگرامی روز چهارشنبه ۹ خردادماه،  توسط شعبه ۵۷ دادسرای فرهنگ و رسانه به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” به پرداخت چهار میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد. محمدحسین آقاسی وکیل حمیدرضا امینی ضمن تائید این خبر به هرانا گفت “ماده ١٨ قانون جرائم رایانه‌ای مستند دادگاه است و دادگاه وی را به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب علیه مقامات، نهادها و سازمان‌های حکومتی” به پرداخت چهار میلیون تومان جزای نقدی محکوم کرده است”.

این وکیل دادگستری در خصوص روند رسیدگی به اتهامات دیگر موکل خود نیز گفت: “رسیدگی به اتهامات دیگر آقای امینی مبنی بر “سب‌النبی، توهین به امامان و حضرت زهرا” در تاریخ ۴ تیرماه سال جاری در شعبه یک دادگاه کیفری برگزار خواهد شد. در مورد اتهام “توهین به مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی” نیز پرونده در دادگاه انقلاب رسیدگی خواهد شد اما تاکنون تعیین وقت نشده است”.

آقای امینی از تاریخ ۱۱ آذرماه سال گذشته به اتهام “نشر اکاذیب”، “توهین به مقدسات” و “توهین به مقامات جمهوری اسلامی” در بازداشت به سر می‌برد،

سودابه نامدار زنگنه، همسر حمیدرضا امینی نیز پیش‌تر نیز درباره‌ی پرونده همسر خود به گزارشگر هرانا گفته بود: “حمیدرضا در تاریخ ۱۱ آذرماه سال ۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به بند دو الف زندان اوین، مربوط به اطلاعات سپاه منتقل شد. مأموران با ورود به خانه وسایل شخصی مانند تلفن همراه و کامپیوتر شخصی را نیز با خود بردند. چند روز بعد که پیگیر وضعیت همسرم شدم مأموران طی تماس تلفنی گفتند که او در بند دو الف سپاه واقع در زندان اوین به صورت انفرادی نگهداری می‌شود.”

آزادی یک شهروند بازداشت شده در اشنویه همزمان با ادامه‌ی بازداشت ۹ شهروند دیگر

یک شهروند بازداشت شده در اشنویه با تودیع وثیقه آزاد شده و هفت شهروند دیگر در این شهرستان همچنان تحت بازجویی هستند. همزمان یک شهروند کرماشانی در شیراز و یک فعال کارگری در سنندج بازداشت شدند‌.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، «صابر خلیفه» از اهالی اشنویه با تودیع وثیقه‌ی ۲۰۰ میلیون تومانی تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه آزاد شد.

صابر خلیفه

روز ۱۳ تیرماه ۹۷ نیروهای وزارت اطلاعات در اشنویه، صابر خلیفه فرزند اسماعیل را به اتهام «همکاری با احزاب کرد مخالف نظام» پس از بازرسی محل سکونتش بازداشت کردند.

او تا زمان درخواست وثیقه، حق تماس با خانواده را نداشته و طی مدت زمان بازجویی، از حق دسترسی به وکیل هم محروم بوده است.

از سوی دیگر هفت تن از شهروندان بازداشت شده در اشنویه جهت بازجویی به بازداشتگاه‌های امنیتی سپاه پاسداران در ارومیه منتقل شده‌اند.

روز شنبە ١٣ مرداد در شهرستان اشنویه هفت تن به نام‌های «یوسف احمدی» از اهالی روستای تاج‌الدین‌آباد، «کامل احمدی» از اهالی روستای حسن‌نوران، «طیب بامروت» از اهالی روستای سینگان، «کورش عزیزی» فرزند محمدامین از اهالی قره‌سقل، «منصور عمرزاده» از اهالی دشت‌بیل، «مقدیر محمدزادە» از اهالی روستای سینگان و «ابوبکر میناپاک» از اهالی روستای سوجە از سوی نیروهای امنیتی به اتهام «همکاری با احزاب کرد مخالف نظام» بازداشت شدند.

اقبال دارام‌رویی

از سنندج هم گزارش شده است که «علیرضا خانزاد» فعال کارگری از روز ۱۰ مرداد در بازداشت اداره‌ی اطلاعات به سر می‌برد.

