بایگانی نویسنده: امیری

بازداشت و بی‌خبری از یاشار توحیدی، دانشجوی دانشگاه علوم تحقیقات تهران

یاشار توحیدی دانشجوی دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات تهران در تاریخ ۲۰ خردادماه توسط مأموران اطلاعات سپاه مقابل منزل پدری‌اش بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یاشار توحیدی دانشجوی رشته هوا فضای دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات تهران مورخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، توسط مأموران اطلاعات سپاه در مقابل منزل پدری‌اش در تهران بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط اموال شخصی، ابتدا به دادسرای مقدسی و سپس به زندان اوین منتقل شده است.

یک منبع مطلع ضمن تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “آقای توحیدی دانشجوی رشته هوا فضای دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات تهران، در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ مقابل منزل پدری‌اش در تهران توسط مأموران اطلاعات سپاه بازداشت شد. با گذشت ۱۳ روز از زمان بازداشت این دانشجوی ۲۱ ساله کماکان از علت بازداشت و وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.”

قابل ذکر است که یاشار توحیدی پیش‌تر نیز در جریان اعتراضات سراسری دی‌ماه سال گذشته در تهران بازداشت شد و پس از گذشت ۷ روز با قید کفالت آزاد شد.

صدور قرار بازداشت موقت برای نسرین ستوده؛ اعتراض ستوده به قرار

برای نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که چندی پیش در منزل خود بازداشت شد، قرار وثیقه ۶۵۰ میلیون تومانی صادر شده و با مخالفت خانم ستوده با قرار وثیقه، قرار بازداشت موقت برای ایشان صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، برای نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر قرار بازداشت موقت صادر شده است.

رضا خندان مهابادی، همسر خانم ستوده در گفت‌وگو با گزارشگر هرانا این خبر را تایید کرد و بیان داشت: “روز یکشنبه ۲۷ خردادماه توانستم ملاقات کوتاهی با همسرم داشته باشم. خانم ستوده در این ملاقات اعلام کردند که قرار وثیقه ۶۵۰ میلیون تومانی برای ایشان صادر شده اما وی نپذیرفته است. به همین دلیل قرار بازداشت موقت صادر شده است”.

چندی پیش رضا خندان خبر بازداشت نسرین ستوده را در فیسبوک خود اعلام کرد و نوشت که “در تماس صبح روز یکشنبه که نسرین از بند عمومی زنان اوین داشت گفت که هنگام بازداشت به او گفته بودند؛ شما بابت حکم ۵ سال محکومیت بازداشت شده‌اید؛ اما در دادسرا مشخص شد که چنین چیزی کاملا دروغ بوده است”.

بازداشت غیرقانونی او به دلیل شکایت “مهدی پِیتام” بازپرس پرونده شاپرک شجری‌زاده (از معترضان به حجاب اجباری) مستقر در دادسرای شهر کاشان بوده است.

پیشتر نیز شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر با نگارش نامه‌ای سرگشاده به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران از وی خواست تا با استفاده از کلیه امکانات قانونی خود آزادی نسرین ستوده را از دولت جمهوری اسلامی بخواهد.

همچنین سازمان عفو بین‌الملل نیز با صدور بیانیه‌ای بازداشت نسرین ستوده را یک حمله بی‌رحمانه به مدافعان حقوق بشر شجاع و توانمند دانسته و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط وی شد.

این نهاد مدافع حقوق بشر که مقر آن در لندن است در بیانیه خود گفت: “نسرین ستوده زندگی خود را برای دفاع از حقوق بشر در ایران اختصاص داده است. او جوایز بین‌المللی را به دست آورده است، اما به خاطر شجاعتش هزینه‌های زیادی پرداخته است، از جمله سه سال سپری کردن زندان. بازداشت امروز او آخرین نمونه از تلاش‌های مخرب مقامات ایران برای متوقف کردن او از انجام کار مهمش به عنوان یک وکیل است.

عفو بین‌الملل از مقامات ایران می‌خواهد که نسرین ستوده را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند. هر گونه کوتاهی در این زمینه باید از سوی جامعه بین‌المللی محکوم شود”.

گفتنی است که سازمان دیده‌بان حقوق بشر، هیدی هاوتالا، نایب‌رییس پارلمان اروپا و پلر آنتونیو پانزری، مدیر کمیتهٔ حقوق بشر این پارلمان و همینطور وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه هایی جداگانه خواستار آزادی نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر شدند.

