بایگانی نویسنده: امیری

عرفان ساعدپناه با تودیع وثیقه آزاد شد

عرفان ساعدپناه دانشجوی کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران پس از ۳۳ روز بازداشت به اتهام تلاش برای برگزاری جشن نوروز در سنندج، با تودیع وثیقه و تا زمان برگزاری دادگاه از زندان آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عرفان ساعدپناه دانشجوی کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران پس از ۳۳ روز بازداشت روز دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه آزاد شد.

آقای ساعدپناه مورخ ۲۹ اسفندماه سال گذشته با اتهام تلاش برای برگزاری جشن نوروز در سنندج بازداشت شد.

جشن نوروز در مناطق کردنشین به دلیل پیشینه تاریخی و اهمیت نمادین سیاسی آن با دیده شک و بدگمانی از سوی نهادهای امنیتی نگریسته می‌شود.

مواردی مانند جلوگیری از برگزاری مراسم نوروزی در مناطق دیگر کشور به ندرت به چشم می‌خورد اما در مناطق کردنشین عملکرد نیروهای امنیتی با سخت‌گیری زیادی روبه‌روست به‌طوری‌که هر ساله تعدادی از شهروندان در حاشیه‌های این مراسم‌ها در مناطق کردنشین بازداشت و از بابت جرایم امنیتی یا سیاسی محکوم می‌شوند.

لازم به ذکر است هرانا در روزهای آغازین سال از بازداشت پرشمار شهروندان در رابطه با برگزاری مراسم نوروز در شهرهای مختلف خبر داده بود.

عرفان ساعدپناه

رد درخواست اعاده دادرسی رضا آقاخانی برای سومین بار

درخواست اعاده دادرسی رضا آقاخانی فعال ملی مذهبی برای سومین بار توسط شعبه ۳۸ دیوان عالی کشور رد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سایت ملی مذهبی، حسن آقاخانی، وکیل این زندانی سیاسی، دو بار درخواست اعاده دادرسی برای موکل خود را مطرح کرده بود که هر دو بار درخواست‌ها بدون ارائه هیچ توضیحی از سوی شعبه ۳۸ دادگاه انقلاب رد شدند.

حکم رضا آقاخانی در مردادماه سال ۱۳۹۴ با وجود بررسی در دیوان عالی کشور سرانجام تائید شد. لازم به ذکر است که رضا آقاخانی از آبان ماه سال گذشته روانه زندان شده است.

پیش از بررسی مجدد این پرونده شعبه ۳۵ دیوان عالی کشور در اعاده دادرسی، اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” را رد و آن را وارد ندانست. با وجود اینکه این اتهام اثبات نشد، سه سال حبس تعزیری این فعال سیاسی در شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب اسلامی تائید شد.

رضا آقاخانی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به دلیل عضویت در آنچه دادگاه “گروهک غیرقانونی ملی مذهبی” نامیده و همچنین اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی محکوم شده بود که این حکم سه سال زندان از سوی شعبه ۳۴ دادگاه تجدیدنظر هم تائید شد.

رضا آقاخانی در خردادماه سال ۹۲ به مدت ۴۵ روز به صورت موقت بازداشت‌شده بود. وی همچنین در سال‌های دهه شصت نیز چند سال حبس را به خاطر فعالیت‌های سیاسی‌اش تحمل کرده است.

رضا آقاخانی چندی پیش نیز همراه با چند زندانی دیگر در اعتراض به نقض حقوق بشر در کشور و در حرکتی نمادین با مطالباتی حقوق بشری دست به یک اعتصاب غذای سه روزه زده بودند.

خبرنگار روزنامه جهان‌ صنعت احضار شد

امیرحسین میراسماعیلی، خبرنگار روزنامه جهان صنعت پس از پرونده‌سازی فعالان رسانه‌ای حزب‌الله در شبکه‌های اجتماعی٬ تحت تعقیب قضایی قرار گرفت و احضار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایران وایر، میراسماعیلی چند روز پش توییت کرده بود که «امام رضا» به «آب انگور و چیپس و ماست» علاقه داشته و همین توییت با خشم گروهی از نیرو‌های حزب‌الله در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

نیرو‌های حزب‌الله در توییت‌های خود مدعی شدند که این خبرنگار به امام هشتم شیعیان «اهانت» کرده و باید با وی برخورد شود.

برخی دیگر از این این افراد تا جایی پیش رفتند که مدعی شکایت از این روزنامه‌نگار به قوه قضائیه شدند.

روزنامه «جهان صنعت» هم در واکنش به این حملات اعلام کرد که «توهین» در این روزنامه «هیچ جایی ندارد، علی‌الخصوص که به مقدسات یا ائمه اطهار باشد.»

این روزنامه همچنین «ضمن رد انتساب توییت توهین‌آمیز امیرحسین میراسماعیلی» تاکید کرده که «همواره احترام به مقدسات و ائمه جزو خط قرمزهای ما می‌باشد.»

امیرحسین میراسماعیلی

میر‌اسماعیلی هم توضیح داد که «همچنان می‌گویم به هیچ وجه توهینی به امام رضا نکردم، من مسلمان و شیعه هستم و فقط می‌خواستم از علم‌الهدی انتقاد کنم و اگه کسی رنجیده شد عذرخواهی می‌کنم.»

وی همچنین نوشت: «دوستانی که ادعا می‌کنند مسلمان هستند چرا تهدید به اسیدپاشی و قتل می‌کنند؟ بر فرض گناهکار بودن من، دین ما گفته این‌طور برخورد کنید؟»

در پی بالا گرفتن حملات٬ اهانت‌‌ها و فحاشی گروهی از نیرو‌های حزب‌الله به این روزنامه‌نگار٬ دادستان تهران هم روز دوشنبه (سوم اردیبهشت) اعلام کرد میراسماعیلی تحت تعقیب قضایی قرار گرفته است.