بازداشت وی هنگامی صورت گرفته بود که قصد ممانعت از بازداشت یک زن را داشته که با پلاکاردی با مضمون «من انسانم و حق زندگی می‌خواهم» در یکی از میادین شهر ایستاده بود و مامورین قصد بازداشت این زن را داشتند.

پس از انتقال علیرضا خانزاد به بازداشتگاه اطلاعات، علیرغم صدور قرار وثیقه‌ی ۴۰ میلیون‌ تومانی به دستور بازپرس دادگاه انقلاب سنندج، اما وی باوجود تامین وثیقه آزاد نشده و به قرنطینه‌ی زندان سنندج منتقل شده است.

همزمان یک شهروند کرمانشاهی به نام «اقبال دارام‌رویی» هنگام شرکت در اعتراضات مردمی در شهر شیراز توسط نیروهای امنیتی بازداشت ‌و به محل نامشخصی منتقل شد.

تداوم بی خبری از نادر افشاری پس از بازداشت

از سرنوشت نادر افشاری فعال مدنی که در جریان اعتراضات اخیر در کرج توسط نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات بازداشت شده بود علیرغم گذشت زمان اطلاعی به دست نیامده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نادر افشاری که پیشتر در تاریخ ۱۰ مرداد ماه سال جاری در جریان اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف کشور در گوهردشت کرج توسط نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات بازداشت شده بود در خانه‌های امن وزارت اطلاعات در گوهردشت کرج نگهداری می‌شود.
مریم سبزه پرور مادر نادر افشاری در گفتگو با گزارشگر هرانا ضمن تایید این خبر گفت: “نادر روز ۱۰ مرداد در گوهردشت بازداشت شده و بعد از ۶ روز بی‌خبری و مراجعه ما به تمام ارگان‌ها مثل پلیس امنیت، اطلاعات ملک شاه کرج، پایگاه بسیج قرارگاه ثارالله، نهایتا در روز ۱۶ مردادماه در شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج، آقای ایوب ابراهیمیان ریاست شعبه به من گفتند که پسرم توسط نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات در جریان اعتراضات اخیر کشور بازداشت شده و در یکی از خانه‌های امن وزارت اطلاعات در گوهردشت است و تا زمان اتمام بازجویی در آنجا نگهداری می‌شود و احتمالا بعد از پایان مراحل بازجویی قرار بازداشت وی صادر می‌شود.”

وی در ادامه افزود: “نادر در بهمن ماه سال گذشته که بازداشت شد و ۴۸ روز در بازداشت وزارت اطلاعات در بند ۲۰۹ زندان اوین بود توسط بازجوها و مسئولین زندان تحت فشار و آزاد و اذیت شدید قرار گرفته و به همین دلیل از وضعیت و شرایط نگهداری او بسیار نگران هستیم و امیدواریم اتفاقات قبل دوباره برایش تکرار نشود.”

به گفته خانم سبزه پروز نادر افشاری از زمان بازداشت فقط در یک تماس چند ثانیه‌ای با ایشان از سلامت خود خبر داده است.

لازم به ذکر است نادر افشاری پیشتر نیز در تاریخ ۱۲ بهمن سال گذشته همزمان با ۶ فعال مدنی دیگر بازداشت و بعد از ۴۸ روز با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شد.

آزادی فعالان ترک بازداشت شده در مراسم کوه سبلان

شماری از فعالان ترک (آذربایجانی) که روز جمعه در پی برگزاری مراسمی در پناهگاه کوه سبلان توسط نیروهای امنیتی مشگین شهر بازداشت شده بودند، ساعاتی قبل از بازداشتگاه شهر لاهرود آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شماری از فعالان ترک (آذربایجانی) که بامداد روز جمعه در پی برگزاری مراسمی در پناهگاه کوه سبلان بازداشت شده و به بازداشتگاه شهر لاهرود منتقل شده بودند، پس از گذشت ساعاتی در شامگاه همان روز آزاد شدند.

این فعالان که قصد صعود به کوه سبلان را داشتند، شب پنج‌شنبه پس از ایجاد کمپ در پناهگاه این کوه به همراه دیگر کوهنوردان اقدام به برپایی مراسم شعرخوانی و سخنرانی کرده که توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.