پیشتر مورخ دوشنبه (۲۹ آبان ۱۳۹۷، خانم ستوده گفته بود که ماموران دادسرای مستقر در اوین برگه احضار را چند روز پیش به او تحویل داده‌اند. اتهام این وکیل دادگستری در برگه احضاریه اعلام نشده است.

خانم ستوده در این باره گفت: «اتهامی در برگه احضاریه ذکر نشده است. اما اولین احضاریه‌ای که پس از آزادی‌ام از زندان به دست من رسید، پس از اتمام تحصنم در مقابل ساختمان کانون وکلا بود که منجر به تمدید پروانه‌ وکالتم شد.»

نسرین ستوده در آبان ماه ۱۳۹۳ در اعتراض به محرومیت سه‌ساله‌اش از وکالت برای چندین روز مقابل کانون وکلای دادگستری تحصن کرد. این اعتراض که با حمایت و همراهی گروهی از وکلای دادگستری روبرو شد، سرانجام به نتیجه رسید و پروانه وکالت او تمدید شد.

این تحصن پس از آزادی این وکیل دادگستری از زندان انجام شد، اما به گفته خودش پس از پایان تحصن با اتهام جدید و تشکیل پرونده‌ای جدید مواجه شد.

ستوده به دویچه وله گفت که در دادگاه حاضر نخواهد شد. او اضافه کرد: «به دلیل آنکه دادسراها و دادگاه‌های انقلاب مستقل و منطبق با موازین قانونی به جرائم سیاسی رسیدگی نمی‌کنند، از حضور در دادسرا خودداری خواهم کرد.»

نسرین ستوده در شهریور ماه ۱۳۸۹ بازداشت شد. او در دادگاه بدوی به ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد اما دادگاه تجدید نظر حکم او را به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت کاهش داد. در اواخر شهریورماه ۱۳۹۲ خانم ستوده پس از گذراندن دو سوم مدت محکومیتش از زندان آزاد شد.

محکومیت اعدام محمد ثلاث توسط زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج

جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت) با امضای بیانیه ای اعدام محمد ثلاث درویش گنابادی زندانی در ایران را محکوم کردند، آنها از “همه دولتها و مجامع بین المللی و حقوق بشری خواستند که در کنار مردم ایران بایستند”. حکم اعدام محمد ثلاث، با وجود ابهام در پرونده زیر گرفتن چند مامور نیروی انتظامی در جریان درگیری زمستان گذشته بین درویشان گنابادی با پلیس در تهران، روز دوشنبه ۲۸ خرداد در زندان رجایی شهر اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج در بیانیه‌ای که روز ۳۰ خرداد امضا کردند، تاکید کرده که محمد ثلاث «تحت شکنجه» بوده و در روندی شتابزده و ناعادلانه به اعدام محکوم شده بود.
متن کامل نامه زندانیان رجایی شهر کرج که جهت انتشار در اختیار هرانا قرار گرفته است را در ادامه بخوانید:

پیش تر شاید هر چه از بی قانونی و ستم در زندانها می گفتیم، پذیرفتنش ساده نبود اما این بار محمد ثلاث با تحمل ۵ ماه انفرادی بدون هیچ گونه ملاقات و تلفنی که حق مسلمش بود و تنها برای اینکه شکنجه و ضرب و شتم و اعترافات زیر شکنجه بر بدن و در کلامش برملا نشود از همه حقوقش او را محروم و عجولانه اعدامش کردند.

اگر تنها همین مورد برای عمق فاجعه و ظلم و ستمی که بر مردم ما روا میدارند کافی نیست، هزاران دلیل دیگر هم کافی نخواهد بود. اما شهادت مظلومانه محمد ثلاث عمق ستمی را که در بیدادگاهها و زندانهای این حکومت بر مردم و زندانیان میرود، برای بار دیگر در پیش چشم عالمیان بر ملا کرد و به همین دلیل قداست خونش جاودانه خواهد ماند و جوشش آن گریبان همه عاملان و آمران و مجریانش را خواهد گرفت.

