اخبار

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان

وزیر خارجه آلمان گفت وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره یافتن راه‌هایی برای حفظ برجام گفت‌وگو خواهند کرد
زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان هشدار داده که سیاست تازه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا علیه ایران ممکن است به رویارویی نظامی منجر شود.
به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای گابریل امروز دوشنبه ۱۶ اکتبر قبل از شروع نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ به خبرنگاران گفت: “ما اروپایی‌ها بسیار نگران هستیم که تصمیم رئیس جمهور آمریکا ما را به مسیر رویارویی نظامی با ایران برگرداند”.
اشاره آقای گابریل به سخنرانی اخیر آقای ترامپ درباره ایران است که در آن اعلام کرد دولت آمریکا پایبندی ایران به توافق جامع هسته‌ای (برجام) را تأیید نمی‌کند و از فعالیت‌های موشکی ایران و نقش این کشور در منطقه به شدت انتقاد کرد.
این سخنان واکنش بقیه کشورهای طرف توافق با ایران (بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) را به همراه داشت که همگی بر تعهد کامل خود به برجام تأکید کردند.
وزیر امور خارجه آلمان امروز گفت که وزرای خارجه اروپایی در نشست امروز درباره یافتن راه‌هایی برای حفظ برجام گفت‌وگو خواهند کرد.
ژان-ایو لو دریان، وزیر امور خارجه فرانسه هم در حاشیه این نشست به خبرنگاران گفت که امیدوار است کنگره آمریکا توافق هسته‌ای ایران را به خطر نیندازد.
تیلرسون: ماندن در برجام به نفع آمریکا است
واکنش‌ها به تصمیم ترامپ درباره برجام
می و مرکل: به برجام پایبندیم اما از فعالیت موشکی و منطقه‌ای ایران نگرانیم
فدریکا موگرینیحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image caption
فدریکا موگرینی ماه آینده میلادی برای دفاع از برجام به واشنگتن می‌رود
آقای ترامپ با تأیید نکردن پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، موضوع را به کنگره آمریکا ارجاع داده است. کنگره ۶۰ روز وقت دارد تا درباره بازگرداندن تحریم‌هایی که بعد از توافق هسته‌ای رفع شده بود، تصمیم بگیرد.
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در آخرین مراحل مذاکرات هسته‌ای ایران و اعلام توافق حضور داشت، امروز بار دیگر از برجام دفاع کرد و گفت: “این توافقی است که دارد کار می‌کند. توافقی است که ما برای امنیت خودمان به آن نیاز داریم، و من امروز از وزاری خارجه انتظار دارم که همبستگی اروپا و حمایت (از برجام) و تعهد کامل اتحادیه به اجرای آن از سوی همه طرف‌ها را نشان دهند.”
مقام‌های ارشد آمریکایی روز یکشنبه ۱۵ اکتبر در مصاحبه‌های مختلف با رسانه‌ها تأکید کردند که با وجود تأیید نکردن پایبندی ایران به برجام، آمریکا از این توافق خارج نشده است.
رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که از نظر او ماندن در برجام به نفع آمریکا است و نیکی هیلی، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد هم تأکید کرد که آمریکا فعلا در برجام می‌ماند و امیدوار است که “وضعیت بهبود پیدا کند
https://t.me/joinchat/AAAAADvDGSIr3cnGVtM94g

گزارش آمدنیوز در ارتباط با گردشکار پرونده صادق لاریجانی برای دادگاه ویژه روحانیت

 

❇️زمزمه‌هایی نیز مبنی بر برکناری «صادق لاریجانی» توسط آیت‌الله خامنه‌ای به گوش می‌رسد.

❇️اعترافات اخذ شده در پرونده جاسوسی «زهرا لاریجانی»، ظن اطلاع «صادق لاریجانی» از اقدامات دخترش را افزایش داده است.

❇️به گزارش منابع خبری «آمدنیوز»، «زهرا لاریجانی» در اعترافات چهارصد صفحه‌ای خود، علاوه بر اعتراف به در اختیار گذاشتن اطلاعات چهار کلاهک هسته‌ای خریداری شده از کشور هند، به ملاقات با عناصر امنیتی انگلستان در شهرهای مختلف از جمله تبریز اعتراف کرده است.

❇️«زهرا لاریجانی» در یکی از این اعترافات گفته است: «برخی مدارک یک پرونده سری را در اتومبیل قرار داده و این خودرو با هماهنگی قبلی «بیرانوند» سر تیم شیفت محافظان در برابر رستورانی پارک شد تا عنصر سفارت انگلستان، مدارک را سریعا از داخل اتومبیل تخلیه کند.»

❇️وی این اقدام را برای انتقال مطمئن اسناد و احتیاط از تور تعقیب و مراقبت احتمالی انجام داده است.