آیدین ذاکری، توحید امیر امینی، صالح پیچگانلو، رضا ابراهیمی، رحیم نوروزی، مجتبی پروین، مصطفی پروین، یوسف کاری، مهدی هوشمند، بابک نیکزاد، یونس شکری، جواد شکری، حسین ساوالان، محمد قوهوم زاده، رسول قوهوم زاده، ائلمان محمد پور، آی سودا محمد پور و احمد محمد پور” اسامی افراد بازداشت شده‌ای است که تاکنون توسط هرانا احراز شده است.

بنا بر گفته شاهدان عینی تعدادی از این شهروندان به دلیل اعتراض و مقابله با ماموران مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

صبح روز جمعه یکی از بازداشت شدگان در تماسی تلفنی به خانواده خود اطلاع داد که تمامی فعالان بازداشت شده به بازداشتگاهی در شهر لاهرود منتقل شدند.

ممانعت از دفن یک شهروند بهایی در کرمان

نیروهای امنیتی از دفن یک شهروند بهائی اهل کرمان که در تاریخ ۱۶ مرداد ماه فوت کرده بود جلوگیری کرده و پس از چهار روز خانواده وی را مجبور کردند که ایشان را در شهر رفسنجان دفن کنند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نیروهای امنیتی شهر کرمان از دفن یک شهروند بهایی اهل کرمان به نام عباس خلوصی که در تاریخ ۱۶ مردادماه فوت کرده بود جلوگیری کردند و پس از چهار روز خانواده وی را مجبور کردند که متوفی را در شهر رفسنجان دفن کنند.

یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر هرانا گفت: “آقای عباس خلوصی اهل کرمان در تاریخ ۱۶ مرداد ماه فوت کردند و علی رغم پیگیری خانواده ایشان از دفن وی در شهر محل سکونت ایشان کرمان توسط نیروهای امنیتی این شهر جلوگیری به عمل آمد و خانواده ایشان را مجبور کردند علی رغم میل باطنی ایشان را پس از ۴ روز به شهر رفسنجان برده و آنجا دفن کنند. نیروهای امنیتی فرزند آقای خلوصی را احضار و تاکید کردند که اگر خودتان ایشان را به رفسنجان منتقل نکنید خودمان ایشان را منتقل و دفن میکنیم.”

این منبع افزود : “خواسته مسئولان در حالی بود که طبق احکام دیانت بهایی نباید فاصله زمینی محل فوت تا محل دفن بیش از یک ساعت باشد و فاصله بین اصفهان تا رفسنجان بیش از این است. با این حال مراسم تدفین آقای عباس خلوصی امروز با حضور تعداد زیادی از اهالی کرمان و شهرهای دیگر در شهر رفسنجان انجام پذیرفت. “

هرانا اسفند ماه سال گذشته در گزارشی از پلمپ آرامستان (گلستان جاوید) بهاییان کرمان توسط شهرداری کرمان خبر داده بود.

آرامستان بهاییان (گلستان جاوید) در شهر کرمان از ظهر ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ به دستور مقامات قضایی کرمان پلمپ شده و از دفن مردگان بهایی در آن جلوگیری می‌شود. این در حالی است که بر اساس ابلاغیه سال ۹۴ مقامات قضایی، در هر استان حداقل یک شهر برای دفن شهروندان متوفی بهایی در نظر گرفته شده است؛ صبح روز ۲۴ اسفند سال گذشته تعدادی از شهروندان بهایی ساکن کرمان که به این محل رفته بودند با پلمپ آرامستان از طریق بستن درب و نصب بنر مواجه شدند. از ورود آنها به داخل گلستان جاوید جلوگیری شد.

شهرداری کرمان با نصب بنری در ورودی این گورستان از تعطیلی و ممنوعیت دفن اموات در این مکان خبر داده است “حسب دستور مقام محترم قضایی با استناد به ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی و به دلیل معضلات و مشکلات بهداشتی، زیست‌محیطی و پیرو تبصره ۶ ماده ۹۶ قوانین مربوط به شهر و شهرداری دفن اموات از تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ در این مکان ممنوع است”.

