بایگانی نویسنده: امیری

رئیس سیا: دایره نفوذ ایران نسبت به ۷ سال گذشته افزایش یافته است

💢رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در مصاحبه با شبکه خبری «ان‌بی‌سی‌نیوز» با بیان اینکه «ایران هنوز جمهوری اسلامی ایران باقی مانده است» تأکید کرد که این کشور دایره نفوذش را طی هفت سال گذشته افزایش داده است.

💢به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «مایک پامپئو»، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در مصاحبه‌ای روز شنبه ضمن تکرار ادعاهای اثبات‌نشده گفت که میزان نفوذ ایران طی شش یا هفت سال گذشته افزایش یافته است.

💢وی در مصاحبه با شبکه خبری «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» در پاسخ به سؤالی که آیا ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای با گروه موسوم به 1+5 (برجام) پایبند مانده است، گفت: «من قضاوت در این مورد را به دیگران واگذار می‌کنم».

💢«پامپئو» در ادامه گفت: «چیزی که می‌توانم با قطعیت کامل بگویم این است؛ ایران، کماکان جمهوری اسلامی ایران باقی مانده است، (ایران) بزرگترین حامی تروریسم باقی مانده است. درباره توافق هسته‌ای، در تمام طول مسیر، ایران توافق را به چالش کشیده، یعنی دامنه تفاهمات حاصل‌شده در توافق را گسترده کرده است».

💢جمهوری اسلامی ایران همواره ادعاهای کشورهای غربی را درباره آنچه به‌گفته آنها «حمایت از تروریسم» است، رد کرده است. این ادعاها در حالی مطرح می‌شوند که نشریه آمریکایی فارن‌پالیسی سال 2013 فاش کرد واشنگتن از حمله شیمیایی صدام، دیکتاتور سابق عراق به ایران در جریان جنگ تحمیلی عراق به ایران حمایت اطلاعاتی کرده است.

💢رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در ادامه اضافه کرد: «و امروز، ما می‌بینیم که این کشور دارای نفوذ فراوانی است، نفوذی که نسبت به آنچه شش یا هفت سال پیش بود، افزایش یافته است، خواه نفوذ بر دولت بغداد باشد، خواه، افزایش قدرت حزب‌الله و لبنان، خواه کارشان کنار حوثی‌ها در یمن و خواه به‌صورت شیعیان عراقی که حالا دارند کنار مرز سوریه می‌جنگند».

💢پامپئو تأکید کرد: «ایران در همه‌جا در سراسر خاورمیانه حضور دارد. صادقانه صحبت کنیم، هفت سال گذشته، فاجعه بوده و به ایرانی‌ها اجازه داده شده دایره نفوذشان را در تمام آن منطقه مهم افزایش دهند».

💢رئیس سیا در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به این سؤال که از نظر وی گروه‌های افراطی مستقر در شهر «رقه» سوریه و سایر نقاط جهان تهدید بزرگتری علیه آمریکا هستند یا ایران و گروه حزب‌الله لبنان، گفت: «خوب، آنها از اساس متفاوت هستند. یکی، یک دولت ــ ملت قدرتمند با ثروت، منابع و حکومتی سازمان‌یافته است، بنابراین درباره اینکه کدام تهدید طولانی‌مدتی علیه ایالات متحده هستند، می‌توانم بگویم که ایران، تهدیدی طولانی‌مدت‌تر است».

💢«پامپئو» اضافه کرد: «اما من همیشه درباره اینکه آنها را رده‌بندی کنم، تردید دارم. داعش امروز تهدید عمده‌ای علیه آمریکا است و ما بایستی هر کاری که می‌توانیم برای شکست آنها انجام دهیم».