❇️زهرا لاریجانی» دختر همسر اول «صادق لاریجانی» است. همسر اول رئیس قوه قضائیه پس از اطلاع از ارتباط «صادق لاریجانی» با زنی دیگر، و طرح شکایت در دادگاه ویژه روحانیت از وی جدا شد. پرونده این شکایت که پیش از انتصاب «صادق لاریجانی» به سمت ریاست قوه قضائیه در دادگاه ویژه روحانیت مطرح شد، پس از انتصاب او به ریاست این قوه، توسط محسنی اژه‌ای دادستان وقتِ این دادگاه، از سیستم اداری خارج و به طور خصوصی نزد «معاون اول فعلی صادق لاریجانی» نگهداری شد تا وسیله‌ی باج‌خواهی وی از رئیس خود قرار گیرد. در پی جدایی «صادق لاریجانی» از همسر اول، «زهرا لاریجانی» نیز ازدواج کرد و پس از مدتی از همسر خود طلاق گرفت و در غرب تهران زندگی خود را به حالت تجرد ادامه داد.

❇️هفته‌ی گذشته «وحید حقانیان» معاون بیت رهبری به همراه «حسین طائب» رئیس سازمان اطلاعات سپاه به «خانه امن» محل بازداشت زهرا لاریجانی در حوالی شهرک قائم تهران رفتند تا از نزدیک در جریان اعترافات اخذ شده قرار گیرند.

❇️منابع خبری «آمدنیوز» اطلاع داده‌اند که از «زهرا لاریجانی» بیش از ۴۰۰ صفحه اعتراف اخذ شده و وی در مقطعی از بازجویی‌ها، سخنان ضد و نقیضی را نیز مطرح کرده است.

❇️با صلاح‌دید بیت رهبری و «وحید حقانیان»، مشروح این اعترافات در اختیار «ابراهیم رئیسی» دادستان ویژه روحانیت قرار گرفته و «رئیسی» قصد دارد پرونده جامعی را برای «صادق لاریجانی» در دادگاه ویژه روحانیت تشکیل دهد.

❇️این منبع آگاه می‌گوید: کارشناسان نهادهای امنیتی با اعترافات اخذ شده از «زهرا لاریجانی» به یقین رسیده‌اند که پدر او از ارتباط وی با عناصر جاسوسی سفارت بریتانیا در تهران مطلع بوده و بسیاری از اقدامات با اطلاع او انجام شده است.

❇️زمزمه‌هایی نیز مبنی بر برکناری «صادق لاریجانی» توسط آیت‌الله خامنه‌ای به گوش می‌رسد. این زمزمه‌ها موجب شده نقل و انتقالات مالی در ۶۳ حساب‌ «صادق لاریجانی» در قوه قضائیه طی روزهای اخیر شدت بیشتری به خود بگیرد و برخی از منابع این حساب‌ها، به حساب‌های دیگر منتقل شود تا امکان حسابرسی بعدی به راحتی میسر نباشد.

❇️منابع خبری «آمدنیوز» گفته‌اند که با پایان گرفتن تحقیقات سازمان حفاظت اطلاعات سپاه، قرار است «زهرا لاریجانی» به زودی آزاد شود.
https://t.me/joinchat/AAAAADvDGSIr3cnGVtM94g

آیا آمریکا به به‌سوی جنگ واقعی با سپاه پاسداران ایران گام برمی دارد ؟

نشریه “فارین پالیسی” با اشاره به اقدامات دولت واشینگتن علیه حکومت تهران، معتقد است ، کاخ سفید و دولت ترامپ رفته‌رفته به‌سوی جنگ واقعی با سپاه پاسداران ایران گام برمی‌دارند. یاد داشت مذکور می نویسد، ترامپ در نظر دارد سپاه پاسداران ایران را به‌عنوان یک سازمان تروریستی در جهان معرفی کند.
این نشریه در شماره روز پنجشنبه ۲۰ مهرماه خود با بیان اینکه ترامپ قصد دارد سپاه پاسداران را هم‌سطح القاعده و داعش معرفی نماید، می نویسد ، چنین تصمیمی رابطه شکننده آمریکا با ایران را از حالت کنونی آن پیچیده‌تر هم خواهد کرد.»
نشریه “فارین پالیسی” در بخشی دیگر از یادداشتش با اشاره به این رویداد می نویسد ، ترامپ اکنون به‌سوی خطرناکترین تصمیم‌گیری در سیاست خارجی آمریکا از زمان حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ حرکت می‌کند .http://kalemeh.tv/?q=fa/news/1396/07/12985