ما زندانیان سیاسی زندان گوهردشت کرج، ضمن محکوم کردن این جنایت وحشیانه برای خانواده و عزیزانش صبرو بردباری آرزو میکنیم و از همه دولتها و مجامع بین المللی و حقوق بشری میخوایم که در کنار مردم ایران بایستند و بویژه به دولتها و کشورهای اروپایی یادآوری می کنیم که تا وقتی منافع و مراودات تجاری اش را به رعایت حقوق بشر مشروط نکنید، با چشم پوشی از جنایاتی از این دست راه را برای حکومت نامشروع ایران جهت دست زدن به اقدامات ضد بشری علیه شهروندان و زندانیان بی دفاع هموارتر خواهید نمود

امضا کنندگان
سعید ماسوری، محمدبنازاده امیرخیزی، محمدعلی منصوری، مجید اسدی، ابوالقاسم فولادوند، پیام شکیبا، ابراهیم فیروزی، آرش صادقی، حسن صادقی

زندان گوهردشت / ۳۰ خرداد ۹۷
Facebook
Twitter
Google+

مولوی گرگیج از سفر به ایرانشهر منع شد

مولوی محمد حسین گرگیج امام جمعه اهل سنت آزاد شهر که قصد داشت جهت پیگیری پرونده تجاوز به عنف دختران در ایرانشهر و دیدار با مولوی طیب ملازهی امام جمعه ایرانشهر به این شهر برود پس از ورود به زاهدان از ادامه سفر جلوگیری شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، منابع آگاه گزارش دادند که ماموران امنیتی از وی خواسته‌اند سفر خود را لغو کند.

گفتنی است مسئولان امنیتی برای مسکوت کردن واقعه ایرانشهر جلساتی با علمای ایرانشهر نیز برگزار کرده و از آنها خواسته اند که “مردم را آرام کنید”.

در روزهای گذشته ۴ تجمع مسالمت آمیز در ایرانشهر و زاهدان برای پیگیری پرونده تجاوز به ۴۱ دختر برگذار شده است.

لازم به ذکر است، پس از آنکه مولوی محمد طیب به نقل از یکی از خانواده های قربانیان تجاوز واقعه هولناک تجاوز به ۴۱ دختر در شهرستان ایرانشهر را بیان کرد، این موضوع به صدر اخبار رسانه ها تبدیل شد.

مولوی طیب گفته بود: “تجاوزگران صاحبان زر و زور بودند، بی بی سی فارسی نیز پس از گفتگو با خانواده یکی از قربانیان از یونیفرم پوش بودن تجاوزکاران خبر داد”.

لازم به اشاره است که عبدالله بزرگ زاده معترض بازداشت شده در تجمع روز یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ که در حمایت از “دختران ایرانشهر” در مقابل فرمانداری این شهر برگزار شده بود، دیروز چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ به بازداشتگاه اطلاعات سپاه زاهدان منتقل شد.

مولوی طیب ملازهی امام جمعه ایرانشهر از وجود یک باند تبهکار پرده برداشت که تاکنون به ۴۱ زن تجاوز به عنف کرده‌اند.

لازم به ذکر است که طی ماه‌های اخیر مسئله‌ی تجاوز در ایران سیر صعودی داشته است.

در آخرین مورد هرانا گزارش کرده بود، سلمان خدادادی نماینده مردم ملکان که اکنون ریاست کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی را بر عهده دارد و پیش‌تر نیز دارای سوابقی از جمله تجاوز و آزار جنسی بوده است، به تازگی از سوی تعداد دیگری از دختران به تجاوز، آزار جنسی و سواستفاده از موقعیت خود متهم شده است.

ایرانشهر یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان ایران است.

محرومیت عبدالرحمن سنگانی از دریافت خدمات درمانی در زندان رجایی شهر کرج

عبدالرحمن سنگانی از زندانیان سنی مذهب محبوس در زندان رجایی شهر کرج که به علت عفونت چشم و عدم دریافت خدمات درمانی مناسب در آستانه نابینایی قرار دارد، همچنان از دریافت خدمات پزشکی و اعزام به بیمارستان محروم مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عبدالرحمن سنگانی زندانی اهل سنت محبوس در زندان رجایی شهر کرج که از فروردین ماه سال جاری از اعزام وی به بیمارستان ممانعت به عمل آمده است، چشم‌هایش به شدت عفونت کرده و در آستانه نابینایی قرار گرفته است.

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی به هرانا گفت: “آقای سنگانی با توجه به وخامت عفونت چشم‌هایش، بارها از طریق مکاتبه با مدیر زندان و مراجعه به بهداری جهت اعزام به مراکز درمانی اقدام کرده است. با این حال مسئولان زندان از اعزام‌ وی به مراکز درمانی ممانعت به عمل آورده‌اند. هم اکنون هر دو چشم عبدالرحمن سنگانی به علت جلوگیری از اعزام وی به مراکز درمانی، به شدت عفونت کرده و در معرض از دست دادن کامل بینایی قرار دارد. حدود سه ماه پیش نیز از اعزام این زندانی بیمار به مراکز درمانی توسط مسئولان زندان ممانعت به عمل آمده بود”.