دادستانی تهران اتهام این روزنامه‌نگار را «توهین به یکی از ائمه اطهار» در توییتر اعلام کرده است.

نیرو‌های حزب‌الله در شبکه‌های اجتماعی مدت‌هاست به هم‌دست ثابت قوه قضائیه برای پرونده‌سازی و سرکوب فعالان رسانه‌ای و مدنی در فضای مجازی فارسی زبان تبدیل شده‌اند.

دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

امروز، جمعی از بازاریان و کسبه شهرستانهای بانه و جوانرود، جمعی از مالکان زمین‌های هشتگرد کوثر ۱ استان البرز، جمعی از کشاورزان شهرستان باوی در استان خوزستان و جمعی از کارکنان سیستم‌های صنعتی تاکستان تهران در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، مورخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، برای نهمین روز، کسبه و بازاریان شهرستانهای بانە و جوانرود در اعتراض به بالابردن تعرفە گمرکی و بستە شدن مرزها اعتصاب کردند.

مرزنشینان در گمرک بازرگان با امضای طوماری مخالفت خود را با افزایش تصاعدی عوارض خروج از کشور اعلام کردند.

نمایشگر ویدیو

00:00
00:09

نمایشگر ویدیو

00:00
00:11

تجمع مالکان زمین‌های هشتگرد کوثر ۱

امروز ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، جمعی از مالکان زمین‌های هشتگرد کوثر ۱ استان البرز، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

تجمع اعتراضی کشاورزان خوزستانی

امروز ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، جمعی از کشاورزان شهرستان باوی در استان خوزستان، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

تحصن و اعتصاب غذا کارکنان سیستم‌های صنعتی تاکستان

به گزارش رادیو زمانه، مورخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، گروهی از کارکنان سیستم‌های صنعتی تاکستان از شرکت‌های فعال درزمینهٔ نفت و پتروشیمی و تولیدکننده مخازن نفتی و گاز که یک سال حقوق معوقه دارند دوشنبه ۳ اردیبهشت در محل شرکت تحصن و اعتصاب غذا کردند.

تعداد کارگران این شرکت از ۳۰۰ تن به‌مرور به کمتر از ۱۰۰ کارگر رسیده است.

کارگران که با قراردادهای موقت کار می‌کنند علاوه بر عدم امنیت شغلی با ماه‌ها تعویق مطالبات نیز روبرو هستند و از مراجعات مکرر به نهادها و مسئولان نتیجه‌ای نگرفته‌اند.

تعدیل و معوقات مزدی کارگران در ۳ واحد صنفی

به علت تعطیلی کارخانه شیر وارنا ۲۰۰ کارگر این واحد با سه تا چهار ماه معوقات مزدی در حالت بلاتکلیف به سر می‌برند، در اصفهان نیز کارگران سیمان ‌سفید بنوید نائین سه ماه مزد و عیدی از کارخانه طلب دارند، همچنین صدها کارگر کارخانه پلی‌اکریل اصفهان در معرض اخراج قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، برخی منابع کارگری در کارخانه شیر وارنا اعلام کردند: “بیش از ۲۰۰ کارگر شاغل در این کارخانه بعد از پایان تعطیلات نوروزی وضعیت مشخصی ندارند و از کار بیکار شده‌اند”.

آنها ضمن اشاره به وضعیت بحرانی کارخانه اظهار کردند: “کارخانه «شیر وارنا» واقع در شهرستان ورامین به دلیل مالی دچار مشکل شده و در آستانه تعطیلی قرار دارد”.

به گفته آن‌ها، کارخانه شیر وارنا پیش از این حدود ۴۰۰ کارگر داشت که حدود ۲۰۰ نفر سال پیش به بهانه کاهش هزینه‌ای جاری از کار بیکار شده‌اند.

آن‌ها با بیان اینکه کارگران این کارخانه روز چهارشنبه هفته گذشته برای پیگیری وضعیت اشتغال و مطالبات معوقه خود مقابل ورودی کارخانه تجمع کرده بودند، جدا از نداشتن امنیت شغلی کارگران این کارخانه بین سه تا چهار ماه مطالبات مزدی طلبکارند.

آن‌ها با تأکید بر لزوم تأمین امنیت شغلی کارگران این واحد تولیدی از سوی دولت، می‌گویند: “کارگران این کارخانه انتظار دارند با حمایت دولت به کارشان بازگردند”.

به گفته آن‌ها، نگرانی‌هایی که کارگران به‌واسطه دریافت نکردن مطالبات معوقه خود متحمل شده‌اند هم‌اکنون با تصمیم کارفرما برای تعطیلی کارخانه، دوچندان شده است.

حیدر مظاهری، دبیر خانه کارگر شهرستان ورامین،  با تائید خبر تعدیل تعدادی از کارگران کارخانه “وارنا” گفت: “در حال حاضر فعالیت تولیدی این واحد متوقف‌شده و کارگران آن با چندین ماه مزد معوقه بلاتکلیف شده‌اند”.

او با بیان اینکه این کارخانه درگذشته حدود ۴۰۰ کارگر داشت و هم‌اکنون تعداد کارگران آن به نیم کاهش‌یافته است، افزود: “عده‌ای از کارگران تعدیل‌شده‌ای این کارخانه هم‌اکنون از بیمه بیکاری استفاده می‌کنند”.

طبق اظهارات مظاهری، عمده‌ترین مشکل این واحد تولیدی انباشت بدهی‌های مالی کارخانه به چند نهاد دولتی و خصوصی همانند اداره تأمین اجتماعی، چندین بانک و همچنین اداره دارایی است.

به گفته وی، مسئولان شهرستانی در راستای نجات این واحد بحران‌زده قصد دارند این کارخانه تولیدکننده محصولات لبنی را به یک بخش خصوصی مرتبط واگذار کنند.