پارلمان بریتانیا در جلسه ویژه حقوق بشر ایران را بررسی کرد

❇️پارلمان بریتانیا در نشستی ویژه به بررسی حقوق بشر در ایران پرداخته است. آمار بالای اعدام، وضعیت بریتانیایی‌های ایرانی‌تبار زندانی و آزادی بیان در ایران از موضوعات مطرح در این جلسه بود.
چند نماینده پارلمان در این نشست گفتند که ایران با طرح اتهام اقدام علیه امنیت ملی برای خبرنگاران در داخل و خارج از ایران پرونده‌های قضایی درست می‌کند.
برندن اوهارا، از حزب ملی اسکاتلند، گفت اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران در بریتانیا با او تماس گرفته و اطلاع داده است که مقام‌های قضایی در ایران ۱۵۲ نفر از کارکنان و همکاران بی‌بی‌سی فارسی را به “اقدام علیه امنیت ملی” متهم و محدودیت‌هایی را علیه آنها وضع کرده‌اند.
او گفت در حالی که اتهام‌های امنیتی علیه این روزنامه‌نگاران، اغلب ساکن لندن، مطرح شده، علی القاعده آنها باید برای دفاع از خود به ایران بروند. اما به گفته آقای اوهارا، با توجه به سوابق اخیر، احتمالا آنها در بازگشت به ایران بازداشت شده و با حبس‌های طولانی‌مدت روبرو شوند.
@kalemehtv
❇️مقام‌های ایرانی پیوسته اتهام نقض حقوق بشر را رد می‌کنند و می‌گویند مسایل حقوق بشری از بهانه‌های دولت‌های غربی برای فشار سیاسی به ایران است.
سفارت ایران در لندن: احتمال ۱۶ سال زندان برای نازنین زاغری واقعیت ندارد
گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل: مشکلات جدی در ایران ادامه دارد
نگرانی از آمار اعدام ایران‌ در گزارش سالانه حقوق بشر بریتانیا
❇️کلایو لوییس، از حزب کارگر ضمن اشاره به سابقه کار خود در بی‌بی‌سی و مسئولیت سابقش در اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران در بریتانیا، گفت با روزنامه‌نگاران ایرانی داخل و خارج ایران ابراز همبستگی می‌کند.
آقای لوییس گفت: “در ایران انتخابات برگزار می‌شود و همین می‌تواند باعث شود برخی دیگر از اهالی خاورمیانه به ایرانی‌ها غبطه بخورند، اما باید تاکید کرد انتخابات تنها یک عنصر دموکراسی کارا است. برگه‌های رای بدون آنکه روزنامه‌های آزاد وجود داشته باشند معادل دموکراسی نیستند.”
@kalemehtv
❇️در ایران رسانه‌ها محدودیت‌های بسیاری دارند و در بسیاری موارد روزنامه‌ها توقیف و روزنامه‌نگاران بازداشت می‌شوند. در آخرین ارزیابی سالانه گزارشگران بدون مرز از آزادی مطبوعات در سطح جهان، ایران در جایگاه ۱۶۵ از ۱۸۰ کشور قرار گرفته است.
@kalemehtv
❇️نازنین زاغری و کمال فروغی
وضعیت نازنین زاغری رتکلیف و کمال فروغی شهروندان ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران، هم در این جلسه مطرح شد.
نیک توماس سیموندز، از حزب کارگر، با اشاره به طرح اتهام‌های جدید علیه نازنین زاغری از وزارت خارجه بریتانیا خواست برای حل مشکل خانم زاغری تلاش بیشتری کند. @kalemehtv
❇️ترزا ویلیرز، از حزب محافظه‌کار، هم ضمن طرح موضوع نازنین زاغری گفت کمال فروغی شهروند ایرانی-بریتانیایی دیگری است که، به گفته خانم ویلیرز با وجود مشکلات جسمی در ۷۷ سالگی، همچنان زندانی است.
خانم زاغری و آقای فروغی با اتهام‌های امنیتی به حبس محکوم شده‌اند. به تازگی اتهام‌های تازه‌ای علیه خانم زاغری طرح شده است

نامه نرگس محمدی به کمیسیون اصل نود مجلس در خصوص سلول انفرادی

 

❇️نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر و زندانی سیاسی که هم اکنون در سیاهچال اوین زندانی است، در نامه‌ای به نمایندگان عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، با اشاره به موضوع «سلول انفرادی»، خواستار تشکیل کمیته‌ای برای بررسی ابعاد حقوقیء امنیتی این پدیده شد.

❇️به گزارش شبتاب نیوز به نقل از کانون مدافعان حقوق بشر، خانم محمدی در نامه خود با اشاره به ابعاد پدیده سلول انفرادی، این پدیده را مصداق شکنجه دانسته و اعلام کرده است که شنیدن سخنان و تجربه‌های زنان زندانی محبوس در بند زنان زندان اوین که مدتی را در سلول‌های انفرادی گذرانده‌اند می‌تواند بخشی از حقایق مورد تحقیق و تفحص توسط نمایندگان مجلس باشد.