پیش‌تر نیز هرانا گزارش کرده بود: “عبدالرحمان نیاز فوری به رسیدگی پزشکی دارد ولی توسط شعبه اعزام و مدیریت زندان از اعزام او به مراکز درمانی جلوگیری می‌شود.

عبدالرحمن سنگانی ﺑﺮ ﺍﺛﺮ ﺗﺼﺎﺩفی ﮐﻪ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﮕﯿﺮﯼ ﺑﺮﺍﯾﺶ ﺭﺥ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﺯ ﻧﺎﺣﯿﻪ ﭼﭗ ﺑﺪﻥ ﺩﭼﺎﺭ ﺑﯽ ﺣﺴﯽ ﺷﺪﻩ؛ ﺑﻪ ﻃﻮﺭی که ﮐﻨﺘﺮﻝ ﺳﻤﺖ ﭼﭗ ﺑﺪﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻫﺮ ﺑﺎﺭ ﺗﻌﺎﺩﻝ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ می‌دهد. ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺯ ﭘﯿﺶ روی ﺯﻣﯿﻦ افتاد و صورتش ﺑﻪ ﺷﺪﺕ ﺯﺧﻤﯽ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺯﯾﺮ ﭼﺸمش ﭼﻬﺎﺭ ﺑﺨﯿﻪ ﺧﻮﺭﺩﻩ ﺍﺳﺖ”.

لازم به ذکر است که هرانا پیشتر نیز از ممانعت اعزام این زندانی توسط مدیریت زندان به بیمارستان گزارش داده بود.

آقای سنگانی در تاریخ ۳۰ دی ماه ۸۸ در پی احضار به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب بازداشت و به اتهام محاربه از طریق هواداری از گروه‌های سلفی به اعدام محکوم شد. اتهامی که او همواره بر کذب بودن آن تاکید کرده است.

وی پیش‌تر در اردیبهشت ماه سال ۸۳ نیز سابقه بازداشت داشته است که طی آن با وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

تعرض جنسی سرایدار مدرسه؛ صدور کیفرخواست برای ۵۴ متهم آتش‌ زدن مدرسه

دادستان ارومیه گفت که قرار جلب و کیفرخواست ۵۴ متهم آتش‌سوزی مدرسه ای در ارومیه صادر شده است. سال گذشته انتشار خبری در خصوص تعرض جنسی سرایدار یک مدرسه به دانش آموز دختر با واکنش تند مردم روبرو شد و نهایتا مدرسه مورد اشاره در آتش سوخت. در این اعتراضات ۱۵۶ نفر دستگیر شدند.

‌به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، حبیبی در نشست خبری بااصحاب رسانه با اشاره به اقدامات انجام شده درباره ماجرای تعرض به یک دختر دانش‌آموز و آتش سوزی مدرسه راه شهدا اسلام‌آباد ارومیه افزود: “سال گذشته در پی تعرض سرایدار این مدرسه به یک دختر دانش آموز عده‌ای با اخلالگری و آتش زدن اموال دولتی و خصوصی برخی افراد، نظم عمومی را بهم زدند که در این راستا ۱۵۶ نفر از عوامل دخیل در این حادثه دستگیر شدند”.

وی ادامه داد: “مجرمیت ۵۴ نفر از دستگیر شدگان در واقعه آتش سوزی مدرسه راه شهدا به اثبات رسید؛ بنابراین قرار جلب و کیفرخواست آن‌ها صادر شده است و مابقی دستگیرشدگان آزاد شدند”.

وی با بیان این‌که «پلیس و ضابطین با حضور در محل بلافاصله کنترل اوضاع را دردست گرفتند و متهمین را دستگیر کردند» گفت: “در میان دستگیر شدگان افرادی از سایر شهرستان‌ها و محلات نیز دیده می‌شد اما عمده دستگیر شدگان از اهالی اطراف مدرسه راه شهدا بودند”.

دادستان ارومیه بااشاره به کودک آزاری جنسی تصریح کرد: “در ارومیه هیچ گونه پرونده تعرض یا آزار و اذیت کودکان تشکیل نشده است”.

