بایگانی نویسنده: امیری

محرومیت از تحصیل؛ سیاوش حیاتی به دلیل اعتقاد به آیین یارسان از ادامه تحصیل محروم شد

سیاوش حیاتی، دانشجوی ۶۱ ساله رشته علوم سیاسی دانشگاه رازی کرمانشاه و فعال یارسانی از ارائه پایان نامه و ادامه تحصیل در مقطع ارشد محروم شده است. در پیگیری های صورت گرفته توسط این شهروند دلیل این محرومیت، اذعان او به اعتقاد به آیین یارسان در حین ثبت نام عنوان شده و به وی گفته شده که تنها با تغییر این گزینه و نفی اعتقاد خود می تواند پایان نامه خود را ارائه دهد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سیاوش حیاتی، فعال یارسانی و دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه به دلیل اعتقاد به آیین یارسان از ادامه تحصیل محروم شد.

این شهروند ۶۱ ساله که در سال ۹۶ با سهمیه استعدادهای درخشان وارد مقطع کارشناسی ارشد در رشته علوم سیاسی دانشگاه رازی کرمانشاه شده است، به دلیل اعتقاد به آیین یارسان از دفاع از پایان نامه خود و ادامه تحصیل محروم شده است.

این در حالی است که سیاوش حیاتی، به عنوان دانشجوی ممتاز، شرایط سهمیه استعدادهای درخشان برای تحصیل بدون کنکور در مقطع دکترا را نیز داشته است.

سیاوش حیاتی که خود نیز سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان است در گفتگو با گزارشگر هرانا گفت: “اوایل اردیبهشت ماه دروس نظری باز شده بود و پروپوزال و پایان نامه ام نیز تصویب شده بود. در جریان ثبت نام جهت دفاع از پایان نامه به من گفته شد باید یک مقاله نیز از پایان نامه استخراج و ارائه دهم. زمانی که پیگیر شدم مسئولین گفتند بر اساس یک نامه محرمانه بر روی پرونده به علت اینکه در زمان ثبت نام دین خود را “یارسان” قید کرده ام بر اساس مصوبه شورای انقلاب فرهنگی و جزو ادیان رسمی کشور نبودن آیین یارسان، از تحصیل محروم و حق تحصیلات تکمیلی را ندارم”.

وی در توضیح اقدامات خود در جریان پیگیری این موضوع گفت: “نامه ای به رئیس دانشگاه نوشتم از وی خواستم پاسخگو شوند. با خودداری وی از ارائه پاسخ به معاونت آموزش و تحصیلات تکمیلی و مدیر کل این بخش ارجاع داده شد تا اینکه نهایتا به دانشکده رسید. از من خواستند که موضوع را رسانه ای نکنم که در درون دانشگاه مشکل را حل کنند با این حال حدود ۶ ماه در انتظار ماندم تا اینکه ترم به پایان رسید و نهایتا این محرومیت برطرف نشد”.

آقای حیاتی در همین رابطه در روزهای اخیر با انتشار نامه ای ریاست دانشگاه را به مناظره دعوت کرده بود، او در قسمتی از نامه خود گفته بود: “ریاست محترم دانشگاه رازی جناب آقای دکتر اعلمی آل آقا، جنابعالی در مصاحبه با سردبیر مجموعه رسانه های فرتاک ، آقای دارستانی ، مدعی بودید که در دانشگاه رازی دانشجوی ستاره داری وجود ندارد و برای مناظره با منتقدین اعلام آمادگی کردید . لذا این جانب سیاوش حیاتی دانشجوی بلاتکلیف ترم آخر کارشناسی ارشد علوم سیاسی، حضرتعالی را حول محور مطالب نگاشته شده در این رنجنامه به مناظره دعوت می نمایم.”

لازم به ذکر است سیاوش حیاتی که سابقا آموزگار آموزش و پرورش نیز بوده است به دلیل اعتقاد به آیین یارسان در سال ۶۱ و در جریان اخراج اقلیت های مذهبی از ادارات، موسوم به انقلاب فرهنگی (پاکسازی) اخراج شده است.

وی در تیرماه سال ۹۵، به همراه دو تن دیگر از فعالین یارسانی، همزمان با سفر رئیس جمهور وقت به کرمانشاه در اعتراض به محرومیت ها و تضییع سیستماتیک حقوق پیروان این آیین لبان خود را تا پایان سفر رییس جمهور دوخته بود.

صدور حکم جایگزین حبس برای ۳ متهم به حفاری غیرمجاز

رئیس دادگاه عمومی ارداق از صدور حکم ۵۴۰ ساعت خدمت افتخاری در سازمان میراث فرهنگی به جای حبس برای ۳ متهم به حفاری غیرمجاز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، فرهاد غفاری، رئیس دادگاه عمومی بخش ارداق از صدور حکم جایگزین حبس برای ۳ متهم خبر داد.

بر اساس این گزارش، سه متهم برای بدست آوردن اشیای عتیقه و تاریخی با استفاده از دستگاه فلزیاب بدون مجوز از میراث فرهنگی دست به حفاری زده بودند که پس از دستگیری و رسیدگی به جرائم ارتکابی مقرر شد از مجازات‌ های جایگزین حبس برای متهمین استفاده شود.

غفاری در این خصوص گفت: “هر یک از متهمین به ۵۴۰ ساعت خدمت افتخاری در سازمان میراث فرهنگی برای حفظ و نگهداری آثار باستانی و ترویج حفظ آن و ایجاد فرهنگ سازی برای مراقبت و آسیب نرساندن به چنین آثار در تمدن ایران محکوم شدند”.

شهر اَرداق در بخش دشتابی شهرستان بوئین‌زهرا در استان قزوین واقع شده است.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

تمدید قرار بازداشت زرتشت احمدی راغب در زندان اوین

قرار بازداشت زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی در زندان اوین در سومین ماه بازداشت توسط بازپرسی دادگاه انقلاب شهریار تمدید شد. آقای احمدی راغب در تاریخ ۵ شهریورماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ماه گذشته با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بند عمومی این زندان منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۸ آبان ماه ۹۸، قرار بازداشت زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی بازداشتی در زندان اوین تمدید شد.

تمدید قرار بازداشت وی روز جاری طی ابلاغیه ای که توسط شعبه ۳ بازپرسی دادگاه انقلاب شهریار صادر شده است در زندان به وی ابلاغ شد.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای احمدی راغب به گزارشگر هرانا گفت: “زرتشت احمدی راغب از دریافت ابلاغیه خودداری کرده و اعلام کرده است که در اعتراض به تمدید قرار بازداشت غیرقانونی خود از روز یکشنبه دست به اعتصاب غذا خواهد زد”.