هرانا، پیش از این نیز طی سال‌های گذشته در گزارشات مختلف از تخریب و تعطیلی گورستان‌های بهاییان در شهرهای مختلف ایران توسط نهادهای قضایی و امنیتی خبر داده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

ویدئو های ذیل مربوط به مراسم تدفین عباس خلوصی شهروند بهایی اهل کرمان در آرامستان بهاییان رفسنجان است.

نماینده مجلس: ۴۰ هزار نفر از مردم نوار ساحلی چابهار فاقد شبکه آب هستند

عبدالغفور ایران نژاد نماینده چابهار در مجلس گفت که جای تاسف است که ۴۰ هزار نفر از مردم روستاهای نوارساحلی چابهار فاقد شبکه آب هستند. ایران نژاد اظهار کرد که “در نوار ساحلی از شهر چابهار تا بریس و پسابندر با وجود جمعیت بیش از ۴۰ هزار نفری حتی یک متر شبکه آبرسانی اجرا نشده است و هنوز برخی‌ها با تانکر و برخی دیگر با هزینه شخصی هر تانکر آب را با قیمت بیش از ۶۰ تا ۱۳۰ هزار تومان خریداری و استفاده می کنند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، عبدالغفور ایران نژاد اظهار داشت: “بی آبی یکی از مهمترین مشکلات حوزه انتخابیه چابهار است و واقعا جای تاسف است که ساحل‌نشینان چابهاری وکنارکی، در چند متری آب‌های دریای عمان بیش از ۴۰ سال است که تشنه هستند و فکری برای حل مشکلات آن ها نمی‌شود”.

وی افزود: “متاسفانه وزارت نیرو به سرمایه گذاران بخش خصوصی احداث آب‌شیرین کن تضمین خرید آب نمی دهد و استقبال و حمایت چندانی از ده‌ها سرمایه‌گذار متقاضی احداث آب شیرین کن در حوزه آب نمی‌شود”.

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: “درخواست دارم هر چه سریعتر اقدامات لازم برای احداث آب شیرین کن و شیرین سازی حدود ۲ میلیون مترمکعب آب دریا در چند منطقه ساحلی نظیر «زرآباد»، «تنگ»، «کنارک»، «رمین»، «پسابندر» و «گواتر» انجام شود تا بتوان علاوه بر تامین آب مورد نیاز مردم ساکن در مراکز شهری و روستاهای سطح شهرستان های چابهار، کنارک، نیکشهر و قصرقند آب لازم برای زیرکشت بردن ۶۰ هزار هکتار زمین حاصلخیز کشاورزی و راه اندازی صدها طرح صنعتی را نیز تامین کرد”.

ایران نژاد خطاب به وزارت نیرو گفت: “آیا در شان مردم چندین روستای بخش دشتیاری وپلان است که آب آشامیدنی آن ها در «هوتگ‌ها» و گودال های سر باز باشد و حتی از آبرسانی سیار با تانکر (سهمیه هر نفر در روز ۱۵ لیتر) هم محروم باشند”.

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: “در نوار ساحلی از شهر چابهار تا بریس و پسابندر با وجود جمعیت بیش از ۴۰ هزار نفری حتی یک متر شبکه آبرسانی اجرا نشده است و هنوز برخی‌ها با تانکر و برخی دیگر با هزینه شخصی هر تانکر آب را با قیمت بیش از ۶۰ تا ۱۳۰ هزار تومان خریداری و استفاده می کنند”.

بندر چابهار یکی از شهرهای جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان است.