سه ماه مزد و عیدی کارگران «سیمان سفید بنوید نائین » به تأخیر افتاده است

به گزارش ایلنا، مورخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، کارگران شاغل در کارخانه «سیمان سفید بنوید نائین» در استان اصفهان مدعی هستند سه ماه دستمزد و عیدی سال ۹۶  خود را از کارفرما طلبکارند.

این کارگران درباره طلب وصول نشده خود گفتند: “مطالبات مزدی ما مربوط به سه ماه طلب مزدی ماه‌های بهمن، اسفند سال گذشته و فروردین سال جاری می‌شود. همچنین کارفرما به دلیل کمبود نقدینگی عیدی پایان سال ۹۶ را پرداخت نکرده است”.

یکی از کارگران شاغل در کارخانه سیمان سفید بنوید با یادآوری اینکه این واحد درزمینهٔ تولید و فروش محصولات خود هیچ مشکلی ندارد، افزود: آخرین دستمزدی که دریافت کرده‌ایم مربوط به دستمزد دی ماه سال ۹۶ می‌شود که کارفرما اخیراً آن را به حساب کارگران واریز کرده است.

وی با بیان اینکه هرکدام از ما به‌صورت میانگین ۱۵ تا ۲۰ سال سابقه کار داریم، گفت: “در نتیجه وضعیت پیش آمده ممکن است امنیت شغلی خود را از دست بدهیم”.

این کارگر در خاتمه می‌گوید: “با اینکه کارفرمای سیمان سفید بنوید بار‌ها وعده پرداخت مطالبات معوقه مان را داده است اما هنوز مشکل باقی است”.

مطالبات کارگران سیمان بنوید  به هفت ماه می‌رسید

در این زمینه عباسعلی پوربافرانی، نماینده مردم شهرستان‌های نائین، ضمن تأکید بر پرداخت سریع و به‌موقع کارگران سیمان سفید بنوید نائین گفت: “در خصوص مشکلات این واحد تولیدی دست‌کم ۱۰ جلسه با برخی مسئولان شهرستان برگزار کرده‌ایم و در حال حاضر روند کار در این کارخانه به نسبت قبل بهتر شده است”.

به گفته وی؛ “پیش از این مطالبات مزدی کارگران سیمان سفید بنوید نایین به هفت ماه می‌رسید اما در حال حاضر بخشی از این مطالبات پرداخت شده است”.

این نماینده با بیان اینکه کارگران این کارخانه در زمینه بیمه تأمین اجتماعی مشکلات زیادی دارند در ادامه گفت: “کارفرمایان حق به تأخیر انداختن مطالبات مزدی و بیمه‌ای کارگران را ندارند چراکه هم دین وهم قانون بر پرداخت به موقع دستمزد کارگران تأکید کرده‌است”.

طبق اظهارات این نماینده مجلس، دغدغه اول هرکارگر حقوق و دستمزد است کارخانه‌ای که با این حجم تولید می‌کند و زیان ده هم نیست چرادربحث پرداخت معوقات و مطالبات کارگری تعلل کرده است.

قرار داد کارگران سیمان بنوید نائین یک ماهه است

همچنین رضا عقدایی، معاون سیاسی و امنیتی استانداری اصفهان، گفت: “به طور کل کارخانه‌ها از وضعیت خوبی برخوردار نیستند و دیرکرد در پرداخت حقوق و مطالبات کارگران از دغدغه‌های صنایع کشور است”.

وی درباره مطالبات کارگران سیمان سفید بنوید نایین نیز گفته است: “با وجود اینکه محصول تولیدی کارخانه سیمان سفید بنوید ذخیره‌سازی نمی‌شود و بلافاصله وارد بازار می‌گردد انتظار داریم مطالبات کارگران به موقع پرداخت شود چراکه پرداخت نکردن دستمزد کارگران سرآغاز آسیب‌های اجتماعی در جامعه و باعث می‌شود بالاجبار از راه دیگر این مشکل را حل کنیم”.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری اصفهان با اشاره به یک ماهه بودن قراردادکارگران این کارخانه تأکید کرد: “کارگری که بیشترین عمر خود را در کارخانه گذرانده نیاز به آزمودن ندارد و بایستی قرارداد یک‌ساله داشته باشد”.

عقدایی در پایان با بیان اینکه نیروی‌های کارگری کویر از ظرفیت‌های خوب اصفهان هستند، خاطرنشان کرد: “اگر به پرداخت حقوق، بیمه و همچنین امنیت شغلی کارگر اقدام شود کارگر نیز با جان و مشقت بیشتری کار می‌کند”.

صدها کارگر پلی‌اکریل در آستانه بیکاری‌

به گزارش رادیو زمانه، مورخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، صدها کارگر کارخانه پلی‌اکریل اصفهان هنوز به کار بازنگشته و در معرض اخراج قرار گرفتند. کارفرما در صدد انحلال کارخانه است. کارگران می‌گویند: “کارفرما در امر واردات الیاف پلی‌اکریل از ترکیه و چین فعال است و قصد دارد از طریق انحلال کارخانه تجارت خود را رونق دهد”.

کارگران پلی‌اکریل ابتدای سال ۹۶ در حالی که ۹ ماه مطالبات معوقه داشتند، تحت عنوان «بازسازی» شرکت، به مرخصی اجباری فرستاده و برای دریافت حقوق بیکاری به اداره تأمین اجتماعی معرفی شدند.

کارفرما ابتدای سال جاری حدود ۳۰۰ تن از کارگران را به کار فراخواند تا از ۱۴ فروردین کار در کارخانه را آغاز کنند.

اما هنوز سه هفته از بازگشت کارگران نگذشته کارفرما زمزمه‌های انحلال شرکت را آغاز کرده است.

کارگران این کارخانه در پیامی به اتحادیه آزاد کارگران ایران نوشته‌اند “پورسیدی کارفرمای شرکت، خود واردکننده الیاف آکریل از ترکیه و چین است و قصد دارد با انحلال کارخانه بازار بزرگتری برای خود ایجاد کند”.