محرومیت سعید شیرزاد از دریافت خدمات درمانی علیرغم تاکید پزشکان

سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که از چندی پیش دچار دیسک کمر و التهاب شدید اسپاسم در ناحیه پایین کمر است، با وجود تاکید پزشک متخصص و بهداری زندان مبنی بر نیاز به تحت درمان بودن، کماکان از دریافت خدمات درمانی محروم است. طی هفته گذشته مسئولان زندان سه مرتبه از اعزام این زندانی سیاسی به مراکز درمانی جلوگیری کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سعید شیرزاد، زندانی سیاسی که چهارمین سال از حبس خود را زندان رجایی شهر کرج می‌گذراند، با وجود وضعیت وخیم جسمانی از دریافت خدمات درمانی محروم است.
یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “از دو هفته پیش، آقای شیرزاد به دلیل دیسک کمر و التهاب شدید اسپاسم در ناحیه پایین کمر با واکر راه می‌رود و کوچکترین حرکتی باعث درد شدید در ناحیه کمر ایشان می‌شود. پزشک بهداری زندان تاکید دارد که وی باید تا چند ماه تحت درمان و فیزیوتراپی باشد و با تاکید بهداری و با توجه به نظریه متخصص مغز و اعصاب، دادستانی مجوز اعزام وی به مراکز درمانی را صادر کرده است، اما علیرغم صدور مجوز از سمت دادستانی و با وجود گرفتن نوبت از پزشک با هزینه شخصی، مقامات زندان در هفته اخیر سه بار از اعزام این زندانی به بیمارستان جلوگیری کرده و حتی دلیلی هم برای این ممانعت نداشته‌اند”.

گفتنی است مدت محکومیت سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که در خرداد ماه سال گذشته حکم محکومیت قطعی خود به تحمل ۵ سال حبس تعزیری را دریافت کرده بود چندی پیش با اجرایی شدن حکم یک سال حبس تعلیقی از بابت پرونده‌ای قدیمی به شش سال حبس افزایش یافت. وی در حالی که حبس ۶ ساله خود را تحمل می کرد با دو پرونده جدید دیگر روبرو شد که یکی از آنها که برگرفته از اعتراض سعید شیرزاد و هم‌بندیانش در پی انتقال زندانیان سیاسی به بندی فوق امنیتی در زندان رجایی شهر کرج بود شش ماه حبس تعزیری جدید را برای آقای شیرزاد به همراه آورد.
بر اساس احکام قطعی، تاریخ آزادی آقای شیرزاد که از سال ۹۳ در زندان به سر می برد، پاییز سال ۱۳۹۹ تعیین شده است.

لازم به یادآوری است سعید شیرزاد، فعال سیاسی، در دوازدهم خردادماه ۱۳۹۳، در محل کار خود در پالایشگاه تبریز بازداشت و ابتدا به زندان اوین منتقل شد و پس از مدتی به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد.

این زندانی سیاسی پس از چندین مرتبه تعویق دادرسی، نهایتا شهریور ماه ۱۳۹۴ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و با حضور وکیل او امیرسالار داودی پس از گذشت پانزده ماه از تاریخ بازداشتش، به اتهام «ﺍﺟﺘﻤﺎﻉ ﻭ ﺗﺒﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﻗﺼﺪ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﮐﺸﻮﺭ» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

جلسه دادگاه تجدیدنظر سعید شیرزاد ۲۶ فروردین‌ماه ۱۳۹۶ پس از گذشت حدود یکسال و نیم از تاریخ دادگاه بدوی در فضایی پرتنش در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مستقر در دادگاه انقلاب، برگزار شد.

همینطور لازم به اشاره است، سعید شیرزاد پیش تر در ٣١ مرداد ماه ۱۳۹۱، زمانى که براى امداد و کمک رسانى به مردم زلزله زده آذربایجان شرقى به اهر رفته بود، در ماجرای موسوم به “امدادرسانان کمپ سرند” بازداشت و پس از گذراندن ١٩ روز با قید کفالت از زندان آزاد و مدتی بعد به یکسال حبس تعلیقی از بابت آن محکوم شد.

هرانا پیشتر در گزارشی به بررسی آخرین وضعیت سعید شیرزاد و پرونده‌های مفتوحه علیه وی پرداخته بود.

انتقال محمد مظفرى از قرنطینه زندان اوین به بند عمومی

محمد مظفری، فعال سیاسی که روز دوشنبه برای اجرای حکم حبس و شلاق خود راهی زندان اوین شده بود، امروز پنج‌شنبه از قرنطینه زندان اوین به بند عمومی این زندان منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد مظفری فعال سیاسی که روز دوشنبه ۲۸ خردادماه برای اجرای حکم ۲ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق راهی زندان اوین شده بود، امروز پنج‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ از بند قرنطینه زندان اوین به بند ٨ سالن ١٠ این زندان منتقل شد.