سه گزارش از بدرفتاری با ۳ زندانی در زندان ارومیه

– آزاد محمدی زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه در پی درگیری لفظی با یکی از مسئولین زندان و حسن پیغامی دیگر زندانی سیاسی محبوس در همین زندان در پی درگیری لفظی با یکی دیگر از زندانیان همبند خود از بند ۱۲ به بند روان درمانی ۱و۲ این زندان منتقل شدند. از سوی دیگر عبدالرحمن فتاحی زندانی محبوس در بند ۱۴ زندان ارومیه در روز ۱۲ مرداد ماه توسط یکی از مسئولین زندان به نام «رسول غنی زاده» و دو زندانی دیگر مورد ضرب و شتم و بدرفتاری قرار گرفته است که منجر به اعتصاب غذای این زندانی و طرح شکایت علیه ضاربین شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ آزاد محمدی زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان ارومیه که روز گذشته به علت درگیری لفظی با یکی از مسئولین زندان به نام «مدادی» به سلول انفرادی منتقل شده بود بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرائم به بند ۱و۲ روان درمانی زندان ارومیه منتقل شد. همچنین طی هفته گذشته حسن پیغامی دیگر زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان ارومیه نیز در پی درگیری لفظی با یکی از زندانیان همبند خود به بند ۲ روان درمانی زندان ارومیه منتقل و در همین رابطه به اتهام توهین به رهبری با پرونده جدیدی روبرو شده است.
یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “آقای محمدی روز گذشته به دلیل اینکه مسئولین زندان اجازه نداده‌اند به خیاطی زندان مراجعه کند با یکی ار مسئولین زندان به نام «مدادی» درگیری لفظی پیدا کرده و در پی آن او را به سلول انفرادی زندان منتقل کرده و امروز به بند ۱ و ۲ روان‌درمانی زندان ارومیه انتقال دادند.”

لازم به ذکر است آزاد محمدی فرزند ابوبکر در اوایل سال ۹۵ بازداشت و به ۳ سال و نیم حبس محکوم شده و هم اکنون در زندان مرکزی ارومیه در حال تحمل حبس است.
همچنین یک منبع مطلع دیگر در ارتباط با حسن پیغامی به گزارشگر هرانا گفت: “آقای پیغامی در پی درگیری لفظی با یک زندانی دیگر که سرهنگ سابق سپاه بوده و به جرائم مالی مربوط به اختلاس در زندان محبوس است به بند ۱ و ۲ روان درمانی زندان ارومیه که بند زندانیان عادی است منتقل شده و در رابطه با همین درگیری و حرف‌هایی که میان آنها رد و بدل شده احتمالا با پرونده جدیدی به اتهام توهین به رهبری روبروست. “

حسن پیغامی در تاریخ ۲۹ شهریورماه ۹۵ توسط شعبه‌ی یک دادگاه انقلاب اورمیه به ریاست قاضی چابک به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به سی ماه حبس محکوم شده بود.

این زندانی پیشتر نیز در سال ۸۷ به اتهام «اقدام علیه امنیتی ملی» بازداشت و از در دادگاه انقلاب ارومیه به دو سال حبس توام با تبعید محکوم شده بود. او دو سال حبس خویش را در زندانهای ارومیه و تبریز سپری کرده بود.

همزمان با این واقعه، گزارش شده است عبدالرحمن فتاحی زندانی محبوس در بند ۱۴ زندان ارومیه در روز ۱۲ مرداد ماه توسط یکی از مسئولین زندان به نام «رسول غنی زاده» و دو زندانی دیگر مورد ضرب و شتم و بدرفتاری قرار گرفته است که منجر به اعتصاب غذای این زندانی و طرح شکایت علیه ضاربین شده است.
یک منبع نزدیک به آقای فتاحی نیز به گزارشگر هرانا گفت: “آقای فتاحی که هم اکنون در بند ۱۴ زندان مرکزی ارومیه هستند روز ۱۲ مرداد ماه توسط یکی از مسئولین زندان به نام «رسول غنی زاده» و دو زندانی دیگر مورد ضرب و شتم قرار گرفته که آقای فتاحی در اعتراض به این بدرفتاری دست به اعتصاب غذا زده و علیه این افراد طرح شکایت نموده است.”

بدرفتاری مسئولان زندان ارومیه با زندانیان مسبوق به سابقه است، هفته گذشته نیز یک زندانی به نام “سعید سید عباسی” به دلیل تاخیر چند دقیقه ای در رفتن به هواخوری توسط رئیس اندرزگاه مورد بدرفتاری و ضرب و شتم قرار گرفته و نهایتا بدون رسیدگی پزشکی به انفرادی منتقل شده بود .در اردیبهشت ماه سال جاری نیز هرانا در گزارشی از ضرب و شتم یک زندانی دیگر به نام سعید نوری فرزند علی اکبر، که پیشتر ستوان سوم سپاه بود، توسط دو تن از ماموران زندان مرکزی ارومیه در دفتر مدیر داخلی زندان خبر داده بود.

Copyright © 2015 radiopars.org Designed by Arman Charostaei.