سه هفته پیش حدود ۳۰۰ تن از کارگران پلی‌اکریل به کارخانه بازگشته‌اند. قرار بود باقی کارگران نیز به تدریج با گسترش تولید به سر کار بازگردند.

احضار ۱۰ فعال مدنی در دو پرونده جداگانه برای ارائه آخرین دفاع

از مجموع ۹ فعال مدنی بازداشت شده در ۱۲ بهمن ماه سال گذشته که با تودیع وثیقه آزاد شده بودند، ۶ تن از آنان روز یکشنبه ۲ اردیبهشت ماه جهت ارائه آخرین دفاع در شعبه ۶ دادسرای اوین حاضر شدند. در پرونده ای دیگر، محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر از بابت پرونده سخنرانی در شهر رباط کریم در مراسم یادبود ستار بهشتی، بلاگر جان باخته به دادسرای این شهر احضار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمود معصومی، نادر افشاری، سعید اقبالی، سعید سیفی جهان، مژگان لعلی، بهنام موسیوند، شیما بابایی، داریوش زند و خانمی به نام شقایق از جمله فعالان مدنی که مورخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۶ بازداشت شده بودند و با تودیع قرارهای وثیقه در تاریخ های مختلفی بطور موقت آزاد شده اند به دادگاه فراخوانده شدند.

این ۹ تن برای روز یکشنبه مورخ ۲ اردیبهشت ماه برای ارائه آخرین دفاع به شعبه ۶ دادسرای اوین (مقدسی) احضار شده بودند.

از افراد مورد اشاره محمود معصومی، نادر افشاری، سعید اقبالی، سعید سیفی جهان، مژگان لعلی و شقایق در دادسرا حاضر شدند و به دفاع از خود پرداختند.

تقریبا تمام متهمان وارد بودن اتهامات منتسبه به خود را ناوارد دانسته و آن را رد کردند. اتهام اجتماع و تبانی بیشترین اتهامی بود که به متهمان این پرونده وارد شده بود.

در این جلسه دادرسی بهنام موسیوند حاضر نبود و همینطور به درخواست خانم بابایی و آقای زند که گفته اند در سفر هستند جلسه دادرسی آنان به روز سه شنبه هفته جاری موکول شد.

یک منبع مطلع در خصوص وضعیت متهمان این پرونده به گزارشگر هرانا گفت “آنها فشار زیاد و حتی بدرفتاری جسمانی را در ایام بازداشت متحمل شده اند، به طوریکه همچنان میشود این نشانه ها را در وضعیت جسمی یا روحی برخی از آنان مشاهده کرد، در همین رابطه پزشک متخصص در پی به هم ریختگی وضعیت روحی و بی خوابی های مکرر به نادر افشاری گفته است که باید در طول دوره درمان، چه در منزل یا چه در بیمارستان تحت نظر باشد، توصیه ای که هنوز اجرایی نشده است”.

در همین رابطه در پرونده ای دیگر، محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که پس از افشاگری در خصوص مرگ یکی از معترضان بازداشت شده در اعتراضات سراسری دی‎ماه ۹۶، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ پس از گذشت ۹۳ روز با تودیع وثیقه از زندان اراک آزاد شد،به دادسرای شهر رباط کریم احضار شد.

احضار این وکیل دادگستری در رابطه با پرونده سخنرانی ایشان درباره ستار بهشتی در یکی از مناسبت هایی که در منزل مادری این بلاگر جان باخته برگزار شده بود است.

دادگاه آقای نجفی در پرونده‌ای دیگر نیز در ۱۷ آبان ماه سال گذشته به اتهام  تبلیغ علیه نظام برگزار شده بود.

اتهام تبلیغ علیه نظام علیه این فعال حقوق بشر در دادگاه به دلیل انتشار مطالبی در کانال تلگرامی و صفحه فیس‌بوک منتسب به وی طرح شده بود.

در همان زمان یک منبع نزدیک به خانواده آقای نجفی به گزارشگر هرانا گفته بود “از دیگر از مصداق های این پرونده در رابطه با پیراهن نوشته ای است که عبارت “عاشورای ۸۸″ در آن به چشم میخورد.”

محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در آخرین مورد در پی اعتراضات پایانی سال ۹۶ که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی‌ماه» از آن یاد می شود در استان مرکزی دستگیر شد.

گفتنی است که به کلیه متهمانی که همراه با آقای نجفی بازداشت شده بودند نیز گفته شده ساعت ۱۰ صبح روز ۲۴ اردیبهشت خود را به شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری اراک معرفی نمایند.

نجیبه صالح زاده در دادگاه انقلاب سقز تبرئه شد

نجیبه صالح زاده، همسر محمود صالحی از فعالین کارگری که چندی پیش با اتهام تبلیغ علیه نظام در شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان سقز محاکمه شده بود، از اتهامات تبرئه شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نجیبه صالح زاده، همسر محمود صالحی از فعالین کارگری که چندی پیش با اتهام تبلیغ علیه نظام به دادگاه احضار شده بود، پس از برگزاری یک جلسه دادگاه توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان سقز از اتهامات وارده تبرئه شد.

نجیبه صالح زاده مورخ ۱ بهمن ماه سال گذشته طی تماس تلفنی به شعبه سوم دادیاری دادگستری شهرستان سقز احضار شده بود.

خانم صالح زاده در تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ در شعبه اول دادگاه انقلاب سقز حاضر شد و طی یک جلسه سی دقیقه‌ای محاکمه شد. وی ضمن رد اتهام وارده اعلام کرد ” اگر دفاع از همسرم  (محمود صالحی) تبلیغ علیه نظام محسوب می‌شود حرفی برای گفتن ندارم”.

گفتنی است، محمود صالحی همسر خانم صالح زاده از فعالین سرشناس کارگری است که در آبان ماه سال جاری علی‌رغم اینکه در بیمارستان تحت درمان به سر می‌برد جهت حکم یک سال حبس تعزیری به زندان سقز منتقل شد و در دوم آذرماه سال گذشته همراه با استقبال دوستان و آشنایان خود از زندان سقز آزاد شد.