 

 

کشته و زخمی شدن دو کولبر در پی شلیک ماموران نیروی انتظامی

در پی شلیک مستقیم ماموران نیروی انتظامی در مناطق مرزی ارومیه، یک کولبر کشته و یک تن دیگر نیز مجروح شده است.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، در شامگاه ۱ تیرماه ، ماموران نیروی انتظامی با تیراندازی مستقیم به سوی کاروانی از کولبران که عازم ترکیه بودند ، یک کولبر را کشته و دیگری را به شدت مجروح نمودند.
«مراد عربی» ۳۴ ساله، متاهل و دارای سه فرزند که اهل روستای انبی بود کولبری است که با شکلیک ماموران نیروی انتظامی کشته شده و کولبر دیگر، «کاردین عرب‌پور» به شدت مجروح شده است.
یک منبع مطلع به شبکه حقوق بشر کردستان گفت؛ «بار این کولبران توتون بوده و آنها در حین حرکت به سوی ترکیه بودند که مورد هدف قرار گرفتند. “مراد عربی” بعد از زخمی شدن به داخل خاک ترکیه رفته و پس از گذشت یک ساعت به دلیل شدت جراحات جان باخت. نیروهای نظامی پاسگاه “وارگه‌نم” ترکیه جنازه این کولبر را به پاسگاه ایران منتقل کرده و بعد از چند ساعت خانواده قربانی موفق شدند جنازه را تحویل و در روستای زادگاهش به خاک بسپارند.»
این منبع در ادامه افزود: «کولبر زخمی شده همچنان در خاک ترکیه بسر می‌برد و تاکنون موفق به بازگشت به داخل ایران نشده است. همچنین در جریان این تیراندازی حداقل ۱۵ اسب کولبران و کاسبکاران نیز کشته شده است.»
همزمان با قتل این کولبر در ارومیه، نیروهای مرزبانی در یکی از مناطق مرزی پیرانشهر نیز یک کولبر به نام “محمد مسائلی‌فرد” و همچنین در روز ۲۷ خرداد ماه در منطقه بیتوش سردشت یک کولبر به نام “سیروان عزیزی” که حامل چندین کارتن سیگار بود را به قتل رساندند.
در طی چند روز گذشته ۲۵۰ فعال سیاسی و مدنی با انتشار نامه‌ای سرگشاده ضمن ابراز همدردی با خانواده سیروان عزیزی و دیگر کولبران کشته شده سالهای اخیر، مراتب نگرانی عمیق و انزجار شدید خود را از هرنوع برخورد خشونت‌آمیز با کولبران و مسئله‌ی کولبری اعلام کرده بودند.

آب ، خاک و دریای استان بوشهر در معرض نابودی

استان وایر: شهرستان دشتستان، رتبه نخست بیلان منفی و کسری مخزن آب زیرزمینی در استان بوشهر به خود اختصاص داده و روزنامه پیام عسلویه از قول مقام های مسئول هشدار داده که آب، خاک و دریای استان بوشهر در معرض نابودی است.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از پیام عسلویه، حسین تقی‌زاده مدیر مطالعات پایه منابع آبِ شرکتِ آب منطقه‌ای بوشهر گفت: «به سبب خشکسالیها و کاهش بارندگیها، دشت‌های استان بوشهر با مخاطره کم‌آبی مواجه هستند به‌گونه‌ای که مخازن زیرزمینی آب دشتستان با ۱۴ میلیون متر مکعب کسری آب مواجه هستند و به سبب برداشت بی‌رویه، خشکسالیهای پی در پی و کاهش بارش باران، دشتهای استان بوشهر در برداشت آب ممنوع شده است».
حسین تقی زاده، از وضعیت فوق بحرانی منابع آب زیرزمینی در دشت‌های شهرستان دشتستان خبر داد و گفت: «بیشتر دشتهای شهرستان دشتستان نظیر گلدشت، پشت پر، خون، طلحه، فاریاب، بوشکان، دهرود، تنگ ارم در حالت فوق بحرانی بوده و نیازمند صیانت و حفاظت بیشتری هستند. از سوی دیگر تراز دشتهای استان بوشهر منفی بوده و با ۱۴۰ میلیون مترمکعب کسری آب رو به رو هستند و کلیه دشتهای استان در وضعیت بحرانی و دشتهای دشتستان و جم در وضعیت فوق بحرانی قرار دارند. نشست زمین، افزایش تراکم خاک و کاهش قدرت نفوذپذیری آن و در عین حال فرسایش شدید خاک از جمله مواردی است که اقلیم استان با آن رو به روست.»
غیر از این به گفته مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهربه بحران خاک نیز اشاره داشت و گفت: «ایران رتبه نخست فرسایش خاک در جهان را به خود اختصاص داده است. وضعیت فرسایش خاک در ایران به قدری حاد و بحرانی است که بسیاری از کارشناسان، بحران خاک را عمیقتر و عظیمتر از بحران آب در کشور ارزیابی می کنند. وضیعت فرسایش خاک برای استان بوشهر نیز بسیار بالا و نگران کننده است. »
از سوی دیگر منابع آبزیان سواحل استان بسیار تقلیل رفته. معتمدِ صیادان بوشهری از کاهش شدید منابع آبزیان سواحل بوشهر خبر می دهد و می گوید در اثر برداشتهای بی رویه، حیات بسیاری از گونه های ماهیها در سواحل نزدیک استان رو به کاهش نگران کننده نهاده و برای صید، ملونان مجبور به رفتن به آبهای عمیقتر می شوند.»
بروز خشکسالیِ دراز مدت و هشدارهایی که به موقع شنیده نشد، پس از گذشتن قریب به ۲۰ سال به موقعیت کنونی ختم شده است. فاجعه فقیر شدن خاک در اثر فرسایشهایی تا این اندازه شدید و اضمحلال تدریجی منابع زیستی خلیج فارس در سواحل استان بوشهر، درست همزمان با آغاز دوران خشکسالی شروع شده است.