قابل ذکر است که آقای مظفری پیش‌تر طی ابلاغیه‌ای در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ از طرف شعبه یک اجرای احکام دادسرای اوین جهت اجرای حکم احضار شده شده بود؛ در متن این ابلاغیه آمده بود که وی باید تا ۵ روز دیگر خود را برای اجرای حکم به زندان اوین معرفی کند”.

هرانا پیشتر گزارش کرده بود، محمد مظفری که در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ توسط قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محاکمه شده بود، بر اساس حکم ابلاغ شده به دو سال حبس، دو میلیون تومان جریمه نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

این فعال سیاسی در تاریخ ۱ خرداد نیز اعلام کرد که حکم صادره توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران عینا تایید شده و توسط وکیلش به وی ابلاغ شده است.

لازم به ذکر است که این فعال سیاسی در تاریخ ۲۶ بهمن ماه سال ۹۳ بازداشت و به بند دو-الف، بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران در زندان اوین، منتقل شد. وی پس از سه ماه و با پایان دوران بازجویی به بند هشت این زندان منتقل شد و نهایتا در تاریخ ۲۱ تیرماه ۱۳۹۴ پس از حدود پنج ماه بازداشت موقت به قید وثیقه تا زمان پایان دادرسی از زندان آزاد شد.

پیش‌تر وکلای این فعال سیاسی، آقای دکتر نعمت احمدی و خانم زینب مظفری به این حکم اعتراض کرده و پرونده به دادگاه تجدیدنظر ارجاع داده شده بود.

تداوم بازداشت و انتقال عبدالله بزرگ زاده به بازداشتگاه سپاه زاهدان

عبدالله بزرگزاده معترض بازداشت شده در تجمع روز یکشنبه مقابل فرمانداری شهر ایرانشهر به بازداشتگاه سپاه سلمان زاهدان منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، عبدالله بزرگ زاده معترض بازداشت شده در تجمع روز یکشنبه مقابل فرمانداری شهرستان ایرانشهر دیروز چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ به بازداشتگاه اطلاعات سپاه زاهدان منتقل شد.

آقای بزرگ زاده در تجمع روز یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ که در حمایت از “دختران ایرانشهر” در مقابل فرمانداری این شهر برگزار شد، توسط ماموران لباس شخصی بازداشت شد.

وی در بازداشتگاه ایرانشهر که بنا بر گزارش‌ها در نزدیکی دادگستری این شهر است مورد ضرب و شتم و شکنجه روحی و جسمی قرار گرفته است.

عبدالله بزرگزاده سربازی برادر حبیب الله سربازی مدیر کمپین فعالین بلوچ است.

خانواده وی تاکنون موفق به ملاقات و گفتگوی تلفنی با او نشده‌اند.

عبدالله بزرگزاده متاهل دارای یک فرزند و در کار آزاد و طب سنتی بود.

بسیاری در فضای مجازی این بازداشت را “گروگان گیری” برای ایجاد فشار بر مدیر کمپین فعالین بلوچ تلقی کردند.

بقیه بازداشت شدگان این تجمع همگی آزاد شده‌اند.

لازم به ذکر است که در پی اعلام خبر تجاوز به ۴۱ دختر در ایرانشهر مردم در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کرده و خواستار بازداشت و محاکمه عوامل آن شدند.

این تجمع روز سه شنبه ۲۹ خرداد، در مقابل مسجد نور ایرانشهر نیز تکرار شد.

مولوی طیب ملازهی امام جمعه ایرانشهر از وجود یک باند تبهکار پرده برداشت که تاکنون به ۴۱ زن تجاوز به عنف کرده‌اند.

لازم به ذکر است که طی ماه‌های اخیر مسئله‌ی تجاوز در ایران سیر صعودی داشته است.

در آخرین مورد هرانا گزارش کرده بود، سلمان خدادادی نماینده مردم ملکان که اکنون ریاست کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی را بر عهده دارد و پیش‌تر نیز دارای سوابقی از جمله تجاوز و آزار جنسی بوده است، به تازگی از سوی تعداد دیگری از دختران به تجاوز، آزار جنسی و سواستفاده از موقعیت خود متهم شده است.

ایرانشهر یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان ایران است.