وی در تاریخ ۱۱ آبان ماه نیز دست به اعتصاب غذا زده و پس از انتقال به بند ۴ زندان اوین به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.

گفتنی است زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی علیرغم گذشت بیش از ۲ ماه از زمان بازداشت کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان اوین به سر می برد.

این فعال مدنی در تاریخ ۵ شهریورماه ۹۸، توسط  ۵ مامور مسلح نیروهای امنیتی که با در دست داشتن حکم تفتیش منزل و بازداشت وارد منزل وی شده بودند بازداشت شد. مامورین پس از تفتیش منزل و ضبط تعدادی از لوازم از جمله مودم اینترنت و تلفن همراه آقای احمدی راغب و همسرش، وی را نیز با دستبند و چشم بند بازداشت کرده و با خود برده بودند.

وی یک روز پس از بازداشت و انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بازپرسی منتقل شده و در همان محل اعلام اعتصاب غذا کرده بود. وی نهایتا اواسط مهرماه پس از انتقال به اندرزگاه ۸ زندان اوین به اعتصاب غذای خود پایان داده بود.

لازم به ذکر است که اواسط مردادماه نامه ای با امضای ۱۴ تن مبنی بر استعفای آیت الله خامنه ای منتشر شد. با انتشار این نامه شماری از امضاکنندگان بازداشت و برخی دیگر نیز تحت فشار قرار گرفتند. گمان این می رود بازداشت آقای احمدی راغب در رابطه با نامه مذکور باشد، هر چند هنوز هیچ منبعی ارتباط بین بازداشت آقای احمدی راغب و نامه مورد اشاره را تایید نکرده است.

لازم به ذکر است که آقای احمدی راغب در اردیبهشت‌ماه و تیرماه سال جاری نیز در حالی که در اعتراض به اخراجش از کار در مقابل دفتر شهرداری فردوسیه دست به تحصن یک نفره زده بود، بازداشت و پس از ساعاتی آزاد شده بود.

زرتشت (اسماعیل) احمدی راغب، پیش‌تر در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهریار به اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۹ ماه حبس محکوم شده بود. این فعال مدنی به فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق اقداماتی چون نشر محتوا در فضای مجازی و حضور در تجمعات متهم شده بود.

این فعال مدنی پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی دارد. از جمله این موارد پرونده مفتوح شده در بهمن ماه سال ۹۴ شعبه اول دادگاه انقلاب شهریار است که زرتشت احمدی، را به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق نشر مطالب انتقاد آمیز در فیسبوک شخصی اش به شش ماه حبس تعزیری محکوم کرده بود.

زرتشت احمدی راغب، آتش نشانی است که پس از ۱۷ سال سابقه کار به دلیل فعالیت های مدنی و منتقدانه از کار اخراج شده است.

یک زندانی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد

– روز دوشنبه ۱۳ آبان ماه، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” محکوم به اعدام شده بود، در زندان عادل آباد شیراز به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، روز دوشنبه ۱۳ آبان ماه ۹۸، حکم اعدام یک زندانی در زندان عادل آباد شیراز به اجرا درآمد.

هویت این زندانی “حسین عسگری،  اهل مرودشت و از بند ۱۰ زندان زندان عادل آباد شیراز” عنوان شده است.

آقای عسگری از سال ۱۳۹۵ به اتهام قتل بازداشت و در زندان بسر برده بود.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی نهادهای مربوطه اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ تا ۸ اکتبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۲ شهروند اعدام شدند و ۱۳۴ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۵ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۶ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مهدی کوخیان به بازپرسی دادسرای انقلاب ملکان احضار شد

مهدی کوخیان، فعال مدنی که از شهریورماه سال جاری از زندان مراغه به مرخصی اعزام شده است، طی ابلاغیه ای از بابت پرونده ای جدید به بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ملکان احضار شد. در این ابلاغیه از وی خواسته شده است که طی مدت ۵ روز جهت دفاع از اتهام انتسابی در این شعبه حاضر شود. این فعال مدنی در تاریخ ۱۹ فروردین ماه سال جاری بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت ۱۸ ماهه خود به زندان مراغه منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مهدی کوخیان، فعال مدنی به شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ملکان احضار شد.

در این ابلاغیه که طی روزهای اخیر به دست آقای کوخیان رسیده، از او خواسته شده که طی مدت ۵ روز از تاریخ ابلاغ جهت دفاع از اتهام انتسابی در این شعبه حاضر شود.

احضار مهدی کوخیان در حالی از بابت پرونده جدید صورت گرفته است که وی در تاریخ ۱۰ شهریورماه سال جاری از زندان مراغه به مرخصی اعزام شده است.

گفته می شود پرونده جدید در ارتباط با اعتصاب غذای طولانی مدت این فعال مدنی در ایام زندان مفتوح شده است با اینحال جزییات و مصادیق اتهامات مطروحه روشن نیست.

پیشتر در اواسط تیرماه، رییس زندان با این بهانه که مهدی کوخیان مخل آسایش بند زندانیان متهم به جرایم موادمخدر و سرقت است مبادرت به جمع آوری ۱۵۰ امضا از زندانیان این بند کرد. این زندانی سیاسی پیشتر از سوی دادستان ملکان در پی درگیری لفظی با وی حین بازدید از زندان به تشکیل پرونده جدید تهدید شده و همزمان از سوی یک زندانی مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود. دادستان ملکان در جریان این درگیری با اشاره به پرونده زهرا نویدپور، قربانی آزار جنسی سلمان خدادادی نماینده ملکان، وی را تهدید کرده بود که پرونده جدیدی علیه او خواهد گشود.

مهدی کوخیان از فعالین مدنی شناخته‌شده در شهرستان ملکان و مدیر کانال تلگرامی “شهر خبر ملکان” است.

او در دیماه سال ۱۳۹۵ با شکایت فرهاد نریمانپور، شهردار ملکان و پیمان محمدپور دادستان شهرستان توسط پلیس فتای مراغه در شهر محل سکونت خود در شهرستان ملکان بازداشت شده بود. آقای کوخیان از همان روز بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات نیروی انتظامی دست به اعتصاب غذا زد و سپس به زندان شهرستان مراغه منتقل شد.