صدور و اجرای حکم ۵ نفر از اعضای گروه انصارالفرقان

 

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت: حکم ۵ نفر از اعضای گروه انصارالفرقان که اخیرا توسط نیروهای امنیتی در چابهار دستگیر شده اند پس از تخلیه اطلاعاتی صادر و در اسرع وقت اجرا خواهد شد .

به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از ایلنا، حجت الاسلام علی موحدی راد اظهار داشت:” ۵ نفر از اعضای گروه انصار الفرقان به تازگی در چابهار دستگیر شده اند که ۳ نفر از آنان ایرانی و ۲ نفر اتباع بیگانه هستند”.
وی افزود: هر پنج متهم به همراه پرونده تخلفات آنان در اختیار دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی استان قرار گرفته و پرونده آنان به صورت ویژه به دادسرای زاهدان ارجاع داده شده است که قول داده ایم ظرف مدت یک‌ماه کیفرخواست این متهمان صادر و به دادگاه ارجاع شوند.
موحدی راد خاطرنشان کرد: در تلاشیم تا ضمن ارسال پرونده با پیک به دیوان عالی کشور و مشورت با دادستان تهران در اسرع وقت رای لازم برای این متهمان صادر شود.

گفتنی است در جریان درگیری چند روز پیش انصار الفرقان که با حمله “غافلگیرانه” ماموران امنیتی به یک خانه صورت در “شهر چابهار” صورت گرفت دستکم دو نفر به نام های علی اصغر امیری و بهزاد بارکزهی بازداشت شده اند که بنابر گفته خانواده آنها “بهزاد بارکزهی سرباز وظیفه بوده و در آن هنگام به همراه علی اصغر امیری به طور اتفاقی و بدون برنامه قبلی به محل مورد نظر رفته و در جریان عملیات پیش آمده بازداشت شده اند.”

از نام فرد سوم اطلاعی در دست نیست.

انصار الفرقان یک گروه مسلح بلوچ است که هدف خود را احقاق حقوق قوم بلوچ و اهل سنت ایران معرفی می کند.

رهبر این گروه عبدالجلیل قنبرزهی در جریان درگیری ماموران امنیتی و سپاه پاسداران در کوه های قصرقند کشته شد.