❇️براساس نامه نرگس محمدی در حال حاضر ۱۵ زندانی زن که تجربه سلول انفرادی دارند، در بند زنان زندان اوین در حال تحمل محکومیت هستند که در مجموع حدود ۱۴۰ ماه در سلول‌های انفرادی و بندهای امنیت تحمل حبس کرده‌اند.

👈متن نامه نرگس محمدی به نمایندگان عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در خصوص موضوع «سلول انفرادی» به شرح زیر است:

❇️ریاست و اعضای محترم کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی ایران

با سلام و احترام

❇️۱- قطعاً با پدیده “سلول انفرادی” آشنا هستید و می‌دانید که فعالان مدنی و متهمان سیاسیء عقیدتی در بدو بازداشت و به بهانه انجام تحقیقات مقدماتی روزها، ماه‌ها و بلکه سال‌ها در سلول‌های انفرادی نگهداری می‌شوند و این امر در نظام جمهوری اسلامی ایران به رویه‌ای معمول تبدیل شده است.

❇️۲- قدر مسلم می‌دانید که نگهداری متهمان در سلول‌های انفرادی بر اساس قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران (به موجب رأی وحدت رویه دیوان عدالت اداری) امری غیرقانونی و نقض آشکار اصول مصرح قانون اساسی و تعرض به حقوق و حیثیت زندانی است که نهادهای امنیتی و قضایی بدون رعایت هیچ حد زمانی و تعریف و تعیین شرایط نگهداری، سلول‌های انفرادی را در اختیار مطلق خود گرفته و عمل می‌کنند.

❇️۳- آگاه هستید که “سلول انفرادی” شکنجه شناخته شده، هدفمند و با کارکردهایی مشخص علیه متهمان است که در طول تاریخ توسط حکومت‌ها به‌کار گرفته شده و سال‌های اخیر از زندان‌های گوانتانمو تا ابوغریب و در سرزمین خودمان از بند ۵۹ عشرت‌آباد تا ۲ء الف ، ۲۰۹ و ۲۴۱ تا سلول‌های انفرادی بندهای امنیت شهرستان‌ها، انسان‌های بسیاری را قربانی کرده است. این شکنجه برگ مهمی از “تاریخ شکنجه” را به خود اختصاص داده که برخی حکومت‌ها ، سطرهای سیاه بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند.

❇️۴- این فاجعه دارای ابعاد نگران کننده‌ای است که کم‌ترین آنها عبارتند از:

❇️الف – ابتلای محبوسان به بیماری‌های جسمی و به‌ویژه بیماری‌های روحی و روانی

❇️ب – اخذ اعترافات بی‌اساس و دروغ از متهمان با اعمال فشارهای روحی و روانی

❇️ت – صدور احکام سنگین بر مبنای اعترافات دروغ اخذ شده از متهم در سلول‌ها

❇️پ – سرکوب جامعه مدنی و فعالان این عرصه

❇️ث – وقوع رخدادهای تکان‌دهنده از قتل زهرا کاظمی، زهرا بنی یعقوب تا ستار بهشتی و …

❇️س – تعرضات اخلاقیء جسمی و جنسی به متهمان

👈نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

❇️اینجانب به‌عنوان فردی مدافع حقوق بشر که خود قربانی این شکنجه بوده و اکنون در زندان اوین شاهد تداوم این عمل ورنج قربانیان آن هستم، بر خود فرض می‌دانم در مقابل تداوم این شکنجه از هر امکانی برای اعتراض بهره گیرم، از همین روی از شما تقاضا دارم، کمیته‌ای را به منظور:

❇️الف- بررسی ابعاد حقوقیء امنیتی این پدیده، چگونگی تداوم یک اقدام غیرقانونی و غیرانسانی، اعمال شکنجه سیستماتیک توسط نهاد قوه قضاییه به همراه نهادهای امنیتی و عدم نظارت هیچ نهاد ناظر.

❇️ب-بررسی ابعاد انسانی این شکنجه هولناک بشری و آسیب‌های ناشی از آن با دعوت از قربانیان و تجربه‌کنندگان سلول انفرادی و شنیدن واقعیت‌ها، تشکیل داده وگزارشی را در صحن علنی مجلس به افکار عمومی ارائه دهید و از هر امکان و اختیار قانونی برای توقف و پایان دادن به استفاده از این شکنجه ضد بشری بهره گیرید.

❇️بدیهی است این رسیدگی و تفحص اگر نه امروز، فردا روزی، اگر نه به دست شما زنان و مردان ایرانی که موظف به نمایندگی ملت ایران هستید، توسط انسان‌های دیگر، اگر نه در سرزمین خود، در جایی دیگر اتفاق خواهد افتاد.