او در زندان نیز در واکنش به بازداشت غیرقانونی خود با دوختن لب‌هایش دست به اعتراض زد. مدت ۲۸ روز را با همین وضعیت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران تبریز تحت بازجویی دوباره بسر برد. وی نهایتا در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

این شهروند سرانجام در اسفندماه ۱۳۹۶ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب مراغه به ریاست مهدی داورنیا از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع سازمان ها، گروه ها و شبکه های مخالف نظام” به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

مهدی کوخیان در تاریخ ۱۹ فروردین ۹۸ توسط نیروهای اطلاعات این شهرستان همراه با ضرب و شتم بازداشت و در تاریخ ۲۴ فروردین ماه از بازداشتگاه اداره اطلاعات ملکان جهت اجرای حکم حبس به زندان مراغه منتقل شد.

از بند زامبی ها تا اسکان در توالت؛ شرحی از شرایط غیرانسانی و مشکلات زندانیان در زندان تهران بزرگ

هزاران زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ با مشکلات متعددی در این زندان روبرو هستند. با نزدیک شدن به فصل سرما بیش از پیش بر این مشکلات افزوده شده است. عدم تناسب تعداد زندانیان با ظرفیت زندان، نبود امکانات گرمایشی کافی با توجه به تعداد زندانی، عدم دسترسی به پتوی کافی و آب گرم در کنار مشکلات بیماری و درمانی علی‌الخصوص در این فصل از جمله مشکلاتی است که شرایط تحمل حبس را برای زندانیان بیش از پیش دشوار کرده است. وضعیت بهداشتی نامساعد، تغذیه نامناسب زندانیان، قیمت بسیار بالای اجناس فروشگاه زندان و غذای بی‌کیفیت، وجود مواد مخدر در زندان، همچنین رفتار نامناسب و توهین آمیز مسئولین زندان با زندانیان مسائلی است که محبوسین همواره با آن روبرو هستند. در کنار این مشکلات عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در خصوص زندانیانی که با اتهامات امنیتی و سیاسی در این زندان محبوس هستند همواره باعث بروز مشکلات مضاعف برای این دسته از زندانیان بوده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، با نزدیک شدن فصل سرما، بر مشکلات زندانیان زندان تهران بزرگ افزوده شده است.

طبق گفتگوهای هرانا با تعدادی از زندانیان آزاد شده از این زندان به عنوان شاهد عینی، زندانیان در بدو ورود به مدت یک هفته الی ۱۰ روز در قرنطینه اول و ۴۵ روز در تی سی یا قرنطینه دوم بسر می‌برند. شرایط قرنطینه این زندان بسیار نامناسب گزارش شده است. سرویس‌های بهداشتی کوچک و کم، وجود بسیار زیاد حشرات موذی و نگهداری چندین برابر زندانی در محل نسبت به ظرفیت از جمله مشکلات آن است. با این حال پس از ورود زندانیان به بند نیز مشکلات جلوه دیگری به خود می گیرد.

لباس زندانیان در بدو ورود از آنها گرفته شده و تنها با یک دست پیراهن و شلوار به بند منتقل می‌شوند. به هیچ وجه لباس گرم و یا لباسی برای عوض کردن حتی لباس زیر به زندانی داده نمی شود. در برخی موارد زندانی بدون دمپایی راهی بند می‌شود و با پای برهنه تردد می‌کنند.

به دلیل تراکم جمعیت زندانیان جای مناسبی برای خوابیدن ندارند. این زندان دارای ۵ تیپ است و تراکم جمعیت در هرکدام از آنها بسیار بالاست. به عنوان مثال تیپ ۵ که بنا به مقررات گنجایش ۱۰۰ تا ۱۵۰ زندانی را دارد. حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ زندانی را در خود جای داده است. به ‌گونه ای که جای کافی برای خوابیدن زندانیان وجود ندارد و برخی از آنها در سرویس‌های بهداشتی اصطلاحا به صورت گاردونی می‌خوابند. تخته نئوپان‌هایی مملو از حشراتی چون ساس و یا حشره عامل گال توسط زندانی‌ها بر روی سرویس‌های بهداشتی گذاشته می‌شود تا جای خوابی برای آنان فراهم شود.

حمام‌ها تنها ۲ تا ۴ ساعت در روز قابل استفاده هستند به نحوی که بسیاری از زندانیان بین ۲ تا ۵ ماه امکان استفاده از حمام را ندارند. زندانیان تنها از ساعت ۱۲ شب به بعد امکان استفاده از آب گرم را دارند. به دلیل مشکلات موجود میان مسئولین زندان و شهرداری منطقه شهریار، فشار آب کافی برای این زندان و امکان تامین آب گرم وجود ندارد.

این تراکم جمعیت در برخی از بندها همچون بند متادون که در زندان با اصطلاح “بند زامبی‌ها” از آن یاد می شود، مشهودتر است. وضعیت بهداشت در این بند بسیار آشفته است. این افراد همچنین امکان استفاده منظم از حمام را نیز ندارند زیرا اجازه استفاده از حمام به تصمیم وکیل بند که از سوی پرسنل زندان تعیین می‌شود وابسته شده است.

به گفته یکی از زندانیانی که اخیرا از این زندان آزاد شده است، در بهداری این زندان پزشک متخصص حضور ندارد و پزشکان حاضر نیز درمان بخصوصی ارائه نمی‌دهند و تنها به زندانیان قرص استامینوفن داده می‌شود. بهداری‌های زندان در دو تیپ ۲ و ۴ قرار دارند. همین بهداری ها نیز از نظر دارویی در مضیقه هستند و در مواردی پیشنهاد زندانیان برای تامین کمبود دارو را نیز نپذیرفته‌اند. به علت وجود خشونت، درگیری و خودزنی در زندان، برخی به دلیل نبود امکانات پزشکی در ساعات اولیه حادثه جان خود را از دست می‌دهند. خدمات دندانپزشکی در این زندان تنها محدود به کشیدن دندان است. به نحوی که حتی مسواک و خمیردندان نیز به زندانیان ارائه نمی‌شود و خدمات ترمیم دندان به هیچ عنوان وجود ندارد.

برای سیستم گرمایش و سرمایش زندان از چیلر استفاده می شود. درون محفظه‌های این چیلرها موش نفوذ می‌کند و بادی که به بیرون می‌وزد دارای بوی نامطبوعی است که خود نیز بیماری‌زا است.

همچنین زندانیان در زمستان با کمبود پتو مواجه هستند. عموما این سیستم از طریق پمپ تغذیه می‌شود و اگر پمپی بسوزد زندان از تامین هزینه‌های مالی آن سرباز میزند و زندانیان در فصل سرما و گرما با مشکل مواجه می شوند.

