بایگانی نویسنده: امیری

تداوم محرومیت سهیل عربی از رسیدگی درمانی/ تهدید و آزار همسر این زندانی عقیدتی

مشکلات جسمانی سهیل عربی، زندانی عقیدتی که در پی بازجویی و شکنجه در بند دو-الف از سوی بازجویان سپاه ایجاد شده، طی روزهای اخیر به دلیل محرومیت از رسیدگی درمانی تشدید گشته است؛ از سوی دیگر مأموران امنیتی همسر این زندانی عقیدتی را طی تماس‌های تلفنی مورد تهدید قرار می‌دهند.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سهیل عربی ، زندانی عقیدتی ، طی روزهای گذشته ، علاوه بر تشدید مشکلات جسمانی متأثر از شکنجه‌های اخیر در بند دو-الف ، تحت‌ فشار و اذیت و آزار مسئولان زندان اوین نیز قرار گرفته است.
این زندانی بند ۳۵۰ علیرغم سرگیجه ، سردرد شدید حالت تهوع و مشکلات بینایی بر اثر ضرب و شتم  از رسیدگی درمانی مناسب در زندان محروم مانده و مسئولان از رسیدگی به وی خودداری می‌کنند.
مأموران امنیتی نیز علاوه بر تهدیدهای مکرر نسترن نعیمی همسر این زندانی عقیدتی، از ملاقات آنان نیز به بهانه امتناع سهیل عربی از پوشیدن لباس فرم زندان، ممانعت به عمل آورده‌اند.
لازم به یادآوری است؛ در پی بازداشت نسترن نعیمی، همسر سهیل عربی از سوی نیروهای سپاه، این زندانی عقیدتی اعلام اعتصاب غذا کرد و او نیز از سوی مسئولان زندان به بند دو-الف منتقل گردید. وی در حالی که در اعتصاب غذا به سر می‌برد، در بند دوـالف از سوی ماموران بازجویی، تحت انواع شکنجه و ضرب و شتم از ناحیه سروصورت قرار گرفته است.
سهیل عربی پس از آزادی نسترن نعیمی با تودیع وثیقه، به اعتصاب غذای خود خاتمه داد و پس از هشت روز به بند ۷ زندان اوین بازگردانده شد.
سهیل عربی، زندانی عقیدتی، در دی‌ماه ۱۳۹۲ با اعلام‌جرم قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دستگیر و به مدت دو ماه در بند سپاه در زندان اوین تحت بازجویی و فشار قرار گرفت. او تاکنون در دادگاه‌های متعددی به دلیل محتوای مطالب منتشرشده در صفحه فیس‌بوک خود و سایر صفحاتی که به همراه دیگران، ادمین (سرپرست) آن‌ها بوده، محاکمه شده است.
شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب سهیل عربی را به دلیل «توهین به رهبر جمهوری اسلامی و تبلیغ علیه نظام» به سه سال حبس تعزیری و شعبه ۱۰ دادگاه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت، او را به دلیل «توهین به مقامات» به ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم کرده‌اند.
وی هم‌چنین به اتهام «سب‌النبی» از سوی شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان به اعدام محکوم شد که این حکم طی اعاده دادرسی به ۹۰ ماه زندان و دو سال تحقیقات مذهبی برای اثبات پشیمانی تبدیل گشت.

درخواست کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌ های کارگری از حسن روحانی برای آزادی فوری رضا شهابی