❇️در پایان به اطلاع شما نمایندگان محترم می‌رسانم که در حال نگارش این نامه ۱۵ زندانی زن که تجربه سلول انفرادی دارند، در این بند در حال تحمل محکومیت هستند که در مجموع حدود ۱۴۰ ماه در سلول‌های انفرادی و بندهای امنیت تحمل حبس کرده‌اند که شنیدن سخنان و تجربه‌هایشان می‌تواند بخشی از حقایق مورد تحقیق و تفحص کمیته منتخب شما باشد.

✍️نرگس محمدی
شهریور سال نود وشش

“چشم در برابر چشم سرانجام به کورشدن همگان می‌انجامد.”

این جمله مشهوری از ماهاتما گاندی‌ست؛ مردی که زادروزش، دوم اکتبر، روز جهانی بدون خشونت  نامیده شده است. گاندی،   رهبر هند، یکی از مشهورترین چهره‌های سیاسی جهان است که توانست بدون استفاده از روش‌های خشونت آمیز هند را از حکومت بریتانیا مستقل کند. شیوه‌ای که بعد از او بسیاری از انقلاب‌های جهان و جنبش‌های اعتراضی از آن بهره گرفتند. در جهانی که شعار     “هدف وسیله را توجیه می‌کند” هنوز هم هواداران زیادی دارد  ، گاندی نظریه تازه‌ای را به جهانیان عرضه کرد:

“از راه‌های خوب برای هدف‌های خوب استفاده کنید.”   اما دنیا چندان به این شعار وفادار نمانده است.

 

عدم خشونت, فلسفه‌ ای برای قرن ۲۱

گاندی معتقد بود که عدم خشونت میتواند در هر مرحلهای از تجربۀ بشری به اجرا گذشته شود. بنابراين، عدم خشونت برای گاندی نه تنها يک تاکتيک سياسی، بلکه معنويت و روش زندگینيز بود. امروزه حيطههای اجتماعی، فرهنگیو سياسی خالیاز معنويت است. با اين حال، عدم خشونت گاندیوار، ايدهای دلگرمکننده را در اختيارفعالان مدنی در جهان قرار میدهد. گاندی ندای پيامبرگونۀ قرن بيست و يکم باقیمیماند و عدم خشونت او ما را تشويق می‌‌کند,  که به خاطر آنچه که به عنوان حقيقتو عدالت میشناسيم,  به مبارزه ادامه دهيم.  اگرچه بسياری همچنان معتقدند که عدم خشونت ابزاری بی‌اثر در مقابل ديکتاتوری و قتل عام است, شکی نيست که در چند دههٔ اخير بسياری از ابتکارات دموکراتيک را که بر اساس مبارزات بی‌خشونت و تاکيد بر حقوق بشر بنا نهاده شدند و به تشکيل جامعه مدنی بر مبنای بنياد‌های اخلاقی‌ مستحکم کمک کردند.

درک اين واقعيت که خشونت بشر در هيروشيما و آشويتس تا حدی بود که نژاد بشر برای جلوگيری از نابودی خود ناگزير از        عقب نشينی از آن شد، شکنندگی سعادت انسان و سرنوشت ناقص او را نشان می‌‌دهد که منجر به ادامهٔ جستجوی او برای حقيقت می‌‌شود. خشونت تنها با حقيقت کنترل می‌‌شود و حقيقت نيز تنها با عدم خشونت پايدار می‌‌ماند. اگر بشريت, عدم خشونت را به عنوان الگويی برای همزيستیانتخاب کند، بايد حقيقت را نيز به عنوان اصل آن بپذيرد.

ایران و مبارزه بدون خشونت

بعد از موج سوم دمکراسی در دهه هشتاد و سالهای آغازین دهه نود میلادی، ما شاهد انقلاب های بدون خشونت بوده ایم، و          پژوهش های صورت گرفته تایید می کنند که روش های خشونت پرهیز از انقلاب یا مقاومت های مسلحانه، موفق تر بوده اند.        به دیگر عبارت، اگر برای ایجاد تغییر و سرنگون کردن یک رژیم، به روش های خشونت آمیز متوسل شویم، احتمال اینکه رژیم آینده یک رژیم دمکراتیک باشد، بسیار کاهش می یابد. انقلاب ایران نیز خارج از این قاعده نبود. خمینی پس از بازگشت به ایران و بزگترکردن حلقه ی همدستان خود از روحانیون، بازاریان, دانشجویان افراطی و باورهای مذهبی عام,  با توجیه ایدئولوژیک ,  جبر و خشونت مذهبی را به انقلاب ایران وحکومت  گره زد. بعد از انقلاب هم دیگر  طبیعی  شده  بود که نهادهای دولتی هم جنگ و خشونت و حتی کشتار مخالفان را تقدیس کنند و در بخشی از ادبیات تولید شده که همان ادبیات مذهبی بود این خشونت باز هم تولید و تقدیس شد. گرچه تمامی عمر جمهوری اسلامی تا به امروز  پر از خشونت و سرکوب است اما نخستین دهه پس از انقلاب ۵۷، دهه بسیار تاریکی است؛ هم از جهت عمق فجایع خشونت‌بار و هم به سبب عدم دسترسی به منابع و مستنداتی تاریخی که بر حقیقت آن دوران نور روشنی بیافکند.