به گفته خانواده یکی از زندانیان این زندان، تابستان گذشته در تیپ ۴ اندرزگاه ۲ سالن ۴ که به بند متادون شناخته می‌شود، در اوج فصل گرما پمپ چیلر سوخته و مسئولین زندان برای ۴۵ روز از تامین هزینه تعمیر چیلر که بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تخمین زده می‌شد، اظهار ناتوانی کردند. در نهایت با جمع‌آوری یک تا یک و نیم میلیون تومان از هر اتاق توسط وکیل بند موفق به تهیه پمپ جدید شدند؛ با این حال با توجه به تراکم جمعیت، چیلرها نیز برای گرمایش و سرمایش به هیچ عنوان جوابگو نیستند.

در کنار مشکلات روزمره و دائمی این زندانیان، می‌توان به وضعیت نامناسب تغذیه آنان اشاره کرد. غذای تهیه شده توسط زندان از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است و فروشگاه نیز مواد غذایی و غذای آماده را به قیمت بسیار بالا به زندانیان عرضه می‌کند که به همین دلیل بسیاری از زندانیان از خرید مواد غذایی و تامین ویتامین و مواد مورد نیاز خود در تمام مدت حبس ناتوان هستند. پیش از این در هر هفته گاها ۶ تا ۷ بار عدسی که غالبا پاک نشده و حتی در مواردی به فضله موش آلوده بوده به زندانیان داده می‌شد. همچنین زندانیان از دریافت جیره میوه و سبزیجات محروم هستند.

به دلیل هدایت شدن بخشی از فاضلاب تهران به منطقه‌ای که زندان تهران بزرگ در آن واقع است وضعیت آب‌های زیرزمینی منطقه و نهایتا آب مصرفی زندانیان بسیار نامناسب بوده و باعث ایجاد بسیاری از بیماری ها در میان زندانیان می شود.

پیشتر یکی از نماینده های مجلس در سخنانی به این مشکلات زیرساختی زندان بخصوص معضل فراهم کردن آب آشامیدنی سالم پرداخته بود. با توجه به این واقعیات و اقدامات غیر مسئولانه، سلامت جسمی این زندانیان بشدت در معرض خطر است.

وفور مواد مخدر در این زندان همواره دیده می شود. به گونه‌ای که گفته می‌شود، روزانه بین ۵ تا ۶ کیلوگرم مواد مخدر در زندان مصرف می شود که این تنها شامل هروئین و شیشه است و این میزان فارغ از سایر مخدرها همچون قرص، تریاک و شیره می‌باشد.

موقعیت جغرافیایی این زندان، وجود برجک های دیدبانی و بازرسی های بدنی زندانیان و ملاقات کنندگان، امکان وارد کردن مواد مخدر به هر شکل بدون اطلاع مسئولین زندان را بسیار دشوار می سازد؛ از این رو به نظر می‌رسد ورود مواد با همکاری برخی از مسئولین زندان صورت می‌گیرد، امری که در اکثر زندانهای کشور به دلیل عواید مالی آن مسبوق به سابقه است. به دلیل وفور مواد مخدر و شرایط نامناسب محیط زندان بسیاری از زندانیان در ایام حبس به مصرف مواد مخدر رو می‌آورند.

به گواه شاهدان، ضرب و شتم زندانیان در این زندان امری روزمره و عادی است. افسر نگهبان ها زندانیان را به بهانه های مختلف به اصطلاح خودشان «سگ‌ بند» کرده، دست و پای زندانیان را به نحوی به میله ها می‌بندند و مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند.

در این زندان افراد بر اساس جرائم دسته‌بندی می‌شوند اما به دلیل نبود بند امنیتی، اصل تفکیک جرائم در این زندان برای زندانیان سیاسی و امنیتی رعایت نمی‌شود و زندانیان با جرائم سیاسی و امنیتی در بندهای عمومی بسر می‌برند که عموما با تحریک مسئولین زندان مورد اذیت و آزار و گاها ضرب و شتم شدید توسط سایر زندانیان قرار می‌گیرند.

به گفته یکی از زندانیان سابق این زندان، نوبت تماسهای تلفنی در زندان تهران بزرگ توسط وکلای بند به فروش می‌رسد. وکلای بند که از طریق پرسنل زندان تعیین می‌شوند متهم هستند به درآمدزایی در زندان و مشترک شدن این درآمد با حامیان خود که از پرسنل هستند. هرکس در زندان به صورت روزانه ۳ دقیقه حق تماس تلفنی دارد. اما زندانیان عملا از این حق محروم هستند و زمان تلفن آنها فروخته می شود. این مافیای خرید و فروش در حدی است که به عنوان مثال اگر فردی بخواهد روزانه ۱۵ دقیقه صحبت کند باید هفته ای بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان پرداخت کند. در هر بند با جمعیت ۴۰۰ نفر تنها ۳ یا ۴ تلفن موجود است که از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب امکان برقراری تماس تلفنی وجود دارد. از این تعداد، یک تلفن تنها در اختیار وکیل بند و یک تلفن نیز در اختیار سر انتظامات زندان که توسط وکیل بند تعیین می‌شود، قرار دارد. تقریبا تنها یک دستگاه تلفن برای جمعیتی نزدیک به ۴۰۰ نفر در دسترس است.

از سوی دیگر خرابی مداوم دستگاه شارژ کارت تلفن، امکان شارژ این کارت‌ها را از زندانیان گرفته است و در پاسخ به اعتراض آنان به این شرایط مسئولین زندان استدلال می‌کنند که تلفن حق زندانی نیست و تنها امتیازی است که به زندانی داده می‌شود.

زندان تهران بزرگ یا زندان فشافویه در ۳۲ کیلومتری جنوب تهران واقع شده است. هدف از ساخت این زندان که کلنگ احداث آن در سال ۷۹ زده شده ساخت اردوگاهی ویژه برای محکومان مواد مخدر بوده است. با این حال هم اکنون تعدادی بسیاری از زندانیان سیاسی – امنیتی نیز در آن نگهداری می‌شوند. شرایط نگهداری زندانیان، وضعیت امکانات رفاهی و همچنین رفتار مسئولین این زندان با زندانیان همواره بسیار نامناسب گزارش شده است.

بازداشت یک شهروند به دلیل انتشار فراخوان تجمع اعتراضی در کوار

روز جاری کاووس محمدی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی فارس، خبر از بازداشت عامل انتشار فراخوان تجمع اعتراض آمیز در کوار داد. طی روزهای اخیر در پی کشته شدن راننده یک پراید وانت حامل کالای قاچاق، فراخوانی در شبکه‌های اجتماعی به منظور اعتراض به این حادثه منتشر شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایسنا، سه شنبه ۱۴ آبان ماه ۹۸، عامل انتشار فراخوان تجمع اعتراضی در شهرستان کوار واقع در استان فارس بازداشت شد.