دبیر کل کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، در نامه‌ای به حسن روحانی با اشاره به محکومیت و اعتصاب غذای رضا شهابی خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط این فعال کارگری شد.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، شارون بارو، دبیر کل کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری ، در نامه‌ سرگشاده خود به حسن روحانی اشاره کرده که « رضا شهابی در پی عدم تمدید مرخصی درمانی‌ اش وادار به بازگشت به زندان رجایی شهر کرج شده و در آنجا متوجه گشته است که مدت زمانی در مرخصی پزشکی به سر برده بوده ،‌ غیبت محسوب شده است و باید ۹۶۸ روز دیگر در زندان بماند.»
خانم بارو افزوده است که رضا شهابی طی سال‌های اخیر در زندان «شکنجه» شده و از درمان محروم بوده است.
رادیو فردا نوشته است؛ شارون بارو در نامه خود تأکید کرده که «بازداشت فعالان کارگری به دلیل فعالیت‌های شان در دفاع از حقوق بنیادین کارگران، نقض جدی آزادی‌های مدنی در کل،و حقوق اتحادیه‌ای به طور مشخص محسوب می‌شود.»
دبیر کل کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری ضمن اشاره به اعتصاب غذای رضا شهابی در اعتراض به محکومیت اش، از اعتصاب تعداد دیگری از زندانیان رجایی شهر نیز ابراز نگرانی کرده است.
پیش از این نیز پنج سندیکای کارگری فرانسه طی بیانیه‌ای بازداشت رضا شهابی، عضو هیئت‌مدیره سندیکای شرکت واحد را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری این فعال صنفی شدند.
در روزهای گذشته کنفدراسیون جهانی کارگران حمل‌ونقل (ITF) نیز با انتشار بیانیه‌ای زندانی شدن مجدد رضا شهابی، عضو هیئت‌مدیره سندیکای شرکت واحد را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری این فعال کارگری شد.
گفتنی است؛ رضا شهابی، فعال کارگری، از هفته گذشته در زندان رجایی شهر کرج اعتصاب غذای خود را آغاز کرده است.
اعتصاب غذای این فعال کارگری در اعتراض به وضعیت پرونده و محسوب نکردن مرخصی پزشکی او به عنوان دوره محکومیت صورت می‌گیرد.
صبح روز هجدهم مردادماه رضا شهابی برای سپری کرد باقیمانده حبس خود به زندان رجایی شهر مراجعه کرد اما به دلیل «غیبت» و همچنین اجرایی شدن «یک سال حبس در پرونده سال ٩٣ به اتهام تبلیغ علیه نظام»، مدت‌زمان محبوس بودنش از سه ماه به هفده ماه افزایش یافته است.
دادستانی به خانواده این فعال کارگری اعلام داشته که وی باید تا ۱۸ دی‌ماه ۹۷ در زندان باشد.
پنج ماه از این محکومیت به طور غیرقانونی به دلیل «غیبت» برای آقای شهابی اعمال شده در حالی که وی طی این مدت با تأییدیه پزشکی قانونی در مرخصی استعلاجی به سر برده است.
رضا شهابی که در روز ۲۲ خرداد سال ۸۹ بازداشت و به شش سال زندان محکوم شده بود، به دلیل ضرب و شتم مأموران امنیتی در زمان بازداشت و بازجویی، در دوره محکومیت دو بار تحت عمل جراحی (گردن و کمر) قرار گرفت و به دلیل وضعیت جسمی بسیار وخیم، مسئولان قضایی با تأییدیه پزشکی قانونی و اخذ وثیقه سنگین با مرخصی استعلاجی نامبرده برای مدت باقی‌مانده حبس موافقت نموده بودند.