مهم‌ترین جلوه معاصر جنبش‌های‌ اجتماعی در ایران پس از انقلاب، جنبش سبز بود که پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ و به دنبال اعتراض مردم به نتایج انتخابات رخ داد.  با اینکه این جنبش را می‌توان فراگیرترین جنبش‌ سال‌های اخیر ایران دانست، اما از شروع آن زمان زیادی نگذشت که در نتیجه سرکوب گسترده حکومت و فقدان رهبری و برنامه‌ریزی، مبارزه بدون خشونت این جنبش، “بی‌عملی” خوانده شد و این پرسش را ایجاد کرد که اگر حکومت در مقابل هر نوع فعالیت سیاسی مخالفان خشونت بورزد، چگونه می‌توان به اصل عدم خشونت پایبند ماند؟

رمز موفقیت جنبش های بی خشونت، پیش از آنکه مبتنی بر رهبری، استراتژی و تاکتیک های کارآمد باشد، مبتنی بر مجموعه ای از سیاست ها و فضیلت های اخلاقی است که توازن قدرت را به نفع مبارزان تغییر می دهد. عدالت خواهی در برابر قدرت طلبی, حقیقت جویی در برابر دروغگویی, همزیستی در برابر تنش زایی, نشر حقایق و… همه از اصول و آموزه های جنبش های         بی خشونت هستند که می توان از گاندی، مارتین لوتر کینگ و یا نلسون ماندلا آموخت.

آیا جنبش سبز واجد این سیاست ها و به دنبال پایه گذاری این ارزش ها در جامعه بود؟  بدون شک جنبش سبز، جنبشی مدنی و مسالمت آمیز بود که می کوشید مشروعیت خود را با توسل به برخی اصول و ارزش های اخلاقی به عینینت برساند. اصولی که اتفاقا در مقام عمل موفق بودند، و این شدت خشونت و سرکوب حاکمیت را چندین برابر کرد و رمز پایداری جنبش را فراهم ساخت: شجاعت در مقاومت.

این جنبش چه در ابتدا و چه در مرحله رشد و تکاملش این باور را به جامعه تزریق می کرد که هدف جنبش، هدفی دست یافتنی و نتیجه اقدامات، تغییر وضع موجود خواهد بود.  چون این جنبش در مرحله زایش، از تیم برنامه ریز و طراح برخوردار نبود و بصورت خودجوش متولد شد، بنابراین برای کسب توفیق هم از برنامه ریزی محروم بود و رهبری آن نیز هرگز نتوانست خلاء برنامه ریزی را پرکند. بنابراین از همان مرحله آغازین از یکی از سه اصل مهم مبارزات بی خشونت یعنی برنامه ریزی محروم بود، ولی رعایت قابل توجه دو اصل دیگر یعنی اتحاد و انظباط مبارزاتی، کمک می کرد تا جنبش خلاء هایش را پنهان کند.

عدم خشونت هنوز قلمروی ناشناخته است و بشر در درک ارتباط آن با خودش همچنان در قرن ۲۱ام  با مشکل مواجه است. درحالی که هنوز انسانهایی زیادی هستند که در مورد اعمال خشونت فکر می‌‌کنند یا با آن موافق هستند، اشتباه است اگر انتظار داشته باشيم که پرهيز ازخشونت توسط عدهٔ دیگری مؤثر و پايدار باشد و بهشان برچسب ترسو و بزدل نزنند. همبستگی‌، دوستی‌  و همزيستیدر گفتگو، در عمل،  از نظر اخلاقیبه تعصب، تنفر، و خشونت ارجحيت دارند. الگوی گاندی اگرچه مانند شعلهٔ کوچک شمعی است، اما تاريکیجنگ را برطرف کرده، به  ما گرمیبخشيده، تا با سادگیو فروتنی با قدرتی بی رحم و برهنه مقابله  کنیم.  

نوشته:نيما حسابيان

واکنش سردار اشتری به خبر جاسوسی زهرا لاریجانی: بر اثر توهین به مسئولان در فضای مجازی، اتفاقاتی در شرف رخ دادن است!