دادگستری کرمان؛ ۲۳۸ نفر محکوم به اعدام نجات یافتند / ۱۴ بازداشت شده اعتراضات دیماه به حبس محکوم شدند

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت که در اجرای مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی و قانون مبارزه با مواد مخدر محکومیت ۲۳۸ نفر از زندانیان از اعدام به حبس تعزیری درجه یک تبدیل شده است. وی در رابطه با تجمع اعتراضی دی ماه ۹۶ : “۴۳ پرونده در استان کرمان مربوط به اعتراضات دی ماه ۹۶ بوده است و برای هشت نفر از این تعداد منع تعقیب، ۲۱ مورد در حال رسیدگی و ۱۴ مورد به محکومیت کیفری محکوم شدند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، یدالله موحد روز سه شنبه در آستانه هفته قوه قضائیه طی نشست خبری با رسانه ها افزود: “استان کرمان جزو استان های برتر کشور در کاهش زندانیان کیفری بوده است”.

وی ادامه داد: “طوری که ۱۷ هزار و ۳۸۰ تصمیم کیفری برای کاهش جمعیت کیفری زندان ها و تعیین مجازات جایگزین حبس در محاکم قضایی این استان گرفته شده است”.

موحد اظهار داشت: “یکهزار و ۳۸ مورد تعیین مجازات جایگزین حبس شامل خدمات عمومی رایگان، مجازات نقدی و محرومیت از حقوق اجتماعی انجام گرفته است”.

وی گفت: “پارسال در پنج نوبت، تعداد ۹۶ نفر از محکومان استان کرمان مورد عفو رهبری قرار گرفتند و ۲ هزار و ۹۰ نفر شامل عفو معیاری، ۴۵۵ زندانی آزاد و مابقی شامل تخفیف مجازات واقع شدند”.

رئیس کل دادگستری استان کرمان افزود: “یکهزار و ۱۸۱ نفر از محکومان حبس ابد جرایم مواد مخدر به حبس تعزیری درجه ۲ (۱۵ تا ۲۰ سال حبس) تبدیل شده است”.

وی عنوان کرد: “نهادهای حمایتی از جمله ستاد دیه استان کرمان با جلب کمک خیران برای کاهش جمعیت کیفری زندان ها در سال گذشته ۲۵۳ نفر را آزاد کرده است و در سال جاری نیز این روند ادامه خواهد داشت”.

موحد گفت: “بزودی زندانیان استان سیستان و بلوچستان و تبعه افغان به کشور و محل استان خود منتقل می شوند و اقدامات مقدماتی این اقدام انجام شده است”.

وی افزود: “در سایه وفاق و همدلی دستگاه قضایی اطلاعاتی و امنیتی استان کرمان، تداوم کنترل و پیگیری برخوردهای قضایی قاطع و عبرت آمیز با عناصر نا امنی بخصوص در جنوب شرق استان کرمان موجب کاهش ۲۸ درصدی رخداد ناامنی و افزایش شاخص امنیتی در استان کرمان شده است”.

موحد تصریح کرد: “دادگستری میثاق نامه ای با سران طوایف و مسئولان امنیتی و قضایی برای ایجاد امنیت در استان مصوب کرده است”.

وی گفت: “۲۲ درصد از جمعیت زندان ها سارقان، ۶۲ درصد مواد مخدر و ۱۶ درصد زندانیان مربوط به دیگر جرایم است که بسیاری از جرایم ریشه در اقتصاد دارند”.

وی در رابطه با تجمع اعتراضی دی ماه ۹۶ : “۴۳ پرونده در استان کرمان مربوط به اعتراضات دی ماه ۹۶ بوده است و برای هشت نفر از این تعداد منع تعقیب، ۲۱ مورد در حال رسیدگی و ۱۴ مورد به محکومیت کیفری محکوم شدند”.

وی گفت: “سال ۹۶ دادگستری استان کرمان در مقاطع متفاوت ۵۵۳ هزار پرونده در جریان رسیدگی و مورد صدور حکم قرار داده است و از این میزان ۲۴۲ هزار پرونده واحد به دادسرا و محاکم قضایی استان کرمان وارد شده است”.

وی افزود: “تعداد قضات ۳۱۶ نفر در سال ۹۶ بوده که اکنون به ۳۳۴ نفر رسیده است و بطور متوسط سرانه هر قاضی در سال گذشته در استان کرمان یکهزار و ۷۵۰ پرونده برای رسیدگی بوده است که نسبت به سال ۹۵ به میزان ۱۶ درصد افزایش داشته است”.

وی ادامه داد: “۳۳۹ واحد شورای حل اختلاف فعال از جمله ۲۳۷ شورا شهری و مابقی روستایی در استان کرمان فعالیت دارند و این شوراها ۱۴۸ هزار پرونده را مورد رسیدگی و صدور رای قرار داده است”.