مروری بر پرونده چند تن از قربانیان اسیدپاشی

پرونده‌های اسیدپاشی در ایران با جنجال‌های بسیاری روبه‌رو بوده است. البته که تنها برخی از این فاجعه‌ها خبری شده و بسیاری از آنها که ممکن است در مناطق دورافتاده رخ داده باشد، رسانه‌ای نشده‌اند و برخی از خانواده‌ها نیز از خبری‌شدن اسیدپاشی روی فرزندان‌شان ممانعت به عمل آورده‌اند. همچنین مواردی که شدت و وسعت جراحت کم است و مواردی که به دلایل مختلف به درستی گزارش نمی‌شوند. بسیاری از قربانیان اسیدپاشی با وجود این‌که می‌توانستند مجرم را به همان شیوه قصاص کنند، از این کار گذشتند. در این‌جا چند پرونده مطرح اسیدپاشی را مرور می‌کنیم.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، نوشته روزنامه شهروند از چند پرونده مطرح اسیدپاشی در پی می آید:
یک «نه» گفت و «کور» شد
پرونده « آمنه » از جنجالی‌ترین پرونده‌های اسیدپاشی شناخته می‌شود. دختری که تاوان « نه » گفتن به خواستگارش را با از دست‌ دادن زیبایی ، دست‌ و پنجه نرم‌ کردن با ناراحتی‌های روحی و فشار مالی برای درمان خود داد.
آمنه به‌عنوان یک قربانی اسید‌پاشی کینه‌جویانه با گذشت از قصاص مجید که او را کور کرده ‌بود، تحسین همگان را برانگیخت. وی در مورد علت رضایتش چنین گفت: «رضایت دادم تا نام کشورم به‌عنوان کشوری با مردم بخشنده بر سر زبان‌ها بیفتد و مردم خوشحال باشند».
با صدور قرار مجرمیت برای متهم، پرونده به دادگاه کیفری استان تهران ارجاع داده شد و قضات شعبه ‌٧١ دادگاه کیفری، در آذرماه‌ سال ‌٨٧ پس از اخذ اظهارات متهم و شاکی، حکم قصاص دو چشم به شیوه‌ مورد درخواست شاکی یعنی ریختن اسید در چشم متهم و پرداخت دیه‌ جراحات وارده پس از پرداخت تفاضل دیه از سوی شاکی را صادر کردند.
این پرونده پس از تایید رأی صادره از سوی دادگاه توسط دیوان عالی کشور، روز ‌٢١اسفندماه ‌٨٧ به واحد اجرای احکام دادسرای امور جنایی تهران ارجاع داده شد. آمنه که قرار بود صبح روز یکشنبه ٩مرداد ١٣٩٠ چشمان «مجید» را قصاص کند، از قصاص وی گذشت.
پدرشوهر اسیدپاش
معصومه عطایی در شهریور‌ سال ٨٩ از سوی پدرشوهر سابقش مورد اسیدپاشی واقع شد. علت اسیدپاشی مخالفت معصومه در مقابل اصرار پدرشوهر برای بازگشت به زندگی سابق بود. با شکایت معصومه پرونده‌ای تشکیل و جلسه رسیدگی به آن در بهمن‌ماه ١٣٩٠ در شعبه ١٧دادگاه کیفری استان اصفهان برگزار شد.
شعبه مذکور متهم را به قصاص چشم و پرداخت یک‌دوم از ٧٢‌درصد دیه کامل بابت ارش سوختگی صورت، اندام‌های فوقانی، قفسه صدری، نقص زیبایی و تخریب صورت و تحمل ۵‌سال حبس تعزیری محکوم کرد. پس از صدور حکم، معصومه عطایی به میزان دیه درنظر گرفته شده اعتراض داشت و محکوم‌علیه نیز معتقد بود که معصومه نابینا نشده و به همین دلیل پرونده با اعتراض طرفین به دیوان عالی کشور رفت. دیوان عالی کشور نیز با رسیدگی به این پرونده، رأی شعبه ١٧دادگاه کیفری استان اصفهان را به علت نقص تحقیقات نقض کرد و پرونده را برای رسیدگی مجدد به دادگاه بدوی ارجاع کرد.
مهرماه‌ سال ٩٣ بود که وکیل‌مدافع معصومه عطایی از گذشت موکلش از اجرای حکم قصاص که دادگاه برای متهم صادر کرده بود، خبر داد. این اعلام گذشت از اجرای حکم قصاص در برابر این بود که شوهر معصومه در مقابل حضانت فرزندشان هیچ‌گونه ادعایی نداشته باشد و حضانت فرزند به معصومه عطایی واگذار شود.
اعظم نمی‌داند چرا قربانی شده است؟
اعظم یکی دیگر از قربانیان اسیدپاشی است که با گذشت بیش از ٩‌سال از وقوع حادثه هنوز که هنوز است نمی‌داند برای چه و از سوی چه کسی مورد اسیدپاشی قرار گرفته است. وی در توضیح چگونگی وقوع این حادثه گفت: بهار‌ سال ٨۴ بود که برای شرکت در مراسم عروسی برادرم از شهرستان به تهران آمده بودیم که یک روز پیش از حادثه درحالی‌که قصد داشتم برای خرید به بیرون بروم با بازکردن در خانه، یک دست را دیدم که لیوانی از اسید را روی صورتم ریخت.
قربانی سوءتفاهم
فروردین ‌سال ٩١ محسن قربانی دیگر اسیدپاشی از سوی یکی از همکارانش با سه لیتر اسید مورد حمله قرار گرفت و از ناحیه چشم راست، گوش و بینی دچار آسیب‌دیدگی شدید و حتی چشم راست وی به‌طور کامل تخلیه شد.
جلسه نخست رسیدگی به این پرونده در شعبه ١٠۴١ دادگاه عمومی و جزایی شهید قدوسی به ریاست قاضی علوی برگزار شد که قاضی به دلیل عدم صلاحیت دادگاه عمومی و درخواست قصاص شاکی،‌ پرونده را به دادگاه کیفری استان تهران ارجاع داد.
پرونده در شعبه ٧١دادگاه کیفری استان تهران مطرح شد و شعبه مذکور در بهمن‌ماه ‌سال ٩٢ تشکیل جلسه داد. محسن همچنان در دادگاه بر قصاص عضو تاکید داشت. پس از صدور رأی از سوی شعبه رسیدگی‌کننده، متهم به قصاص چشم راست، گوش راست و پرداخت مبلغ ۶٠٠‌میلیون تومان دیه محکوم شد.
اسیدپاشی‌های گسترده اصفهان
حادثه اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای در اصفهان مربوط به اسیدپاشی‌های پیاپی به ناحیه صورت زنان در شهر اصفهان است که در مهرماه ۱۳۹۳ خورشیدی به وقوع پیوست. در جریان این اسیدپاشی‌ها، حداقل چهار دختر یا زن جوان مورد حمله قرار گرفته‌اند که منجر به مرگ یکی از آنها شده است. برخی گزارش‌ها شمار قربانیان اسیدپاشی در اصفهان را ۱۵نفر اعلام کرده‌اند. خبرهای اسیدپاشی در اصفهان، امنیت مردم شهر را مختل کرد، زنان و دختران شهر کمتر در معابر عمومی پدیدار می‌شدند.
پدر سهیلا جورکش یکی از قربانیان اسیدپاشی‌های اصفهان گفته دونفر که روی یک موتور سوار بوده و در زمان معینی اقدام به اسیدپاشی می‌کرده‌اند از سوی یک خودروی پیکان حمایت می‌شده‌اند.
تاکنون مشخص نیست چه کسانی و با چه انگیزه‌ای دست به چنین اقداماتی زده‌اند، ولی منابع خبری در مورد برخی از احتمالات صحبت کرده‌اند.