بنا بر این گزارش، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی فارس گفت: “فردی که به دنبال مرگ راننده وانت پراید حامل کالای قاچاق، فراخوانی برای برگزاری تجمع اعتراضی در کوار منتشر کرده بود، دستگیر شد.”

سرهنگ کاووس محمدی گفت: “روز گذشته فراخوانی مبنی بر تجمع اعتراضی در خصوص کشته شدن راننده یک دستگاه وانت پراید حامل کالای قاچاق در جاده کوار-شیراز، در فضای مجازی منتشر شد که شناسایی و دستگیری عامل اصلی به صورت ویژه در دستور کار ماموران قرار گرفت.”

محمدی افزود: “بر این اساس ماموران انتظامی با انجام اقدامات فنی و تخصصی موفق شدند محل اختفای عامل انتشار فراخوان تجمع در فضای مجازی را در یکی از محله‌های شهرستان کوار شناسایی کرده و در یک عملیات ضربتی و منسجم او را دستگیر کنند.”

این مقام انتظامی خاطر نشان کرد: “پلیس با همکاری دستگاه قضائی، با کسانی که قصد تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی را داشته باشند به شدت و برابر قانون برخورد خواهد کرد.”

صدور حکم اعدام برای ۳ متهم در اصفهان و تهران

دو متهم در زندان اصفهان با اتهامات مرتبط با “مواد مخدر” به اعدام محکوم شدند. همچنین یک زندانی متهم به “آزار و اذیت زنان” نیز در تهران به اعدام و شلاق محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، طی روزهای گذشته دو متهم در در زندان نجف آباد اصفهان که با اتهامات مربوط به “مواد مخدر” بازداشت شده بودند از سوی دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شدند.

هویت این متهمان “مجید رضایی‌ پور” ۳۳ ساله و “افشین رضایی‌ پور” ۳۷ ساله احراز شده است.

همچنین به گزارش روزنامه خراسان، یک متهم به “آزار جسمی و جنسی زنان” در تهران با حکم قضات به اعدام و شلاق محکوم شد.

بر اساس این گزارش، یک پسر ۲۵ ساله با خودرو های سرقتی به عنوان راننده اقدام به آزار و اذیت جنسی ۶ زن کرده است.

قضات با توجه به تاییدیه پزشک قانونی مبنی بر آزار ۲ نفر از شاکیان متهم را مجرم شناختند و او را به اعدام، زندان و شلاق محکوم کردند.

گفتنی است در ادبیات عرفی رسانه های دارای مجوز از کلمه آزار و اذیت برای اشاره به تجاوز و اشکال مختلف آسیب های جنسی استفاده می شود.

لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

بازداشت بیش از ۵۰ شکارچی متخلف همزمان با محکومیت ۱۱ متخلف دیگر

طی روزهای اخیر، پرونده ۱۱ متخلف محیط زیستی در چهارمحال و بختیاری، داراب، همدان و شهر قدس بررسی شد که بر اساس احکام صادره مجموعا به ۱۰ سال و ۱ ماه حبس و پرداخت بیش از ۱۵۷ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شدند. طی هفته گذشته مسئولان حوزه محیط زیست در نقاط مختلف ایران از بازداشت بیش از ۵۰ شکارچی متخلف خبر دادند. طی خبری دیگر رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فیروزآباد از بازداشت عامل آتش سوزی منابع طبیعی این شهرستان خبر داد.

صدور حکم حبس و جریمه نقدی برای ۶ شکارچی متخلف در همدان

به گزارش ایرنا، ۶ شکارچی متخلف به علت حمل سلاح غیرمجاز و توهین به ماموران حین اجرای ماموریت، به تحمل حبس تعزیری محکوم شدند.

پیمان زرین، رییس اداره حفاظت محیط‌ زیست شهرستان همدان گفت: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست حین گشت و کنترل، ۴ تن را پیش از شکار شناسایی که از آنها یک قبضه سلاح غیرمجاز کشف کردند”.

وی افزود: “این افراد از دستور پرسنل یگان حفاظت محیط زیست تمرد کردند که فرد دارای سلاح غیرمجاز به ۹۱ روز حبس تعزیری و ۳ تن دیگر به جرم توهین و تمرد از دستور ماموران حین انجام ماموریت، هر کدام به تحمل یک سال و نیم حبس تعزیری محکوم شدند”.

زرین ادامه داد: “همچنین یک زوج جوان اقدام به شکار یک راس گراز در مناطق تحت مدیریت محیط زیست کرده بودند که به مرجع قضایی معرفی و با رای قاضی به پرداخت جریمه نقدی محکوم شدند”.

محکومیت ۳ صیاد متخلف در چهار محال و بختیاری

به گزارش ایسنا، ۳ شکارچی متخلف که در دو عملیاتی جداگانه توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست در تالاب بین‌ المللی چغاخور شهرستان بروجن بازداشت شده بودند، محکوم شدند.

شهرام احمدی، مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: “۲ متخلف به جرم صید غیرمجاز ماهی در تالاب چغاخور، هرکدام به پرداخت مبلغ یک میلیون تومان جزای نقدی محکوم شدند۳ و وسایل کشف شده شامل یک عدد قایق ماهیگیری، ۲ دست لباس تالابی و ۲ عدد جلیغه نجات به نفع سازمان حفاظت محیط زیست ضبط شد”.

وی افزود: “در پرونده دیگر یک متخلف به جرم صید غیرمجاز ماهی به پرداخت یک و نیم میلیون تومان جزای نقدی محکوم و اموال کشف شده به نفع سازمان حفاظت محیط زیست ضبط شد”.

صدور حکم حبس برای عامل آتش سوزی منابع طبیعی داراب

به گزارش رکنا، عامل آتش سوزی منابع طبیعی داراب به ۵ سال حبس تعزیری و پرداخت ۱۵۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان جزای نقدی محکوم شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان داراب در این خصوص گفت: “متهم این پرونده در سال ۹۶ اقدام به آتش‌ سوزی ۱۶ و نیم هکتار از اراضی ملی موسوم به سرگُدار واقع در بخش ۱۲ فارس شهرستان داراب کرده بود که در نهایت حکم آن در شعبه ۲ دادگاه کیفری شهرستان داراب صادر شد”.

شهرستان داراب در فاصله ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.

صدور حکم حبس برای یک متخلف زیست محیطی در شهرستان قدس

به گزارش مهر، ولی اله محمدی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قدس از صدور حکم ۴ ماه حبس تعزیری برای پیمانکار واحد گود تخلیه نخاله های ساختمانی و عمرانی در این شهرستان خبر داد.