موحد گفت: “از این میزان ۴۲ هزار پرونده با تلاش شوراهای حل اختلاف به صلح و سازش رسیده است”.

وی افزود: “شورای حل اختلاف استان کرمان در رسیدن به صلح و سازش رتبه سوم کشور را دارا هست و باید این رویکرد در استان بهبود یابد”.

وی ابراز کرد: “در حوزه ریگان با ۸۲ درصد، ارزوئیه ۷۲ درصد، نرماشیر ۶۲ درصد بهترین وضعیت صلح و سازش در شوراهای حل اختلاف استان کرمان شاهد بودیم و بدترین وضعیت را در شهرستان های انار و کرمان کمتر از ۲۰ درصد صلح و سازش را شاهد بودیم”.

این مقام عالی قضایی استان کرمان گفت: “طی سه سال گذشته ۶ واحد در حوزه تشکیلات قضایی در استان کرمان به تعداد گذشته افزوده شده است”.

وی اضافه کرد: “دادگاه عمومی جازموریان، فاریاب، ساردوئیه، ببروات، راین و کشکوئیه طی این سالها تاسیس و فعالیت خود را برای ارائه خدمات قضایی به مردم آغاز کردند”.

وی بیان کرد: “ساختار جدیدی در حوزه های قضایی مرکز استان کرمان ازجمله مجتمع قضایی خانواده، جرایم اقتصادی و سرقت و جرایم امنیتی مصوب شده و در آینده نزدیک فعالیت خود را بمنظور توسعه خدمات قضایی آغاز می کند”.

موحد گفت: “اتفاق مهم در حوزه توسعه منابع انسانی،جذب قضات بومی در دستگاه قضای استان کرمان بوده است و قوه قضاییه اجازه جذب قاضی را بصورت اختصاصی به استان کرمان داده است”.

وی افزود: “دادگستری کل استان کرمان نخستین دوره کارآموزی قضایی را در سال ۹۶ برگزار کرده و ۲۵ نفر از کارآموزان این دوره ها را مشغول کار کرده است”.

وی اظهار داشت: “برگزاری این دوره ها می تواند مشکلات کمبود قاضی و منابع انسانی استان کرمان را برطرف می کند و این استان ظرفیت آموزش ها و پرورش قاضی درجنوب شرق کشور را دارد”.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: “استفاده از فناوری اطلاعات نوین برای سالم سازی و سرعت بخشی و حفظ حریم خصوصی اهمیت فراوانی دارد و ۱۰۰ درصد شعب قضایی و شوراهای اختلاف شهری در استان کرمان با استفاده از فیبرنوری به شبکه داخلی قوه قضاییه متصل شده است”.

وی افزود: “دفاتر خدمات قضایی الکترونیکی در مرکز استان و ۹ شهرستان استان کرمان فعال شده است تا به سهولت به دادخواست های مردمی رسیدگی شود”.

وی تاکید کرد: “با سامانه ثنا ۶۲ درصد از اوراق قضایی بصورت الکترونیکی به مردم ابلاغ شده است لذا با ایجاد این سامانه سرعت، دقت، صرفه جویی در هزینه ها و حریم خصوصی حفظ می شود”.

موحد گفت: “برپایی ۸۰ جلسه محاکم ویدئو کنفرانسی از دستاوردهای دادگستری کل استان کرمان است و از این راه ارتباط مجموعه های مختلف در محل های متفاوت در محاکم قضایی برقرار می شود”.

وی افزود: “یکهزار و ۵۷۰ هکتار اراضی دولتی در سال گذشته از تصرف خارج شدند و ۱۵۳ مورد حکم قلع و قم صادر شد و ۸۷۰ نفر در این زمینه تحت تعقیب قرار گرفتند”.

موحد تصریح کرد: “استان کرمان استان برتر در پیشگیری از حاشیه نشینی و جلوگیری از تعرض به اراضی دولتی بوده است و درچهار سال گذشته ۹ هزار هکتار رفع تجاوز و به حالت سابق برگشت داده شده است”.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: “بر اساس گزارش دیوان محاسبات پرونده اختلاس ۲ نفر از کارکنان اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان به میزان بیش از یک میلیارد تومان در دادسرا مطرح شده است و تاکنون حدود ۸۰ درصد وجوه اختلاس شده بازگشت داده شده است”.

رئیس کل دادگستری استان کرمان افزود: “این افراد ضمن بازگشت مال، بازداشت و ممنوع الخروج شده اند”.

Copyright © 2015 radiopars.org Designed by Arman Charostaei.