صدور احکام زندان برای سه تن از بازداشت شدگان دیماه در قم / سند

فرزاد صحرایی، علی عبادی و حسن بدیعی که در جریان اعتراضات سراسری دی ماه در شهر قم بازداشت شده بودند، به ترتیب به ۲ سال حبس، ۱۰ سال حبس و ۲ سال حبس محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، فرزاد صحرایی، علی عبادی و حسن بدیعی سه تن از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری دی ماه در شهر قم به ترتیب به ۲ سال حبس، ۱۰ سال حبس و ۲ سال حبس محکوم شدند.

یک منبع آگاه در این خصوص به هرانا گفته است: فرزاد صحرایی، اواسط دی‌ماه سال گذشته، در ایام اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی مقابل منزل خود در قم همراه با ضرب و شتم بازداشت و پس از چند روز بازجویی همراه با ضرب و شتم به بند ۱۲ زندان لنگرود منتقل شد.

در زمان انتقال آقای صحرایی به بند ۱۲ زندان لنگرود، این بند جهت نگهداری معترضین بازداشت شده تخلیه شده بود و حدود ۷۰ نفر از بازداشت شدگان به این بند و تعدادی نیز به مکان‌های دیگر از جمله بازداشتگاه سپاه منتقل شدند. پس از آن تعدادی با تودیع وثیقه آزاد شدند اما از سرنوشت دیگر بازداشت شدگان کماکان اطلاعی در دست نیست”.

این منبع مطلع در ادامه گفت: “آقای صحرائی در شعبه اول دادگاه انقلاب دادگستری استان قم توسط دادگاه انقلاب قم به ریاست قاضی قاسمی در دو جلسه دادگاه چند دقیقه‌ای محاکمه شد و پس از آن برای وی به ترتیب قرار وثیقه ۳۰۰، ۱۰۰ و ۷۰ میلیون تومانی صادر شد اما در نهایت پذیرفته نشد. در نهایت قاضی دادگاه وی را به دو سال حبس محکوم کرد که پس از تسلیم به رای ۴ ماه از آن کسر شد.”

این منبع مطلع در پایان گفت: “دو تن دیگر از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه به نام‌های “علی عبادی” و “حسن بدیعی” نیز به ترتیب به ۱۰ سال حبس (که با اعمال ماده ۱۳۴ معروف به تجمیع احکام، ۵ سال از آن قابلیت اجرایی دارد) و ۲ سال حبس محکوم شدند.

آقای عبادی بدون اینکه هم اکنون در زندان لنگرود قم در حال تحمل حبس ۵ ساله خود است. آقای بدیعی و صحرایی که هر به ۲ سال حبس محکوم شده اند بزودی راهی زندان خواهند شد”.

گزارشی از آخرین وضعیت ۱۳ تن از نزدیکان بازداشت شده محمود احمدی نژاد

پس از آغاز برخورد قضایی با حلقه اطرافیان محمود احمدی نژاد، تعدادی از آنان از جمله حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شدند. حمید بقایی به پانزده سال حبس محکوم شد و از زمان انتقال به زندان در اعتراض به حکم صادره دست به اعتصاب غذا زده است. اسفندیار رحیم مشایی نیز به دنبال آتش زدن حکم حمید بقایی مقابل سفارت بریتانیا در تهران دستگیر شد و همچنان در بازداشت نهادی امنیتی به سر می‌برد. حداقل ۱۱ تن دیگر از هواداران و نزدیکان محمود احمدی نژاد نیز در طی ماه‌های اخیر بازداشت شدند که ۸ نفر از آنان طی هفته‌های اخیر با تودیع قرار وثیقه  آزاد شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تعقیب قضایی نزدیکان رئیس جمهور سابق ایران پس از آن آغاز شد که آقای احمدی نژاد علیرغم نزدیکی اولیه و برخورداری از حمایت‌های علنی رهبر ایران، با پایان دوران ریاست جمهوری‌اش هدف برخوردهای قضایی و انتقادهای برخی روحانیون و مسئولان دولت جدید قرار گرفت. آقای احمدی نژاد پرونده قضایی علیه خود و همکارانش را سیاسی و ساختگی می‌داند.

حمید بقایی پس از تأیید حکم دادگاه بدوی در دادگاه تجدید نظر استان تهران و قطعیت آن، روز سه‌شنبه ۲۲ اسفندماه سال گذشته بازداشت و به زندان منتقل شد. آقای بقایی به پانزده سال حبس، ۴۳ میلیارد تومان جزای نقدی و شلاق محکوم شده است.

به گفته “دولت بهار” (از رسانه‌های نزدیک به محمود احمدی نژاد)، حمید بقایی از اولین روز انتقال به زندان اوین در اعتراض به دستگاه قضایی، دست به اعتصاب غذا زده و در روز ۲۸ فروردین پس از گذشت ۳۵ روز از آغاز اعتصاب به دلیل وخامت وضعیت جسمانی به بیمارستان منتقل شد و در این مدت دو شرط خود برای پایان دادن به اعتصاب غذا را اعاده دادرسی و برگزاری دادگاه علنی و همچنین اعطای مرخصی عنوان کرده است.

چند روز بعد از دستگیری آقای بقایی، اسفندیار رحمی مشایی، معاون سابق محمود احمدی‌نژاد نیز در پی آتش زدن حکم آقای بقایی مقابل سفارت بریتانیا در تهران، دستگیر شد و همچنان در محل نامعلومی در بازداشت به سر می‌برد.

حمید بقایی در بیمارستان، در حالی که گفته میشود در اعتصاب غذا به سر می برد.

پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد که روز شنبه ۲۶ اسفندماه بر اساس دستور قضایی بازپرس دادسرای عمومی تهران، اسفندیار رحیم مشایی، توسط مامورین پلیس دستگیر و به منظور انجام تحقیقات بازداشت شده است.