مرگ کولبر نوجوان در پی شلیک مستقیم نیروهای هنگ مرزی در ماکو

صبح روز جاری، در پی شلیک مستقیم نیروهای هنگ مرزی در روستای «یاریم قیه علیا» از توابع ماکو، یک کولبر نوجوان جان خود را از دست داد.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، بامداد روز جاری ۳۰ مرداد ماه ، یک کولبر نوجوان به نام « وحید دولتخواه جنکانلو » از سوی نیروهای « پاسگاه میل ۳۷ هنگ مرزی بازرگان » هدف تیراندازی مستقیم قرار گرفت و کشته شد.
مأموران هنگ مرزی، این کولبر نوجوان را از فاصله نزدیک مورد هدف تیراندازی مستقیم قرار دادند و مجروح می‌کنند بعد از زخمی کردن این کولبر نوجوان نیروهای نظامی بار وی را کە حامل سیگار بوده مصادره و از محل متواری می‌شوند.
یک منبع آگاه در این خصوص به شبکه حقوق بشر کردستان گفت: «این کولبر بعد از زخمی شدن توسط مردم روستا به بیمارستان فجر ماکو منتقل شد، پس از چند ساعت بستری شدن در بخش آی سی یو بیمارستان، به دلیل شدت جراحات جان‌باخته است.»
این منبع در ادامه افزود: «تا این لحظه جنازه این کولبر به خانواده تحویل داده نشده است. همچنین پس از مراجعه خانواده‌ی وی جهت شکایت به دادگاه، از سوی یکی از مسئولین دادگاه مورد بی‌احترامی قرار گرفته و بیرون انداخته می‌شوند.»
این کولبر کشته شده متولد ۷ اسفندماه سال ۷۸ روستای یاریم قیه علیا از توابع شهرستان ماکو می‌باشد.
لازم به ذکر است؛ سال گذشته نیز در ۱۳ تیرماه، یک کولبر نوجوان به نام «برهان علم‌هولو» در یکی از مناطق مرزی ماکو توسط نیروهای نظامی ایران به

پرونده سازی جدید و برگزاری دادگاه برای یوسف عمادی

روز گذشته، یوسف عمادی بابت پرونده جدید که از سوی ضابطین سپاه و در دوران حبس برای این هنرمند زندانی مفتوح گردیده است، در دادگاه انقلاب محاکمه شد.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، روز گذشته ۲۹ مرداد ماه ، یوسف عمادی ، هنرمند محبوس در بند هفت زندان اوین ، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی مقیسه ، به اتهام « تبلیغ علیه نظام » مورد محاکمه قرار گرفت.
مصداق این اتهام برای یوسف عمادی « ارتباط و گفتگو با رسانه‌ها از داخل زندان در خصوص تهیه یک گزارش کوتاه مستند» عنوان شده است.
امیر رئیسیان و حسین تاج طی این دادگاه به دفاع از موکل خود و ارائه لایحه دفاعیه پرداختند.
گفتنی است؛ یوسف عمادی در ۳۱ تیرماه از بند هشت زندان اوین خارج و به مدت سه هفته در بندهای دو-الف زندان اوین و قرنطینه بند چهار نگهداری شد؛ وی در تاریخ ۲۱ مردادماه به سالن پنج بند هفت این زندان منتقل گشت.
شایان ذکر است؛ این هنرمند در بند، طی این سه هفته از حق تماس و ملاقات محروم شده بود.
یوسف عمادی در مهرماه سال ۱۳۹۲ توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و به بند دو-الف زندان اوین منتقل شد. وی پس از دوران بازجویی با قید وثیقه دویست میلیون تومانی از زندان آزاد گشت.
این هنرمند در دادگاه به ریاست قاضی مقیسه به اتهام «توهین به مقدسات» به سه سال حبس تعزیری و سه سال حبس تعلیقی محکوم گشته و از دی‌ماه سال جاری در زندان اوین تحمل حبس می‌کند.