 

📛به گزارش شبتاب نیوز، فرمانده نیروی انتظامی، سردار اشتری با ابراز نگرانی از افشاگریهای اخیر در ارتباط با جاسوسی «زهرا لاریجانی» دختر صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه، گفت باید نسبت به توهین به مسئولان نظام و هتک حرمت مقدسات هوشیار بود.

💢فرمانده نیروی انتظامی در یک برنانه تلویزیونی با اشاره به افشاگریهای اخیر در مورد جاسوسی دختر صادق لاریجانی که «امروز دوشنبه ۱۷ مهر ۹۶ بخشی از فایل صوتی اعترافاتش به جاسوسی برای«سرویس ام آی سیکس انگلستان» در کانال تلگرامی «آمدنیوز» نیز منتشر شد»، گفت: باید دقت بکنند، هوشیار باشند، ملاحظه کنند که بر اثر توهین به مسئولان و هتک حرمت مقدسات در فضای مجازی، اتفاقاتی در شرف رخ دادن است.

💢سردار حسین اشتری گفت در فضای مجاری متأسفانه مردم از موضوعاتی که از خارج از کشور به ما وارد می‌شود الگو می گیرند، حالا تهاجم فرهنگی یا هر چیز دیگری که به آن اشاره کردیم، تاثیر خود را می‌گذارد، بخشی هم ممکن است مشکلات خاص خود جامعه باشد که باعث می‌شود که این جریانات دومرتبه شکل بگیرند و عرض اندامی بکنند.

💢جالب این است که سرداران و مسئولان نظام به جای پرداختن به جاسوسی دختر رئیس قوه قضائیه برای «سرویس ام آی سیکس انگلستان» دائما یا تکذیب میکنند، و یا با فرافکنی مانند سردار حسین اشتری آن را توهین به مسئولان نظام تلقی می کنند، و این در حالی است که آقای «روح الله زم» روز جمعه در «برنامه صفحه آخر صدای آمریکا» اسناد این خبر را منتشر کرد، و امروز نیز بخشی از فایل صوتی اعترافات زهرا لاریجانی که «در این فایل که هنگام بازجویی از او ضبط شده میگوید؛ من به رابط انگلیسی محل استقرار را نگفتم چون نمی دانستم که بگویم، فقط تعداد و محل تحویل کلاهکها را به رابط انگلیسی گفتم»، منتشر شد.

👈لینک صدای اعتراف زهرا خانم لاریجانی به جاسوسی برای انگلیس:

📛متاسفانه سردار اشتری و دیگر مسئولان یا هیچ اراده و اختیاری از خود «در برابر خاندان لاری جانی ها و این حجم از فساد و خیانت این خانواده به مردم ایران» ندارند، یا در خواب هستند و یا خود را به خواب زده اند، که در هر سه صورت باید گفت «وامصیبتا» !

آقای لاریجانی، تریبون مجلس هم دروغ بود؟

(✍️: سالار کرمانی)
یک معادله خیلی‌خیلی ساده است. فرض می‌گیریم «آمدنیوز» شایعه کرده که دختر «آملی لاریجانی» جاسوس است و اطلاعات حیاتی نظام را در اختیار سرویس‌های جاسوسی بریتانیا و ایتالیا قرار می‌داده. قبول! این شایعه و ساخته ذهن خیالباف «روح‌الله زم» است. چرا به جرم انتشار خبر کذب به قصد تشویش اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام، بازخواست و مورد تعقیب و تنبیه قرار نمی‌گیرد؟ چون در محدوده انتظامی و امنیتی و در دسترس ما نیست. دقیق و درست و منطقی. به آن هم اضافه کنیم که چون ایشان در کشور بیگانه زندگی می‌کند، بیگانگان هم با همین قصد یعنی تشویش اذهان و تبلیغ علیه نظام به او کمک‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هم می‌کنند.

❇️با این وصف اما، آیا «سعید مرتضوی» که از برادر آقای رئیس قوه قضا، به قصد تشویش اذهان عمومی، اخاذی و سوءاستفاده، هنگام پیشنهاد رشوه، فیلم تهیه کرده و در اختیار ریس‌جمهور سابق قرار داد، او هم در دسترس نیست تا تحت تعقیب و بازخواست و تنبیه قرار بگیرد؟

❇️و علاوه بر آن، آیا آقای احمدی‌نژاد، که آن فیلم را ــ‌ نه در یک کانال تلگرامی ــ بلکه از تربیون مجلس شورای اسلامی منتشر و مطرح کرد، ایشان هم مثل روح‌الله زم در دسترس نیست و تعقیب آن با دشواری‌های تعقیب روح‌الله زم همراه است؛ که ایشان هم نه تحت تعقیب قرار می‌گیرد، نه بازجویی می‌شود و نه مجارات؟