مصدومیت شدید یک کولبر در پی تعقیب و گریز نیروی انتظامی ؛ مصادره اموال یازده کولبر

در هنگام تعقیب و گریز کولبران از سوی ماموران نیروی انتظامی ، یک کولبر کرد از ارتفاعات سقوط کرده و دچار جراحات شدید شد ، و اموال این کولبران نیز از سوی نیروی انتظامی مصادره شده است.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، صبح روز دوشنبه ۲۹ خرداد ماه ، « مراد حاجی‌ زاده » در پی تعقیب و گریز از سوی ماموران نیروی انتظامی در نزدیکی روستای زنگو در بخش کوهسار سلماس از ارتفاعات سقوط کرده و دچار جراحات جدی و عمیق شد.
سازمان حقوق بشر کردستان در این خصوص گزارش کرد؛ نیروهای انتظامی مراد حاجی‌زاده و حدود ده تن دیگر از  کولبران را که بر طبق این گزارشات هیچ‌گونه کالای قاچاقی به همراه نداشته و حتی دارای کارت عبور از مرز تحت عنوان «تجارت چمدانی»  نیز می‌باشند، مورد حمله مسلحانه نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی قرار گرفته‌اند.
اموال مراد حاجی زاده و ده کولبر دیگر از سوی این نیروها ضبط و توقیف شده است.