راه‌ اندازی کمپین برای آزادی آرش صادقی از سوی سازمان عفو بین‌الملل در آلمان

عفو بین‌الملل آلمان برای آزادی آرش صادقی، فعال حقوق بشر زندانی، اقدام به راه‌اندازی یک کمپین آنلاین کرده است.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، عفو بین‌ الملل آلمان از همگان دعوت کرده که با شرکت در یک کمپین آنلاین خواستار آزادی آرش صادقی ، زندانی سیاسی و مدافع حقوق بشر ، بشوند.
عفو بین‌ الملل آلمان اشاره کرده که آرش صادقی با توجه به شرایط بحرانی اش ، نیاز مبرم به رسیدگی درمانی تخصصی در خارج از زندان دارد و اما به دلیل مخالفت سپاه از مراقبت‌های پزشکی محروم مانده است.
پیش از این سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه‌ای نسبت به امتناع مسئولین از درمان این زندانی سیاسی اعتراض و در خصوص وضعیت وی ابراز نگرانی کرد.
عفو بین‌الملل اشاره کرد که «ممانعت از تکمیل درمان این زندانی سیاسی» مصداق شکنجه است.
آرش صادقی، در پی اعتصاب‌های طولانی‌مدت از مشکلات عدیده جسمی، از جمله آریتمی قلب، از دست رفتن بیش از نیمی از کارایی کلیه راست و نیمی از کلیه چپ، مشکلات ریوی، مشکلات کبد و روده رنج می‌برد و همچنین معده وی نیز نمی‌تواند غذای های جامد را جذب کند.
تکمیل نبودن پرونده پزشکی آرش صادقی، نتیجه عدم ارسال و پیگیری پرونده پزشکی او از سمت مسئولین زندان صورت گرفته است.
پزشکان بهداری چندی پیش برای آرش صادقی به دلیل فقر شدید پروتئین در بدن، سرم پروتئین تجویز کرده‌اند و تزریق این سرم باید تحت مراقبت‌های ویژه و در بیمارستان انجام شود اما تاکنون این امر به دلیل مخالف مسئولان و ضابطین سپاه محقق نشده است.
طبق گفته پزشکان، در صورت تداوم فقر پروتئین در بدن، کلیه، قلب و کبد این زندانی سیاسی بیشتر آسیب می‌بیند و می‌بایست برای وی سرم پروتئین تجویز شود ولی ازآنجاکه بدن آرش صادقی ضعیف شده است، احتمال می‌رود در هنگام تزریق سرم خون لخته شود؛ بنابراین این تزریق باید در بیمارستان و تحت مراقبت‌های ویژه صورت بگیرد و امکان انجام آن در بهداری وجود ندارد.
آرش صادقی که پیش‌تر در پی بازداشت مجدد همسرش دست به اعتصاب غذا زده بود، پس دیدار با دادستان و قول کتبی وی برای رسیدگی خارج از نوبت به پرونده گلرخ ایرایی، ۱۸ بهمن‌ماه اعتصاب غذای خود را برای دومین بار متوقف کرد؛ این زندانی سیاسی پس از پایان اعتصاب غذا به بیمارستان انتقال یافت اما پس از ساعاتی بار دیگر با مخالفت نیروهای امنیتی به زندان اوین بازگردانده شد.

ریزگردها در سیستان و بلوچستان ۲۵۰ نفر را روانه مراکز درمانی کرد

ریزگردها در سیستان و بلوچستان ۲۵۰ نفر را روانه مراکز درمانی کرد

مدیرکل دفتر مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت که افزایش غلظت ذرات معلق در هوا ناشی از توفان گرد و خاک در سه روز گذشته ۲۵۰ نفر از مردم منطقه سیستان و بلوچستان را راهی مراکز درمانی و بیمارستان ها کرده است.

 

به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از ایرنا، غلامرضا اربابی روز دوشنبه اظهار داشت: “این افراد با مشکلات تنفسی، قلبی و چشمی به مراکز درمانی شهرستانهای شمالی استان مراجعه کرده اند که از این تعداد ۸۰ نفر در بیمارستان ها بستری شدند”.

 

وی اظهار داشت: اعضای ستاد بحران سیستان و بلوچستان از جمله شرکت های آب و برق، نیروهای امدادی هلال احمر و مراکز بهداشتی و درمانی از زمان وقوع توفان تلاش گسترده ای را برای به حداقل رساندن خسارات توفان در منطقه سیستان و بلوچستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز در دستور کار قرار دادند”.

 

وی ادامه داد: “با توجه به شدت وزش باد و توفان گرد و خاک در منطقه در این مدت هفت هزار و ۵۰۰ عدد ماسک به همراه ۲۲۰ سبد غذایی بین مردم توفان زده زهک و هیرمند در شمال استان توزیع شد”.