❇️از این‌ها گذشته، اگر فیلمی که از برادر ریس قوه قضاییه توسط سعید مرتضوی تهیه شده و در آن برادر ریس قوه قضا که همزمان برادر ریس قوه قانون‌گذاری کشور هم هست، به تلاش برای پرداخت رشوه یعنی ارتشا، متهم شد، و آن فیلم در مجلس شورای اسلامی هم منتشر شد، کذب نیست و درست است، چرا آقای «فاضل لاریجانی» که متهم به ارتشا شد، تحت تعقیب و مجازات قرار نگرفت؟

❇️با این استاندارهای دوگانه چگونه توقع دارید مردم حرف شما را باور کنند و حرف روح‌الله زم را باور نکنند؟ و با وجود این تناقض‌های متعدد چگونه توقع دارید بالاخره یک ریسمان اعتماد برای چنگ‌زدن و یک ستون مطمئن برای تکیه‌گاه اعتماد مردم وجود داشته باشد، و مردم ایران از یک‌طرف و مردم دنیا و مسؤولین دنیا از طرف دیگر به شما و حرف شما اعتماد کنند؟

❇️بگذریم از این‌که برادر دیگر آقایان لاریجانی سال‌هاست در اخبار شفاهی قریب به یقین به زمین‌خواری و حق مردم‌خواری و تحصیل مال نامشروع متهم است و سوگ‌وارانه سمت دفاع از حق مردم ایران را به نمایندگی در سازمان‌های بین‌المللی بر عهده دارند. (منبع: زیتون)
https://t.me/joinchat/AAAAADvDGSIr3cnGVtM94g

جان بولتون‌: حکومت ایران در زمینه موشکهای بالستیک با کره شمالی همکاری می‌کند

❇️به گزارش شبتاب نیوز جان بولتون در مصاحبه با فاکس‌ نیوز درباره این ادعا که جمهوری اسلامی ایران به‌طور تکنیکی از متن برجام تبعیت می‌کند، تأکید کرد: «آیا فکر می‌کنید حکومت ایران توافق را در یک تأسیسات شناخته‌ شده اتمی که توسط آژانس بازرسی می‌شود، نقض خواهد کرد؟. آنها با کره شمالی در زمینه موشکهای بالستیک و اتمی… همکاری می‌کنند… به‌نظرم آنها (از توافق) تبعیت نمی‌کنند و هرگز هم‌چنین قصدی نداشته‌اند. اما حتی اگر (حکومت ایران) به‌طور تکنیکی تبعیت کند، هرگز تمایل به دستیابی به سلاح اتمی را کنار نگذاشته است و این توافق برایشان یک پوشش ایجاد می‌کند».

❇️وی بار دیگر خواهان لغو برجام شد، و افزود: «این یک توافق خوب نیست و ما باید از آن خارج بشویم. (ترامپ در کارزار انتخاباتی) همین را گفت و باید همین کار را انجام بدهد».

❇️ترس از رسوا شدن اعلم الهدى خطيب جمعه مشهد را عصبانى كرده است!

❇️علم الهدی: حتی سران قوای ما هم در فضای مجازی امنیت ندارند

❇️علم‌الهدی امام جمعه مشهد ظهر امروز در نماز جمعه مشهد مخالفت مردم در فضای مجازی با مافیای ثروت و قدرت را مخالفت با اسلام دانست و گفت:

❇️ما با این موقعیتی که از نظر اقتدار در دنیا داریم، بعد در فضای مجازی حتی سران قوای ما هم امنیت ندارند، مسئولین بزرگ کشور و نظام ما امنیت ندارند و بایستی حیثیت و آبروی یک رئیس قوه در فضای مجازی مورد دستبرد و تجاوز قرار گیرد و مورد اهانت واقع شود.
❇️علم‌الهدی در ادامه گفت: شما اسم چه‌چیزی را آزادی گذاشته‌اید؛ آزادی چه کسی؟ آزادی آن ناپاکی که در فضای مجازی تهمت بزند و به یک شخصیت و یک خانواده‌ی محترم وابسته به مسئولین کشور و کاملاً آزاد باشد.

❇️وی اضافه کرد: در مورد فضای مجازی تا کجا باید بایستیم و نگاه کنیم و تا کجا باید کار کشیده شود. خیلی هنر کنند یک آقای مسئولی در دولت بگویند این حرف‌هایی که زدند دروغ است؛ فقط همین و دیگر تمام شد.

❇️نماینده ولی فقیه گفت: خیلی هنر کنند یک آقای مسئولی در دولت بگویند این حرف‌هایی که زدند دروغ است؛ فقط همین و دیگر تمام شد.
https://t.me/joinchat/AAAAADvDGSIr3cnGVtM94g

Copyright © 2015 radiopars.org Designed by Arman Charostaei.