در پی این بازداشت محمود احمدی ‌نژاد و جمعی از طرفدارانش در اعتراض به تداوم بازداشت اسفندیار رحیم مشایی و اعتصاب غذای حمید بقایی چند مرتبه اقدام به برگزاری مراسم بست نشینی و قرائت دعای دسته جمعی در امام زاده صالح کردند؛ در همین زمینه دفتر آقای احمدی‌نژاد در اطلاعیه‌ای که به تازگی منتشر شده اعلام کرد که با توجه به تهدیدهای صورت گرفته از سوی متولی امامزاده صالح و برای جلوگیری از هتک حرمت به این مکان، مراسم بست نشینی، تظلم خواهی و دعا در این مکان برگزار نخواهد شد.

دولت بهار در آخرین گزارش خود از وضعیت حمید بقایی که روز ۲ اردیبهشت ماه منتشر کرد گفت “براساس اظهارات خانواده بقایی، شرایط جسمی وی به دلیل اعتصاب غذا نگران کننده است و به علت فقر کلسیم و ویتامین های ضروری، استخوان پا دچار انحنا شده و دندانها در حال ریختن است.”

آقای احمدی‌نژاد در ماه‌های اخیر بارها به رهبر ایران نامه نوشته که انتقاد شدید از قوه قضاییه و ریاست آن تقریبا در همه آنها تکرار شده است.

احمدی نژاد در تاریخ ۲۵ بهمن‌ماه ۹۶ با انتقاد از مرگ بازداشت شدگان در زندان‌های ایران گفته بود که هیچ نهادی حتی رهبر ایران پاسخگوی شکایت‌ها از قوه قضاییه نیست.

طی ماه‌های اخیر به خصوص از سه ماه گذشته تعداد دیگری از هواداران و نزدیکان کمتر شناخته شده آقای احمدی‌نژاد که کانال‌های خبری نزدیک به وی، آنها را “جوانان و فعالان رسانه ای” یا “جوانان احمدی نژادی” می‌خواند نیز دستگیر شده‌اند.

عمده این دستگیری‌ها با طرح اتهام تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب برای متهمان همراه بوده است.

پس از گذشت حدود ۳ ماه از آغاز برخورد با حلقه اطرافیان محمود احمدی نژاد به غیر از بقایی و مشایی، از ۱۱ فرد بازداشت شده دیگر، تاکنون ۸ تن با قید وثیقه آزاد شده‌اند.

اسامی و آخرین وضعیت سیر بازداشت شدگان نزدیک به محمود احمدی نژاد در ادامه می‌آید:

۱- محمد غلباش، مدیر کانال “ملت بیدار”، بازداشت شده در ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ پس از مراجعه به منزل سعید علی بیگی در تهران (از دیگر افراد بازداشت شده نزدیک به محمود احمدی نژاد)، تاریخ آزادی: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷؛ آقای غلباش پیش از این نیز در آذرماه سال گذشته پس از حدود یک ماه بازداشت با قید وثیقه آزاد شده بود.

۲- پوریا حسین‌زاده، بازداشت شده در ۲۵ دی ۱۳۹۶ در شهرستان ایذه، تاریخ آزادی: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

۳- سعید علی بیگی، بازداشت شده در ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ در تهران، تاریخ آزادی: ۲۹ فروردین ۱۳۹۷، اتهام: “اقدام سازمان یافته علیه امنیت”، به گفته دولت بهار، وی برای تهیه وثیقه جهت آزادی سایر نزدیکان احمدی‌نژاد تلاش کرده بود.

۴- عبدالسلام صالحی، اهل بانه، شغل: کارگر مرزی، بازداشت شده در ۸ بهمن ۱۳۹۶ در بانه، تاریخ آزادی: ۲ اسفند ۱۳۹۶

۵- روح الله ندرلو، جانباز جنگ ایران و عراق، بازداشت شده در ۲۹ بهمن در تهران، تاریخ آزادی: ۹ اسفند ۱۳۹۶؛ گفته میشود به دلیل حضور مقابل دادگاه بقایی بازداشت شده بود.

۶- امید دلفانی، بازداشت شده در ۹ بهمن ۱۳۹۶ در خرم آباد، تاریخ آزادی: ۱۵ اسفند ۱۳۹۶؛ مبلغ وثیقه به نقل از دولت بهار: ۳۰۰ میلیون تومان

۷- سید علی سیدزاده، بازداشت شده در ۷ اسفند ۱۳۹۶ با شکایت سازمان اطلاعات سپاه در مشهد، تاریخ آزادی: ۱۵ فروردین ۱۳۹۷، اتهام: تبلیغ علیه نظام به نفع گروه‌های معاند از طریق نشر اکاذیب.

۸- مهدی مهرشریف، بازداشت شده در ۸ دی ۱۳۹۶ در گیلان، تاریخ آزادی: ۲۷ دی ۱۳۹۶

۹- حسین شاملو، بازداشت شده در ۱ بهمن ۱۳۹۶ در شهر مشهد که همچنان در بازداشت به سر می برد.

۱۰- محمد حسین حیدری، مدیر مسئول سایت دولت بهار، بازداشت شده در ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ در تهران، آقای حیدری پیش از این نیز در آبان ماه سال گذشته به اتهام تبلیغ علیه نظام، توهین به مسئولان و نشر اکاذیب و افتراء، به مدت ۹ روز در زندان اوین در بازداشت به سر برده بود.

۱۱- سجاد یوسفی، بازداشت شده در ۸ بهمن ۱۳۹۶ در خرمشهر که همچنان در بازداشت به سر می برد.