 

به گفته کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان وزش باد همراه با گرد و غبار در نقاط مستعد توفان که از ۱۹مرداد در شمال استان آغاز شده بود و تا ۲۲ مرداد تداوم داشت در شدیدترین حالت میزان غلظت ذرات معلق هوا را به افزون بر۱۴ برابر حد مجاز و پنج برابر حد بحرانی رساند.

 

مصدق گودرزی فر حد مجاز و استاندارد ذرات معلق هوا را ۱۵۰ میکرو گرم بر متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: “غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان و بلوچستان در این مدت هزار و ۱۲۱ میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شد”.

« کنفدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل » خواستار آزادی فوری رضا شهابی شد

کنفدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل (ITF) با انتشار بیانیه‌ای زندانی شدن مجدد رضا شهابی، عضو هیئت مدیره سندیکای شرکت واحد را محکوم کرد و خواستار آزادی فوری این فعال کارگری شد.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، کنفدراسیون جهانی حمل و نقل  در این بیانیه ، از مقامات ایران خواسته شده به توصیه کمیته آزادی‌های سندیکایی سازمان جهانی کار (ILO) که خواهان منع پیگرد رضا شهابی و ابراهیم مددی بود عمل کرده و فورا رضا شهابی را آزاد کنند.
گفتنی است؛ رضا شهابی، فعال کارگری، از هفته گذشته در زندان رجایی شهر کرج اعتصاب غذای خود را آغاز کرده است.
اعتصاب غذای این فعال کارگری در اعتراض به وضعیت پرونده و محسوب نکردن مرخصی پزشکی او به عنوان دوره محکومیت صورت می‌گیرد.
صبح روز هجدهم مردادماه رضا شهابی برای سپری کرد باقیمانده حبس خود به زندان رجایی شهر مراجعه کرد اما به دلیل «غیبت» و همچنین اجرایی شدن «یک سال حبس در پرونده سال ٩٣ به اتهام تبلیغ علیه نظام»، مدت‌زمان محبوس بودنش از سه ماه به هفده ماه افزایش یافته است.
دادستانی به خانواده این فعال کارگری اعلام داشته که وی باید تا ۱۸ دی‌ماه ۹۷ در زندان باشد.
پنج ماه از این محکومیت به طور غیرقانونی به دلیل «غیبت» برای آقای شهابی اعمال شده در حالی که وی طی این مدت با تأییدیه پزشکی قانونی در مرخصی استعلاجی به سر برده است.
رضا شهابی که در روز ۲۲ خرداد سال ۸۹ بازداشت و به شش سال زندان محکوم شده بود، به دلیل ضرب و شتم مأموران امنیتی در زمان بازداشت و بازجویی، در دوره محکومیت دو بار تحت عمل جراحی (گردن و کمر) قرار گرفت و به دلیل وضعیت جسمی بسیار وخیم، مسئولان قضایی با تأییدیه پزشکی قانونی و اخذ وثیقه سنگین با مرخصی استعلاجی نامبرده برای مدت باقی‌مانده حبس موافقت نموده بودند.

بازداشت یک شهروند بهایی در مشهد از سوی نیروهای امنیتی..

روز جاری ، ندا مختاری ، شهروند بهایی ساکن مشهد ، از سوی ماموران وزارت اطلاعات این شهر بازداشت شد.

امروز پنجشنبه ۲۶ مرداد ماه ، ماموران وزارت اطلاعات با مراجعه به منزل ندا مختاری ، شهروند بهایی ، او را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.
یک منبع مطلع دراین باره به گزارشگر پیام نیوز گفت « اطلاعی از محل انتقال ندا مختاری به خانواده وی نداده‌اند اما این احتمال می رود که این شهروند بهایی به بازداشتگاه وزارت اطلاعات شهر مشهد منتقل شده باشد».
به گفته این منبع مطلع « مامورین وزارت اطلاعات وسایل شخصی ایشان از جمله کتابها ، وسایل شخصی ، لپ تاپ و گوشی موبایل وی را ضبط و با خود برده اند.»
هزاران نفر از پیروان آیین بهایی پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی زندانی ، شکنجه یا اعدام شده‌اند. بسیاری دیگر از پیروان این آئین نیز از سایر حقوق اجتماعی خود مانند حق تحصیل یا کار محروم شده‌اند.