محمدی گفت: “این واحد به علت عدم رعایت الزامات محیط زیستی با فعالیت غیر اصولی و عدم پاکسازی معابر، موجب انتشار گرد و غبار در منطقه شده و همچنین به دلیل بی توجهی به اخطاریه های صادره به مرجع قضایی معرفی شد”.

وی اظهار داشت: “پس از پیگیری حقوقی این اداره، متهم به استناد ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی به تحمل۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد که این حکم با توجه به اتمام مراحل قانونی قطعی شده و لازم الاجراست.”

شهرستان قدس در استان تهران واقع شده است.

بازداشت یک شکارچی غیر مجاز در نایین

به گزارش ایرنا، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست نایین گفت: “یک شکارچی متخلف همراه با لاشه سه راس کَل و بُز وحشی، در پناهگاه حیات وحش عباس‌آباد این شهرستان بازداشت شد”.

وی افزود: “از این متخلف، ادوات شکار نیز کشف و ضبط و تحویل مراجع قضایی شد”.

نایین یکی از شهرهای استان اصفهان است.

بازداشت یک شکارچی غیر مجاز در رودان

به گزارش خبر گزاری صدا و سیما، ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان رودان یک شکار متخلف را دستگیر کردند.

ناظردهقانی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست شهرستان رودان در این خصوص گفت: “از این متخلف دو قبضه سلاح شامل ساچمه زنی غیر مجاز و بادی ۵ و نیم کشف شد”.

شهرستان رودان که در شرق استان هرمزگان قرار دارد.

بازداشت ۲ صیاد غیر مجاز در دلیجان

به گزارش ایرنا، فرامرز جدیدی، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست دلیجان گفت: “۲ متخلف به دلیل صید غیرمجاز در حاشیه دریاچه سد ۱۵ خرداد این شهرستان بازداشت شدند”.

وی افزود: “ادوات این صیادان غیرمجاز شامل یک دستگاه قایق بادی و دام متعلقه است که به اداره محیط زیست دلیجان انتقال یافته است”.

شهرستان دلیجان در جنوب استان مرکزی واقع شده است.

بازداشت ۲ گروه شکارچیان غیر مجاز در شوشتر

به گزارش رکنا ، بهروز نجاتی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شوشتر گفت: “در عملیات یگان حفاظت محیط زیست شوشتر و منطقه حفاظت شده کرائی دو گروه شکارچی غیرمجاز دستگیر شدند”.

نجاتی افزود: “از یک گروه از شکارچیان لاشه ۴ قطعه پرنده سار و یک قبضه اسلحه شکاری بدون مجوز و از گروه دیگر لاشه ٢ قطعه پرنده حمایت شده دراج، ۵ قطعه چنگر، ٢ قطعه کبوتر وحشی، ١۴ قطعه گنجشک و یک قبضه اسلحه شکاری دارای مجوز حمل کشف و ضبط و اسلحه و مهمات هر دو گروه براساس ماده ١۴ قانون شکار و صید تا زمان صدور حکم قطعی و تعیین تکلیف از سوی دادگاه نزد این اداره توقیف شد”.

منطقه شکار ممنوع کرائی در ۲۵ کیلومتری جنوب شرق شهرستان شوشتر قرار دارد.

بازداشت ۲ شکارچی متخلف در زیر کوه

به گزارش خبر گزاری صدا و سیما، ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان زیرکوه ۲ شکارچی متخلف کل وحشی در این شهرستان را بازداشت کردند و تحویل مقام قضایی دادند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست زیرکوه گفت: “از این شکارچیان غیرمجاز لاشه یک رأس کل وحشی و یک قبضه اسلحه و ادوات شکار کشف و ضبط شد”.

شهرستان زیرکوه در استان خراسان جنوبی قرار دارد.

بازداشت ۲ شکارچی غیر مجاز در ابهر

به گزارش ایرنا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ابهر از بازداشت ۲ شکارچی غیرمجاز پرندگان توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان در اراضی روستای امیرآباد از توابع بخش باغ حلی شهرستان سلطانیه خبر داد.

محمدهادی کاظمی، گفت: “از یک متخلف که اقدام به شکار غیرمجاز یک قطعه کبک در فصل ممنوعه کرده بود، یک قبضه سلاح شکاری ساچمه زنی ته پر دو لول کنارهم مدل کوسه کالیبر ۱۲ ساخت ایران، تعداد ۱۰ تیر فشنگ ساچمه پر، یک قبضه چاقو و یک رشته قطار فشنگ برزنتی کشف و ضبط شد”.

کاظمی با اشاره به اینکه این متخلف، بومی منطقه و ساکن زنجان است، خاطرنشان کرد: “ضرر و زیان متعلقه به میزان ۲ میلیون ریال دریافت و پرونده وی تکمیل و به دادگستری شهرستان سلطانیه ارسال شد”.

وی افزود: “همچنین ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان ابهر، یک متخلف دیگر را که شروع به شکار غیرمجاز و حمل سلاح به صورت غیر مجاز که فاقد جواز حمل سلاح معتبر بود را با یک قبضه سلاح شکاری ساچمه زنی ته پر دو لول رو هم مدل کوسه کالیبر ۱۲ ساخت ایتالیا، ۳ تیر فشنگ ساچمه پر و تعداد یک رشته قطار فشنگ چرمی بازداشت کردند”.

شهرستان اَبهَر یکی از شهرهای استان زنجان است.

بازداشت یک شکارچی غیر مجاز در طارم

به گزارش ایرنا، غلامرضا عباسی، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم گفت: “شکارچی یک راس کل، که در ارتفاعات دربند ده‌بهار واقع در منطقه شکار ممنوع خرمنه‌سر اقدام به شکار کرده بود از سوی محیط بانان و پلیس اطلاعات و امنیت عمومی این شهرستان دستگیر شد”.

عباسی گفت: “در پی گزارش های واصله و پس از اخذ مجوز قضایی، ماموران یگان حفاظت محیط زیست و پلیس اطلاعات و امنیت عمومی این شهرستان، منزل این شکارچی متخلف در روستای ده‌بهار را بازرسی کرده و موفق به کشف و ضبط مقداری از گوشت کل شکار شده، شدند”.

وی اظهار داشت: “از منزل این شکارچی خاطی، کله کل شکار شده به همراه یک قبضه سلاح قاچاق، یک قبضه سلاح مجاز، ۲۳ تیر فشنگ، یک دستگاه دوربین چشمی و یک رشته کمربند قطاری فشنگ نیز کشف و ضبط شد”.

منطقه شکار ممنوع خرمنه سر با وسعت حدود ۷۸ هزار هکتار در استان زنجان واقع شده است.