دستکم ۱۲ تجمع اعتراضی برگزار شد

طی روز گذشته و امروز، جمعی از کارکنان و کارمندان شهرداری تهران، بیش از ۲۰۰ کارگر کارخانه فولاد قزوین، جمعی از کارگران بازنشسته معدن زغال سنگ البرز غربی، جمعی از بازنشستگان بانک ملی، جمعی از نیروهای شرکتی در کرمانشاه، جمعی از بازاریان و کسبه شهر بانه و مریوان، جمعی از خریداران خودروهای توقیف شده در گمرک، جمعی از مالباختگان موسسه آرمان وحدت خرم‌آباد، جمعی از کارگران شهرداری حمیدیه، جمعی از رانندگان پایانه باربری بندر امام خمینی و جمعی از دانشجویان دانشکده محیط زیست در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، مورخ ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، جمعی از کارکنان و کارمندان شهرداری که اخیراً تعدیل شدند در مقابل شورای شهر تهران تجمع کردند و شعارهایی ازجمله «شهرداری تعدیل می‌کند، شورا حمایت می‌کند» و «شورای شهر عدالت، عدالت»، سر می‌دادند.

یکی از تجمع‌کنندگان اظهار داشت: “حدود ۱۲ سال سابقه کار در شهرداری دارم و بنده را به صورت سلیقگی تعدیل کردند و پایین‌ترین نمره‌ها را به ما دادند تا افراد خود را به سر کار بیاورند”.

این خانم در ادامه گفت: “در حال حاضر افرادی را با مدرک دیپلم و حتی سیکل وارد شهرداری کردند و بعضی از آنها نیز حتی خدمت سربازی هم نرفته‌اند”.

اعتراض کارگران «فولاد قزوین» به اخراج ۱۰۰ نفر از همکارانشان

به گزارش ایلنا، مورخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، بیش از ۲۰۰ کارگر کارخانه فولاد قزوین در اعتراض به اخراج نیمی از همکارانشان در مقابل فرمانداری شهرستان تاکستان تجمع کردند. یکی از کارگران معترض فولاد قزوین گفت: “از صبح روز گذشته مدیران کارخانه به بهانه کمبود منابع مالی از ورود حدود ۱۰۰ نفر از همکارانمان به محل کارشان با دست‌کم سه ماه معوقات مزدی و بیمه‌ای خودداری می‌کنند”.

او با بیان اینکه سوابق فعالیت بعضی از کارگران بیکار شده به ۱۵ سال می‌رسد، اظهار کرد: “در مجموع این کارخانه حدود ۲۰۰ کارگر دارد که علاوه بر آنکه فاقد امنیت شغلی‌اند، کارفرمای بخش خصوصی کارخانه در پرداخت مطالبات آنان بی‌توجهی می‌کند”.

به گفته این کارگر، افراد حاضر در تجمع امروز از کارگران شیفت عصر کارخانه فولاد قزوین هستند که به حمایت از ۱۰۰ کارگر اخراجی خواستار بازگشت به کار همکارانشان شده‌اند.

این کارگر در ادامه اظهار داشت: “کارگران نگران‌اند که روند اخراج کارگران ادامه پیدا کند و شاهد اخراج سایر کارگران قراردادی در هفته‌های آینده باشیم”.

او در ادامه با اشاره به اینکه روند تولیدات این واحد صنعتی بعد از واگذاری به بخش خصوص به‌کندی صورت می‌گیرد، افزودند: “از ۲۸ اسفندماه سال گذشته (۹۶) تا هم‌اکنون فعالیت تولیدی کارخانه به مدت سه تا چهار روز بوده و کارگران کاری برای انجام دادن نداشتند”.

او در پایان با بیان اینکه بخش دیگری از مشکلاتمان مربوط به پرداخت مطالبات مزدی‌مان می‌شود، افزود: “شرکت راه ابریشم بهره‌بردار رسمی شرکت‌های فولاد قزوین چندین ماه است که مسئولیت این کارخانه را برعهده گرفته است. در حال حاضر حدود سه ماه دستمزد و بیمه کارگران را به تأخیر انداخته است. همچنین مطالباتی از قبل در حدود سه تا ۴ میلیون تومان داریم که مربوط به کارفرمای سابق می‌شود”.

تجمع کارگران بازنشسته معدن زغال سنگ البرز غربی مقابل ساختمان ایمیدرو

به گزارش ایلنا، مورخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، شماری از بازنشستگان معدن زغال سنگ البرز غربی در استان گیلان مقابل ساختمان ایمیدرو (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) در تهران تجمع کردند. این کارگران روز گذشته نیز مقابل ساختمان شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران جمع شده بودند.

این بازنشسته‌ها که خواستار وصول مطالبات محقق نشده بازنشستگی خود هستند،  مدعی‌اند؛ تصویب نامه هیئت‌وزیران که به استناد اصل یکصد و و سی هشتم قانون اساسی برای محاسبه ایام مقرری بگیری دوران بیکاریشان در زمان بازنشستگی تنظیم شده، اجرا نشده و بدین ترتیب میزان دریافتی بازنشستگی این کارگران که از حدود یکسال قبل بر مبنای آخرین دستمزد انجام شده‌اند، کفاف زندگی آنها را نمی‌دهد.

به گفته آن‌ها سالهای ۹۳ و ۹۴ هیئت دولت به پیشنهاد وزرای صنعت و کار و رفاه مصوبه مورد نظر را در جهت کمک به کارگران شرکت البرز غربی مستقر در ارتفاعات شهرستان رودبار در استان گیلان تصویب کرده است.

تجمع بازنشستگان معترض بانک ملی مقابل شعبه مرکزی بانک

به گزارش ایلنا، مورخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، بازنشستگان معترض بانک ملی که از ساعت ۱۰ صبح مقابل شعبه مرکزی این بانک تجمع کرده بودند، خواهان حق‌وحقوق تضییع شده خود شدند.