کُمب: روستایی بدون برق، آب، مدرسه و امکانات بهداشتی

کُمب، روستایی در چابهار با ۲۳ هزار جمعیت، فاقد برق، آب، مدرسه و سایر امکانات بهداشتی و رفاهی که در پنج کیلومتری شهر چابهار قرار دارد.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، روستای کُمب در پنج کیلومتری شهر چابهار فاقد امکانات برق، آب، بهداشت، مدرسه و سایر امکانات رفاهی است به طوری که سالهاست بیش از ۲۳ هزار نفر از ساکنان آن با مشکلات گرمای طاقت فرسا مواجه و همچنان در انتظار برق و آب هستند.
ناصر ایازی مدیر هیات‌اجرایی سازمان ملی زمین و مسکن از طرح ساماندهی این روستا خبر داد و گفت: «روستای‌ کُمب یکی از روستاهای بزرگ چابهار است که ۴۶۰ هکتار مساحت و بالغ بر ۲۳ هزار نفر جمعیت دارد.»
وی گفت که این روستا از دو دهه پیش با شروع خشکسالی‌ها در چابهار بوجود آمده و مناطق شهری زیباشهر و گل‌شهر هم با مهاجرت ناخواسته روستاییان به دلیل شرایط ناگوار طبیعی و نداشتن برنامه برای اقتصاد روستا تصرف شد.
ایازی تاکید کرده که روستاییان برای گذران حداقل زندگی و یافتن غذا به این منطقه آمدند که در همان زمان نیز مدیریت شهری آنها را از شهر بیرون راند.
سهمیه آب روزانه هر یک از ساکنین چابهار ۱۵ لیتر است.
۸۰% روستایی نشینان نیز از آب آشامیدنی محروم هستند.
مدیر هیات‌اجرایی سازمان ملی زمین و مسکن در طرح توسعه چابهار از شناسایی ۱۲ منطقه حاشیه‌نشین بی‌ضابطه خبر داد و گفت: «نزدیک به دو دهه است که خشکسالی بر چابهار سایه افکنده و این عامل به همراه بی‌برنامگی و عدم اتخاذ تصمیمات درست برای چاره‌اندیشی مسائل مختلف چابهار از جمله خشکسالی، بی‌آبی، عدم امکانات لازم، بیکاری و راندن‌های پی‌درپی مردمی که مشکل عمده‌شان فقر است موجب شد تا حاشیه‌نشینی در ابعاد بسیار گسترده در شهر، روستاها و خارج از محدوده شهر و روستا گسترش یابد.»
ایازی تاکید کرد که پیش از این خسکسالی مردم چابهار و سیستان حاضر به مهاجرت به شهرها نبودند و خشکسالی آنها را مجبور به حاشیه‌نشینی کرده که فقر در گوشه گوشه‌اش نمایان است.
به گفته وی، مردمانی که در مناطق حاشیه‌ای چابهار سکونت دارند بیشتر متعلق به روستاها هستند.
مدیر هیات‌اجرایی سازمان ملی زمین و مسکن در طرح توسعه چابهار، اخذ تصمیمات نادرست و نداشتن برنامه‌ریزی برای چاره‌اندیشی را مشکل اصلی چابهار می‌داند.
وی با تاکید بر نقش کشاورزی در چابهار گفت: «اگر منطقه‌ای برای این افراد ایجاد و آنها می‌توانستند در زمین‌هایی که با شرایط به آنها واگذار می‌شد زندگی می‌گذراندند الان شاهد حاشیه‌نشینی بیش از ۶۰ درصدی چابهار به شکل امروز نبودیم.»