بازداشت ۳ شکارچی غیر مجاز در نطنز

به گزارش خبر گزاری صدا و سیما، ۳ متخلف شکار و صید در منطقه حفاظت شده کرکس نطنز شناسایی و بازداشت شدند.

علیرضا غلامی، سر پرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نطنز گفت: “پس از بازرسی از متخلفان لاشه یک راس بز وحشی و ابزار و ادوات شکار کشف و ضبط شد”.

منطقه حفاظت شده کرکس نطنز با ۱۱۴ هزار هکتار وسعت در استان اصفهان واقع شده است.

بازداشت ۴ شکارچی غیر مجاز در لرستان

به گزارش ایرنا، مهرداد فتحی بیرانوند، مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: “در عملیات‌ های گشت و کنترل تخلفات شکار و صید توسط یگان حفاظت محیط زیست استان ۴ شکارچی غیر مجاز پرنده بازداشت شدند”.

وی افزود: “از این تعداد متخلف ۲ قطعه کبک، چهار قبضه اسلحه ساچمه زنی، ۲ رشته قطار ساچمه زنی و تعدادی فشنگ کشف و ضبط شد”.

فتحی بیرانوند ادامه داد: “پرونده این متخلفان پس از اخذ ضرر و زیان محیط زیست، به مراجع قضایی ارجاع شد”.

بازداشت یک شکارچی غیر مجاز در صفی‌‌‌‌‌‌‌آباد

به گزارش ایرنا، ماموران نیروی انتظامی پاسگاه صفی‌آباد شهرستان اسفراین ۳۵ کبک زنده و ۹ قطعه دیگر از این گونه که ذبح شده بود را از منزل یک شکارچی غیرمجاز پرنده کشف و ضبط کردند.

جاوید مهری، فرمانده انتظامی اسفراین در این خصوص اظهار داشت: “در این رابطه یک نفر دستگیر و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شد”.

شهر صفی آباد از توابع شهرستان اسفراین در خراسان شمالی است.

بازداشت ۱۵ شکارچی غیر مجاز در کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش خبر گزاری صدا و سیما، اسدالله هاشمی، مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: “در عملیات‌ های گشت و کنترل تخلفات شکار و صید توسط یگان حفاظت محیط زیست استان در مجموع ۱۵ نفر شکارچی متخلف دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند”.

وی با بیان اینکه از این متخلفان ۴ اسلحه غیر مجاز و ۱۱ اسلحه مجاز کشف و ضبط شد افزود: “به منظور اعمال قانون برای متخلفان پرونده تشکیل و به مراجع قضایی معرفی شدند”.

بازداشت ۴ شکارچی غیر مجاز در اراک

به گزارش خبر گزاری صدا و سیما، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: “مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان اراک در حین گشت و کنترل در دشت فراهان موفق به دستگیری ۴ شکارچی غیر مجاز شدند”.

عباس جودکی افزود: “از این متخلفان لاشه ۳ قطعه درنا و ۵ بال آنقوت و یک قبضه سلاح بادی کشف و ضبط شد”.

وی ادامه داد: “پس از هماهنگی با مقام قضایی و دریافت حکم بازرسی از منزل شکارچیان، مامورین اجرایی این اداره به همراه مامورین انتظامی پس از بازرسی از منزل آنان تعداد یک لاشه درنا و ۸۹ لاشه کبوتر و ۱۰ لاشه باقرقره و مقداری هم گوشت قوچ و میش وحشی و ۲ قبضه سلاح بادی را کشف و ضبط کردند”.

بازداشت ۱ شکارچی غیر مجاز در گلستان

به گزارش ایرنا، مسوول روابط عمومی اداره‌کل حفاظت محیط زیست گلستان از دستگیری شکارچی غیرمجاز کبک در یکی از زیستگاه‌ های جنگلی شهرستان کردکوی در غرب استان خبر داد.

ناصر جعفری اظهار داشت: “از این شکارچی غیرمجاز ۴ لاشه کبک و یک قبضه سلاح شکاری بادی تقویت شده از نوع بنچ رست کشف و متهم با تکمیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شد”.

وی افزود: “جریمه ناشی از شکار غیرمجاز هر قطعه کبک دو میلیون ریال است که شکارچی غیر مجاز باید فارغ از جزای نقدی و حبس احتمالی به سبب شکار غیرمجاز، پس از صدور دادنامه قضایی آن را بپردازد”.

بازداشت ۵ شکارچی غیر مجاز در ارومیه

به گزارش خبر گزاری صدا و سیما، ۵ شکارچی غیر مجاز در ارتفاعات منطقه سیلوانا از توابع ارومیه بازداشت شدند.

مختار خانی، رییس اداره حفاظت محیط زیست ارومیه گفت: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان آذربایجان‌غربی حین گشت‌زنی در زیستگاه‌های کوهستانی منطقه زیوه و سیلوانا با این افراد مواجه شدند و از متخلفان ۵ قبضه اسلحه شکاری به همراه لاشه ۴ قطعه کبک و ۲ رشته تور کشف شد؛ شکارچیان متخلف نیز با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند”.

بازداشت ۲ شکارچی غیر مجاز در شاهرود

به گزارش خبر گزاری صدا و سیما، ماموران یگان حفاظت پناهگاه حیات وحش خوش‌ ییلاق ۲ شکارچی را با زنده‌گیری ٣۶ بهله سهره در شاهرود بازداشت کردند که متهمان پس از تکمیل پرونده به نیروی انتظامی و دستگاه قضایی تحویل شدند.

امیر عبدوس، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: “شکارچیان متخلف از چند روز قبل در نزدیکی محل صید، خانه ای اجاره و با پهن کردن تور در چند نقطه، سهره ها را صید کردند”.

عبدوس افزود: “با هماهنگی دادستان میامی خانه استیجاری شکارچیان متخلف بازرسی شد که نتیجه آن کشف ۳۶ قطعه پرنده سهره بود”.

بازداشت ۲ شکارچی غیر مجاز در پارس‌ آباد مغان

به گزارش ایرنا، ۲ شکارچی متخلف که در این شهرستان اقدام به شکار و زنده‌گیری پرندگان حفاظت شده می‌کردند، دستگیر شدند.

هاشم میرزانژاد، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پارس‌آباد گفت: “ماموران یگان حفاظت محیط زیست پارس‌آباد هنگام گشت ، کنترل و جلوگیری از شکار و صید غیرمجاز، این شکارچیان متخلف را دستگیر کردند”.