یکی از تجمع‌کنندگان با گلایه از بی‌توجهی به حقوق بازنشستگان در کشور گفت: یکی از مشکلات بازنشستگان بانک ملی اجرا نشدن همسان‌سازی حقوق آنهاست که بنا بوده از برج ۱۱ سال ۱۳۹۵ اجرا شود اما هنوز برای هیچکس آن را اجرا نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه مابه‌التفاوت همسان‌سازی حقوق بازنشستگان بانک ملی از سال ۱۳۹۵ تاکنون رقم قابل توجهی شده است، تصریح کرد: “همه این رقم را دریافت کرده‌اند اما هنوز به هیچ کدام از بازنشستگان ما این مبلغ پرداخت نشده است”.

اما این بین مهمترین مسئله‌ای که بازنشستگان بانک ملی خواهان تحقق آن هستند، بازگشایی دوباره کانون بازنشستگان بانک ملی است. این بازنشسته معترض بانک ملی با بیان اینکه از یک سال پیش بدون دلیل کانون بازنشستگان بانک ملی را تعطیل کرده‌اند، تصریح کرد: “با تعطیلی کانون بازنشستگان بانک ملی؛ بازنشستگان دیگر جایی را برای پیگیری مطالبات و مشکلاتشان ندارند و هیچکس هم برای تعطیلی کانون جوابگو نیست و در واقع نمی‌خواهند ما در کانون دور هم جمع شویم”.

این گروه از بازنشستگان عنوان کردند که بنا بوده حسین‌زاده (مدیرعامل بانک ملی) به جمع معترضان آمده و پاسخگوی اعتراض آنها باشد.

نمایشگر ویدیو

00:00
00:20

تجمع نیروهای شرکتی مقابل استانداری /خودداری کشتارگاه بیستون از توزیع گوشت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، مورخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، پیش از ظهر تعداد زیادی از نیروهای شرکتی در اعتراض به دستورالعمل ابلاغی سازمان بازرسی مبنی بر تبدیل نیروهای شرکتی به روز مزد، مقابل درب استانداری تجمع کردند.

حدود ۴۵۰۰ نفر از نیروهای شرکتی در کرمانشاه وجود دارد که با احتساب خانواده هایشان شمار آنان به بیست هزار نفر خواهد رسید، البته نیروهای شرکتی عمدتاً در شهرداری، کشتارگاه ها و آبفا مشغول کار هستند.

اعتراض این نیروها به این دلیل بوده که در صورت تبدیل عضویت آنان به روزمزد حقوق آنان کاهش خواهد یافت. همچنین در ادامه این تجمع کشتارگاه ها از توزیع گوشت خودداری کردند.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه در این خصوص اظهار داشت: “تجمع نیروهای کشتارگاه بیستون در اعتراض به تصمیمات مالی شهرداری است و کارکنان شهرداری به دلیل مسائل مالی و نه بهداشتی اعتصاب کردند”.

دکتر نادر پرور افزود: “این تجمعات هیچ ارتباطی به مسائل بهداشتی و اداره دامپزشکی ندارد و می بایست از طریق شهرداری پیگیری شود”.

اعتراض بازاریان و کسبه شهر بانه و مریوان برای هشتمین روز

امروز ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، برای هشتمین روز متوالی کسبه و بازاریان شهرستان‌های بانه و مریوان در اعتراض به بسته بودن مرزهای غربی کشور با بستن مغازه‌های خود اعتصاب کردند.

نمایشگر ویدیو

00:00
00:19

تجمع خریداران خودروهای توقیف شده در گمرک

امروز ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، جمعی از خریداران خودروهای توقیف شده در گمرک، مقابل استانداری شهر اهواز اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

تجمع مالباختگان موسسه آرمان وحدت خرم‌آباد

امروز ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان موسسه آرمان وحدت خرم‌آباد، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

نمایشگر ویدیو

00:00
01:03

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری حمیدیه

امروز ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، جمعی از کارگران فضای سبز شهرداری شهر حمیدیه خوزستان در اعتراض به عدم دریافت حقوق ۸ ماهه خود دست از کار کشیدند و اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

تجمع رانندگان پایانه باربری بندر امام خمینی

امروز ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، گروهی از رانندگان حمل و نقل کامیون و تریلی پایانه باربری بندر امام خمینی در اعتراض به وضعیت معیشتی خود اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

دانشکده محیط زیست در آستانه تعطیلی/دانشجویان سر کلاس حاضر نشدند

به گزارش خبرنگار مهر، مورخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، بر اساس تصمیمی که مرجع آن اعلام نشده اما به شخص عیسی کلانتری نسبت داده می‌شود دانشکده محیط زیست که از سال ۱۳۵۱ فعالیت کرده است قرار است به مرکز آموزش محیط‌بان بدل شده و از سال تحصیلی آینده دانشجو نپذیرد. موضوعی که منجر به اعتراض دانشجویان و استادان شده و فضای این دانشکده را از روز شنبه متشنج کرده است.

یکی از دانشجویان معترض درباره دلایل این اعتراض می‌گوید: “دانشکده محیط زیست کرج اولین و تنها دانشکده تخصصی محیط زیست ایران و خاورمیانه با نزدیک به نیم قرن پیشینه فعالیت در شرف انحلال قرار دارد و متأسفانه این دانشکده در ابتدای سال ۹۷ و در زمانی که تنها ۶ جلسه از ترم جاری باقی مانده به حالت تعلیق در آمده است”.

این دانشجوی معترض افزود: “دانشکده محیط زیست در امر آموزش محیط زیست سالها موفق بوده و همواره متخصصان خبره‌ای تربیت کرده است، سمت‌های مختلف دانشجویان این دانشکده در ادارات محیط زیست استان‌های کشور، فعالیت‌های مستمر در پروژه‌ها، نهادها و سازمان‌های مردم‌نهاد و حفاظت از عرصه‌های طبیعی کشور در قالب محیط‌بانی، کسب رتبه‌های برتر در کنکور کارشناسی ارشد و دکترا گوشه‌ای از موفقیت دانشجویان این دانشکده است”.

Copyright © 2015 radiopars.org Designed by Arman Charostaei.