صدور حکم اعدام برای متهم پرونده اسیدپاشی در زابل

رئیس دادگستری زابل گفت: برای ۲ متهم پرونده اسیدپاشی حکم اعدام و حبس طولانی‌مدت، صادر شده است.
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، رئیس دادگستری، «ابوالفضل نجفی»، از صدور حکم دو متهم پرونده اسیدپاشی در این شهرستان خبر داد و اظهار داشت: یکی از متهمان این پرونده به اعدام و دیگری به حبس طولانی‌مدت محکوم‌شده است.
رئیس دادگستری زابل ادامه داد: حکم پرونده اسیدپاشی که مربوط به مردادماه سال گذشته است توسط دیوان عالی کشور صادر شده و به‌زودی طی تشریفات قانونی اجرا می‌شود.
وی با اشاره به اینکه متهمان پرونده اسیدپاشی در زابل ۵ روز پس از ارتکاب جرم دستگیر شدند، اضافه کرد: با توجه به حساسیت این پرونده تحقیقات لازم جهت تکمیل آن با سرعت و دقت انجام و پرونده جهت صدور حکم به دیوان عالی کشور ارسال شد.
نجفی با تأکید بر اینکه رأی این پرونده در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادرشده، گفت: موضوع این پرونده اخلاقی بوده است و ما مصمم هستیم با افرادی مانند متهمان این پرونده که به هر نحوی قصد دارند در نظم و امنیت عمومی جامعه اختلال ایجاد کنند، برخورد جدی داشته باشیم.

نماینده مجلس: ماموران ناجا حق ورود بدون حکم به پلاژهای خصوصی را ندارند

– محمود صادقی عضو هیات رئیسه مجمع نمایندگان تهران گفت که ورود ماموران ناجا به پلاژهای خصوصی جهت بازرسی تنها با حکم موردی مرجع قضایی امکان‌پذیر است.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خانه ملت، محمود صادقی در واکنش به اظهارات رئیس پلیس امنیت اخلاقی نیروی انتظامی مبنی بر ورود آزادانه ماموران نیروی انتظامی در پلاژهای خصوصی واقع در ساحل خزر و سایر سواحل ایران جهت بازرسی، گفت: “بر اساس مقررات ورود ماموران نیروی انتظامی بدون حکم مرجع قضایی اجازه ورود به پلاژ های خصوصی واقع در ساحل خزر و سایر سواحل ایران را ندارند مگر آنکه مرجع قضایی این حکم را صادر کند”.

پلاژ های خصوصی واقع در سواحل حریم شخصی محسوب می‌شوند

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پلاژ های خصوصی واقع در ساحل خزر و سایر سواحل ایران جز اماکن خصوصی و حریم شخصی محسوب می شوند، تصریح کرد: “در صورتی که دلایل موثقی چون وقوع جرم حکم ورود به این پلاژها را می‌توانند دریافت کنند، در حقیقت ماموران نیروی انتظامی مشخصا از دادستانی باید دستور و اجازه ورود به پلاژ های خصوصی واقع در سواحل را دریافت کنند”.

ناجا بدون حکم دادستانی نمی‌تواند امنیت مردم را خدشه دار کند

وی با تاکید بر اینکه ماموران نیروی انتظامی بدون حکم دادستانی نمی‌توانند امنیت مردم را خدشه دار کنند، افزود: “علاوه براین ماموران نیروی انتظامی برای ورود به هر پلاژ باید حکم جداگانه و موردی داشته باشند، در حقیقت با یک حکم کلی نمی‌توانند به تمامی پلاژهای خصوصی واقع در سواحل جهت بازرسی ورود پیدا کنند”.