Bild könnte enthalten: 1 Person, lächelnd, Text

(( مهدی خزعلی در پی وخامت حال از اوین به بیمارستان بقیه‌الله منتقل شد…… ))

روز جاری مهدی خزعلی ، فعال سیاسی که در اعتصاب غذای خشک به سر می‌برد ، در پی وخامت حال از زندان اوین به بیمارستان بقیه‌الله انتقال یافت.

مهدی خزعلی از ۲۲ مردادماه در اعتراض به بازداشت خود دست به اعتصاب غذای خشک زده و امروز ۲۷ مرداد ماه در پی وخامت حال به بیمارستان بقیه‌الله اعزام شده است.

این فعال سیاسی ۲۲ مردادماه در منزل پدری‌اش از سوی مأموران امنیتی بازداشت گشت و پس از انتقال به زندان اعتصاب غذای خشک خود را آغاز کرد.

گفته می‌شود ، بازداشت مهدی خزعلی با ضرب و شتم و همراه با خشونت صورت گرفته است.

تا زمان انتشار این خبر از علت دستگیری و نهاد بازداشت کننده اطلاعی به دست نیامده است.

مهدی خزعلی پیش‌ازاین نیز در بهمن‌ماه سال گذشته بازداشت و در پی اعتصاب غذا از زندان اوین آزاد شد.

این فعال سیاسی درمجموع دارای ۳۷ سال حکم زندان در پرونده‌های مختلف است که این احکام بر اساس قانون باید تجمیع و حکم نهایی به وی ابلاغ گردد، اما تاکنون از تجمیع این پرونده‌های جلوگیری شده است.

مهدی خزعلی، پزشک ایرانی، فرزند ابوالقاسم خزعلی، مدیر انتشارات حیّان و بنیان‌گذار مؤسسهٔ فرهنگی انتشاراتی اباصالح است.

این فعال سیاسی در سالیان اخیر به‌دفعات بازداشت و در اعتراض به عدم پایبندی به آیین دادرسی در سیستم قضایی، دست به اعتصاب غذا زده است.

Bild könnte enthalten: 1 Person, lächelnd, Bart, Brille und Nahaufnahme
Bild könnte enthalten: 2 Personen, Personen, die lachen, Bart und Hut

شناسایی ۷۰ هزار کودک کار و خیابانی در کشور

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی از شناسایی ۷۰ هزار کودک کار و خیابانی در کشور خبر داد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، مسعودی‌‌فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، از شناسایی ۷۰ هزار کودک کار و خیابانی در کشور خبر داد.

مسعودی‌فرید، افزود: «آمار کودکان خیابانی و کار در مراکز کودک و خانواده در سال گذشته ۵۰درصد افزایش یافت.»
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه در سال‌های اخیر حساسیت مردم نسبت به کودک‌آزاری افزایشیافته است عنوان کرد: در سال گذشته ۱۳ هزار تماس در ارتباط با کودک‌آزاری با اورژانس اجتماعی برقرار شده است.
به گزارش قبلی تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از میزان، احمد خاکی گفته بود: ۴ هزار کودک کار و خیابانی در سطح شهر تهران، طی یک سال و نیم، شناسایی شده اند.
و نیز،

احمد خاکی اظهار کرده بود: جمع آوری متکدیان از سطح شهر تهران بر عهده سازمان بهزیستی کشور نیست و این سازمان در کنار سایر نهاد‌های فعال در این حوزه اقداماتی را انجام می‌دهد.
وی افزود: در حوزه ساماندهی متکدیان، وظایفی برای سازمان بهزیستی کشور تعریف شده، اما این طور نیست که مسئول اصلی در این حوزه سازمان بهزیستی باشد.

Copyright © 2015 radiopars.org Designed by Arman Charostaei.