وی افزود: “از این افراد ۸ قطعه پرنده سهره طلایی به همراه سایر ادوات زنده‌گیری شامل ۲ عدد تور زنده‌گیری پرندگان و ۳ عدد قفس کشف و ضبط شد”.

بازداشت ۳ شکارچی غیر مجاز در لنگرود

به گزارش ایرنا، امین نجات، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لنگرود گفت: “سه شکارچی متخلف که اقدام به شکار دو پرنده حمایت شده قرقاول در مناطق جنگلی اطاقور کرده بودند به همراه دو قبضه اسلحه شکاری مجاز، دستگیر و تحویل مقام قضایی شدند”.

وی با اشاره به این که این شکارچیان بابت هر پرنده ۴ میلیون ریال جریمه می شوند افزود: “متخلفینی که مرتکب شکار قرقاول از نوع پرندگان حمایت شده شوند به استناد بند الف ماده ۱۲ قانون شکار و صید ، به مجازات حبس از سه ماه تا سه سال و یا به جزای نقدی از ۳۰ میلیون ریال تا ۵۰ میلیون ریال محکوم خواهند شد”.

بازداشت عامل آتش سوزی منابع طبیعی فیروز آباد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عبد الحمید بهبودی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فیروزآباد از بازداشت عامل آتش سوزی منابع طبیعی این شهرستان خبر داد.

وی در تشریح جزییات این پرونده گفت: “پس از وقوع آتش‌های پی در پی در منطقه سد تنگاب شهرستان فیروز آباد بلافاصله موضوع در دستور کار مأموران یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان قرار گرفت و جستجو و تحقیقات از چگونگی و شناسایی عامل این آتش سوزی‌ها آغاز و منطقه تحت نظر قرار گرفت”.

بهبودی ادامه داد: “با هماهنگی‌های انجام شده با دادستان شهرستان در نهایت پس از یک عملیات تعقیب و گریز فرد مظنون در هنگام ارتکاب جرم بازداشت و برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شد”.

با بهانه تراشی مسئولین زندان؛ زوج زندانی سیاسی بار دیگر از ملاقات با یکدیگر محروم شدند

روز گذشته ملاقات حسن صادقی و فاطمه مثنی، زوج زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر کرج و زندان اوین با یکدیگر، به بهانه مخالفت آفای صادقی با پوشیدن لباس زندان و انتقال با دستبند و پابند، به دستور دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی لغو شد. بهانه تراشی مسئولین در حالی است که این زوج از بهمن ماه ۹۷ تاکنون تنها ۳ ملاقات داشته‌اند. ماه گذشته نیز به همین بهانه از ملاقات این دو زندانی ممانعت به عمل آمده بود. محرومیت دوباره این دو زندانی سیاسی در حالی صورت می‌گیرد که در قانون پیش‌بینی‌هایی برای ملاقات بین اعضای زندانی خانواده‌ها شده است، حتی اگر آنها در زندان های جداگانه تحمل حبس کنند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۲ آبان‌ماه ۹۸، حسن صادقی، زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج و همسرش فاطمه مثنی، زندانی سیاسی زندان اوین مجددا از ملاقات با یکدیگر محروم شدند.

به آقای صادقی گفته شده است که از این پس شرط ملاقات‌های بین دو زندان پوشیدن لباس زندان و زدن دو دستبند (یکی به دو دست و دیگری به دست چپ و به دست سرباز) و همچنین زدن پابند است.

جلوگیری از ملاقات این زوج زندانی به دستور امین وزیری، دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی به بهانه مخالفت آقای صادقی، با پوشیدن لباس زندان و اعزام با دستبند و پابند صورت گرفته است. این در حالی است که این زوج زندانی سیاسی پس از مدت ها محرومیت از ملاقات طی ماه های اخیر یک بار امکان ملاقات مجدد را با یکدیگر را پیدا کرده بودند.

محرومیت این دو زندانی سیاسی از ملاقات در حالی است که در قانون پیش‌بینی‌هایی برای ملاقات بین اعضای زندانی خانواده‌ها شده است، حتی اگر آنها در زندان های جداگانه تحمل حبس کنند.

اواخر سال گذشته حسن صادقی، علاوه بر همسر از ملاقات با خانواده خود نیز محروم شده بود. دستور ممنوع‌الملاقاتی حسن صادقی توسط رئیس سابق زندان رجایی شهر، غلامرضا ضیایی و دادیار ناظر زندانیان سیاسی، امین وزیری صادر شده بود با این حال هیچگاه دلیل مشخصی بابت این موضوع ارائه نشد.

این زوج در تاریخ ۹ بهمن ماه سال ۹۱ در پی برگزاری مراسم ترحیم برای پدر آقای صادقی که از مخالفان حکومت جمهوری اسلامی ایران بود، به صورت خانوادگی به همراه دو فرزند خود بازداشت شدند و همزمان درب منزلشان نیز پلمب شد. دختر آنها پس از گذشت سه روز و پسرشان نیز که زیر سن قانونی بود پس از حدود یک ماه و نیم بازداشت و بازجویی از زندان آزاد شدند.

آقای صادقی و خانم مثنی پس از گذشت یک سال بازداشت و بازجویی که حدود ۵ ماه از آن در سلول های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین گذشت با قرار وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه از زندان آزاد شدند.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده برای هر یک از این زندانیان حکم ۱۵ سال حبس تعزیری و مصادره اموال شامل (شش دانگ مغازه و منزل) صادر کرد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز عینا تایید شد.

فاطمه مثنی در تاریخ ۸ مهرماه ۱۳۹۴ جهت اجرای حکم در منزل بازداشت شد و همسرش حسن صادقی نیز در تاریخ ۱۸ بهمن ماه همان سال زمانی که برای ملاقات با همسر خود به سالن ملاقات زندان اوین رفته بود، بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

درخواست اعاده دادرسی این دو زندانی در آبان ماه ۹۷ برای دومین بار در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی نیازی رد شد.

در اسفند ماه سال گذشته محل کسب این زوج زندانی سیاسی توسط ستاد اجرای فرمان امام مصادره شد. این درحالی است که محل کسب مذکور تنها منبع درآمد این زوج زندانی و فرزندانشان که تحت سرپرستی مادر ۸۸ ساله و بیمار خانم مثنی هستند بوده است.

لازم به یادآوری است حسن صادقی که پیشتر نیز در سال ۶۰ بازداشت و پس از ۶ سال از زندان آزاد شده بود در زمان بازداشت به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و شدت ضربات به حدی بوده که قسمتی از سر دچار فرورفتگی و بروز مشکلات جسمی شده است.

Copyright © 2015 radiopars.org Designed by Arman Charostaei.