روش های پلیسی برای برقراری امنیت پاسخگو و موثر نیست

صادقی در توضیح این روش جهت برقراری امنیت، گفت: “پلیس امنیت اخلاقی نیروی انتظامی جهت نظارت بازرسی از پلاژهای خصوصی واقع در سواحل را لازم دانستند اما اصولا این روش های پلیسی پاسخگو نیست بنابراین باید به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار گیرند، لذا پیش از ان روش‌های تربیتی و فرهنگی باید برای رفع مشکلات مورد توجه قرار گیرد”.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: “رویکرد برخوردهای انتظامی در طی سال‌های گذشته جواب نداده است، بنابراین بهتر است روش‌های تربیتی دیگر هم مورد توجه قرار گیرد”.
حجت الاسلام غلامحیدرحیدری رئیس پلیس امنیت اخلاقی نیروی انتظامی گفت که ورود ماموران نیروی انتظامی در پلاژ های خصوصی واقع در ساحل خزر و سایر سواحل ایران برای بازرسی آزاد است.

ظهارات وکیل مدیران بازداشت شده کانال های تلگرامی که در اعتصاب غذا به سر می برند

وکیل مدافع دو تن از مدیران بازداشت شده کانال های تلگرامی گفت که امید ما اول به خدا و بعد عدالت دستگاه قضا است؛ چون از نظر من این بچه ها بی گناه هستند و مواردی را که مطرح می کنند اتهام قانونی نیست و بیشتر اختلافات سیاسی است. این اختلافات به صلاح کشور نیست و باید حل شود.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جماران، سید علی مجتهدزاده در خصوص اعتصاب غذای مدیران بازداشت شده کانال های تلگرامی اظهار داشت: “من وکیل آقایان کشوری و باقری هستم و متأسفانه تا به حال دیداری با آنها نداشته ام و علی رغم پیگیری هایی که داشته ام تا به امروز اجازه ملاقات پیدا نکرده ام. از صحت و سقم قضیه مطلع نیستم ولی خانواده های آنها اعتصاب غذایشان را اعلام کرده اند. من با بحث اعتصاب غذا موافق نیستم که کسی که در زندان است و هزینه ای بر او تحمیل شده، هزینه مضاعفی هم در این ماه مبارک خودش تحمیل کند و شرایط جسمی او بیش از این آسیب ببیند؛ ولیخانواده های آنها  این قضیه را اعلام کرده اند”.
وکیل مدیران بازداشت شده کانال های تلگرامی با تأکید بر اینکه خبررسانی باعث ایجاد حساسیت می شود، افزود: “اگر خانواده های آنها در این مورد صحبت کنند بهتر است. من به عنوان وکیل آنها چون دسترسی نداشتم نمی توانم تأیید و یا تکذیب کنم. فکر می کنم از دیروز این اتفاق افتاده و چهار نفر از این افراد اعتصاب غذا کرده اند که من وکیل دو نفر از آنها هستم”.
وی در خصوص آخرین وضعیت این پرونده گفت: “وقت رسیدگی اواخر مرداد ماه تعیین شده که ان شاء الله نتیجه آن خیر باشد و یک حکم عادلانه برای این افراد صادر شود. امید ما اول به خدا و بعد عدالت دستگاه قضا است؛ چون از نظر من این بچه ها بی گناه هستند و مواردی را که مطرح می کنند اتهام قانونی نیست و بیشتر اختلافات سیاسی است. این اختلافات به صلاح کشور نیست و باید حل شود. ان شاء الله احکامی که صادر می شود باعث سوء استفاده جریان های خارجی نشود، زیرا این بچه هایی که من دیدم اتهامشان در ارتباط با دولت مستقر است؛ کسی که با دولت همکاری می کرده نمی تواند اقدام علیه امنیت ملی داشته باشد. یعنی شما نمی توانید دولت و حاکمیت را از همدیگر جدا کنید”.
مجتهدزاده تأکید کرد: “اینها بچه هایی نیستند که نظام و حاکمیت را قبول نداشته باشند و تا جایی که من خانواده های آنها را می شناسم نمی توانم قبول کنم که اقدامی علیه مصالح نظام انجام داده باشند. ممکن است اشتباهی شده باشد که باعث سوء برداشت شده ولی من به عنوان وکیل نمی توانم سوء نیت را قبول کنم. امید ما به خدا و بعد دستگاه قضایی است که یک حکم عادلانه برای این افراد بی گناه صادر شود”.

Copyright © 2015 radiopars.org Designed by Arman Charostaei.